13.4.20

Tomáš Cikrt: Do kdy roušky? Každý vám říká něco jiného

Tomáš Cikrt komentuje na sociální síti Facebook aktuální návrhy: "Na základě diskuse přidávám dodatečně bod 9.: otevřít školy už v květnu, zavést ve školách "směnné" vyučování, pak by mohlo být i bez roušek. Vytvořit tam klustry žáků, které se navzájem míjejí tak, aby v případě výskytu infekce zúžil okruh nutného dohledání."Celý komentář:

Do kdy roušky? Každý vám říká něco jiného, Prymula, Hamáček, Vojtěch... tak já vám povím, jak to vidím já:

1. ve vnitřních veřejných prostorách - roušky a udržování fyzického odstupu - nejméně rok. Tohle je základ, to bych se nesnažil očůrat.
2. udržování fyzického odstupu venku na veřejných místech - do prázdnin, vyhodnotit, dál se uvidí (případně zase zapnout na podzim).
3. mytí a dezinfekce rukou - doživotně, to už jsme všichni měli dělat dávno, že :-).
4. dezinfekce povrchů- maximálně všude možně - nejméně rok a v určité formě pořád. Podrobné návody pro lidi, jak to mají dělat, dezinfekce zdarma.
5. roušky venku - počkat, co udělaly Velikonoce s čísly nákaz (za 7 až 10 dnů), pokud nic zvláštního, zrušit .
6. hromadné akce- to je asi nejtěžší, obecně by měly splňovat bod 1 a 2. Ano vím, pohroma například pro malá divadla, ale neznám řešení. představení pro lidi s průkazem o bezinfekčnosti mi nepřipadá úplně dobré řešení :-)
7. speciální režim pro domovy pro seniory, nemocnice atd... -to bych nechal na samostatnou debatu
8. všechna ostatní omezení zrušit co nejdříve, to jest do dvou týdnů.

Na základě diskuse přidávám dodatečně bod

9. otevřít školy už v květnu, zavést ve školách "směnné" vyučování, pak by mohlo být i bez roušek. Vytvořit tam klustry žáků, které se navzájem míjejí tak, aby v případě výskytu infekce zúžil okruh nutného dohledání.

Diskutujme.

1 komentář:

Silvie A. řekl(a)...

Dodržovat přísná hygienická opatření dlouhodobě je rozumný požadavek.
Avšak v této zemi to dopadne přesně stejně jako se zákazem kouření na určitých místech. Početné skupiny obyvatelstva budou hygienická opatření ostentativně narušovat, a policie je bude narušitele programově ignorovat.

Okomentovat