8.4.20

Saša Uhlová: Samoživitelky v pasti. Má každý doma počítač, tiskárnu a skener?

Školy vyžadují pro domácí výuku technologie, řada domácností se ale potýká s jejich nedostatkem. Chudoba v Česku má často i jinou podobu, než si představujeme.

Z článku na a2larm.cz vybíráme:

„Ze dne na den jsem se ocitla s dětmi doma a nemohla jsem dál chodit do práce,“ svěřuje se čtyřiatřicetiletá Ivana, která pracuje jako pokladní v obchodním řetězci. Je zde zaměstnaná, takže za týdny, které s dětmi stráví doma, pobírá šedesát procent mzdy. Ze školy začaly okamžitě chodit e-mailem úkoly. „My jsme neměli ani počítač, natož tiskárnu nebo skener, jak po nás ze školy chtěli,“ vypráví matka-samoživitelka. Otec dětí si před třemi lety našel mladší partnerku a s alimenty je to nejisté. „Platí občas, jak se mu chce,“ s hořkostí dodává Ivana, která se teď během karantény věnuje zejména výuce svých dětí a také šití roušek, protože je původně vyučená švadlena. Ušila roušky i pro své kolegy z práce, kam teď nemůže chodit. „Některé úkoly, které ze školy dostáváme, jsou nad mé síly, ale nejvíc bojujeme právě s technikou,“ vysvětluje úskalí domácí školy, kterou teď musí provozovat.

Počítač se nakonec Ivaně podařilo sehnat díky tomu, že napsala do nějaké diskuse na internet a ozvala se jí jedna paní, která měla doma přebytečný notebook, který už nepoužívala. Sešla se s ní a kýžený nástroj na výuku jí dala. „To nás úplně zachránilo, jenže tiskárnu jsem nesehnala a řadu úkolů si děti mají tisknout a pak vyplňovat na papír, který pak máme skenovat,“ vypočítává Ivana problémy, se kterými se poslední týdny potýká. „Úplně to nedomysleli, protože podobné problémy nemám jenom já, stejně jsou na tom i moje kamarádky, které mají děti ve školním věku.“ Podle Ivany je štěstí, že většina učitelů dokáže problémy, se kterými se potýká, pochopit, ale není to pravidlo. Učitel matematiky například nedodané úkoly, případně úkoly, které jsou dodané nesprávně, hodnotí horšími známkami. „A to i v případě, když tam není žádná chyba. Vadí mu třeba, že děti příklady opsaly a že jsme to pak nafotili mobilem.“(...)

Dárců se podle Terezy Vohryzkové ozývá hodně. Jen ona sama díky lidem a firmám ochotným poskytnout počítače „rozdala“ přes šedesát počítačů. Svou vlastní aktivitu se v tuto chvíli snaží redukovat, stala se z ní mezitím práce na plný úvazek. Naštěstí se objevují další iniciativy, které budou problém řešit na systémovější úrovni. Komunita IT specialistů Česko digital rozjela velkou sbírku. V současnosti už vozí první počítače do škol, ty je pak budou distribuovat rodinám, které je nemají. To, že rodiny počítače pro děti dostanou, a nebude to jen dočasná výpůjčka, může dětem pomoci při rozvoji IT kompetencí. To se později může zúročit třeba při hledání zaměstnání, neboť počítačové dovednosti jsou vyžadovány čím dál častěji.


8 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já nevím jak Saša Uhlová, ale mnozí učitelé tuto skutečnost znají nejméně deset let. A mně by zajímalo,co dělají některé pomáhající organizace pro to, aby se technika dostala i do těchto rodin? Existuje spousta firem (bohatých), které pomalu co 5 let obnovují svůj IT park. A nabízejí vyřazenou techniku nebo ji vyhazují. To také Saša neví?

Pepa řekl(a)...

Zlepšovací návrh: všechny neziskovky kecající do školství dodají své ICT vybavení sociálně potřebným samoživitelským rodinám, což jednak pomůže zmíněným rodinám, jednak to uleví diskuzi na PI. Kdo je pro?

mirek vaněk řekl(a)...

Neziskovka si všimla pozdě a ještě špatně.

Stačí telefon. Aby samoživitelka zavolala do školy a sdělila problém. Pokud nemá dítě chytrý telefon( a to bude za exota), pak nevidím problém, aby škola nevytiskla a poslala.
Problém je co s tou, která se o dítě nestará.

Silvie A. řekl(a)...

natož tiskárnu nebo skener, jak po nás ze školy chtěli

Tohle chtít je od školy zhůvěřilost. Aby škola něco sama tiskla a nějak to distribuovala je zhůvěřilost jenom o maličko menší. Zkuste to bez papíru, drahý Marconi!

Ygrain řekl(a)...

Synova škola to taky ze začátku postavila stylem "vytiskni a vyplň". Tak jsem se ozvala, že tiskárnu doma nemám a nikde kvůli tomu chodit nebudu, tečka, a rázem začaly chodit dokumenty k vyplnění a zaslání zpět, případně cvičení stylu "napiš a vyfoť mobilem" atd. Holt, líná huba, holé neštěstí - akorát na výlevy na internetu to neplatí.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Takový pořád žvásty kolem dokola. A na co asi myslíte, že mraky škol využívá systémy Classroom v od MS nebo Gůglu? Protože se v nich nic netiskne, neskenuje, nefotí a fungují na všech operačních systémech, noteboocích, tabletech i mobilech. Děti i rodiče jsme oslovili, do dvou nejchudších domácností s vilou a bazénem jsme dva notebooky zapůjčili. To je ale každý den keců. Internet je od OU a TM zadarmo od 12. března. Nabízená jsou neomezená data. Na Classrommy by stačila i desetinová rychlost. Notebok stojí repasovaný asi 1 500 Kč. A je jich k mání jako máku.
A na straně škol? Ten počítač co je tak pomalý, že by to nezvládl mě fakt ukažte. Videokonference můžete dávno pořádat z každého mobilu. Oba systémy od MS i od Google jsou dávno pro školy zcela zdarma. Jen se ještě nyní rozšířili o funkce, které nějaké poplatky měly.
Ještě nějaký problém, vy hnidopiši novinářský?

Nowak řekl(a)...

Takže to slízla Saša U., novináři obecně, "ta, která se o dítě nestará", neziskovky. Škola z toho vyšla nejlépe.

Nowak řekl(a)...

"Notebok stojí repasovaný asi 1 500 Kč. A je jich k mání jako máku.", napsal Zdeněk Nutz. Tak jsme se podíval:
https://www.pocitace24.cz/12-repasovane-notebooky?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=2_SEA-Notebooky&utm_content=Notebook_repasovany_1&utm_term=repasovan%c3%a9+notebooky#
Seřazené podle ceny - od 3790,- Kč. Samozřejmě jsou někde třeba levnější, 1500,- opravdu není běžná cena, jako máku takových není.
A kdo nemá doma žádný počítač, tak musí ještě zajistit připojení, což taky něco stojí.
Nejesm "hnidopich novinářský" Jen hnidopich obecný, pane Nutzi. Co vy nato?

Okomentovat