23.4.20

Simona Fendrychová: Vědci odhalují roli dětí jako přenašečů: Chlapec potkal 170 lidí, nikoho nenakazil

Už měsíc a půl platí ve Španělsku velmi přísná karanténa. Ven se může jít jen na nezbytný nákup potravin, do lékárny, k lékaři nebo na krátkou procházku se psem. Tyto výjimky platí ovšem jen pro dospělé. Děti ven nesmí, už skoro šest týdnů tráví veškerý svůj čas zavřené doma. Jít na hřiště nebo jen na procházku je zakázané.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Britská University College London vydala už na začátku dubna studii, podle které má zavírání škol jen malý účinek na zpomalení šíření nového koronaviru. Její autoři ale zkoumali data z minulých epidemií jiných druhů koronaviru, jako například epidemie SARS před sedmnácti lety. O novém koronaviru se toho stále ví relativně málo. Přenášení dětmi je jednou z největších neznámých.

"Lepší pochopení toho, kdo je zodpovědný za šíření nemoci a kdy, je velmi důležitým kusem skládačky a my tomu stále dostatečně nerozumíme. Pořád slýchám o nákaze bez příznaků, ale nemám skutečnou představu o tom, jak důležitá v šíření je," cituje britský deník The Guardian virologa Jonathana Balla z Nottinghamské univerzity.

Jednotlivé evropské země nyní v rámci uvolňování opatření otevírají školy. Jako první začalo Dánsko, které už minulý týden otevřelo jesle, školy a první stupeň základních škol. Příští týden obnoví výuku na prvním stupni také Norsko. Nizozemsko má v plánu otevřít základní a mateřské školy od 11. května, na začátku června se do škol budou moct vrátit i středoškoláci. V Rakousku se školy otevřou už 4. května pro poslední ročníky středoškoláků, od poloviny května se do lavic postupně začnou vracet i další studenti.

2 komentáře:

Ygrain řekl(a)...

JEDEN chlapec virus neroznesl, a z toho chceme něco vyvozovat?!

Problém je, že sice možná nevíme, jestli a jak děti virus přenášejí, ale zavřené školy virus šířit nebudou, zatímco otevřené mohou. A my nejsme v počítačové hře, abychom v případě chybného rozhodnutí prostě natáhli starý sejv a vydali se jinou cestou.

Unknown řekl(a)...

Na základě jednoho příkladu (ještě špatně dokumentovaného) dělat nějaké vědecké závěry je absolutní nesmysl.

Okomentovat