13.4.20

Štěpán Sochor: Na dětské domovy se zapomnělo. Zvládají to s obtížemi a bez plánu

Vychovatelé v dětských domovech pracují od rána do večera, dětem se musí věnovat mnohem více a kvůli uzavřeným školám jim zároveň suplují učitele. V prvních týdnech krize navíc zařízením chyběly ochranné pomůcky. Asociace náhradní výchovy vyčítá státu, že pro tyto typy zařízení nevypracoval žádný krizový plán v případě nákazy a že se na domovy zapomnělo.


Z článku na iDNES.cz vybíráme:

Ředitelé dětských domovů se shodují, že jedna z největších komplikací jsou uzavřené školy. Vychovatelé, kteří byli standardně zvyklí chodit do práce až po konci školní výuky, teď pracují od rána do večera. Děti, které jsou ještě ke všemu napříč několika školními ročníky, navíc prý dostávají velké množství úkolů.

„Je to náročné hlavně v tom, že vychovatelé musí během dopoledne zvládnout celé učivo a každé to dítě je z jiného ročníku a z jiné školy,“ říká například ředitelka dětského domova v Litoměřicích Radka Badinková.

„Náročné je to zejména v těch starších ročnících, protože děti dostávají docela hodně úkolů. Pro vychovatele je těžké dítěti něco vysvětlit, když ani sám neví, jak by to mělo být,“ dodává.(...)

„My jsme potřebovali od samého začátku nějaký metodický pokyn. MŠMT se za nás mělo postavit,“ vysvětluje předseda asociace Miloš Picek. „Stát neměl a nemá systémové řešení. Nadále ho tvoří za pochodu nekoncepčně a nesystémově,“ dodává.

MŠMT tvrdí, že dětské domovy spadají především do kompetencí krajů, resort však podle svých slov doporučení vydává. „MŠMT vydává informace, obsahující doporučení, jak postupovat v situacích, které mohou v zařízeních nastat,“ uvedl tiskový odbor ministerstva.

Plány pro případ krize však nejsou. „Ministerstvo posílá zpracované metodiky z tiskových konferencí. Ale krizový plán pro dětský domov neexistuje. My jsme si to všechno museli udělat sami,“ říká ředitelka, která si přeje zůstat v anonymitě.


Žádné komentáře:

Okomentovat