8.4.20

Rani Tolimat: Koronavirus nenávratně změní české školství. Eva Pavlíková z Česko.Digital věří, že k lepšímu

Web, ze kterého všichni čerpají aktuální informace o nákaze COVID-19, nebo internetová výuka, díky níž školy mohou aspoň částečně nahradit běžný provoz. To jsou v tuto chvíli hlavní projekty platformy Česko.Digital, která patří k nejaktivnějším komunitám v zemi. Její provozní ředitelky Evy Pavlíkové jsme se zeptali, jak skupina v těchto hektických časech funguje.


Z rozhovoru na webu STÁT CHYTŘE vybíráme:

Jaké vybavení musí škola nebo jednotliví učitelé mít, aby spolupráce fungovala?

Prakticky žádné. Nejdůležitější je, aby měli aspoň rámcovou představu, co potřebují. Může se na nás obrátit škola jako celek nebo jednotliví učitelé s žádostí o pomoc při konkrétních hodinách nebo přednáškách. My pro ně navrhneme ideální řešení – na něco se hodí lépe Google, na něco Microsoft, někdy nejsou zapotřebí ani komunitní nástroje typu Teams a poslouží obyčejný Office 365. Hlavní je, aby se škola ozvala, pak už vždycky něco vymyslíme. Složitější řešení – třeba když chce škola nasadit systém na svou doménu – vyžadují spolupráci s IT oddělením školy, ale ani s tím nebývá problém.

V kolika školách se na výuce tímhle způsobem podílíte?

K dnešnímu dni (čtvrtek 26. března, pozn. red) nás oslovilo více než sto škol, čísla ostatně zveřejňujeme na webu. Samotná výuka se rozjíždí pomaleji. Komunikační technologie ji sice umožní po technické stránce, ovšem vlastní obsah už je na učitelích. A je vidět, že s tím někdy nemají zkušenosti. Učit online je něco úplně jiného než fyzicky stát před plnou třídou. Technika občas selhává, studenti učitele nevidí nebo neslyší, a to ze začátku může přinášet docela vážné problémy.

I tohle pomáháte školám řešit?

Samozřejmě. Na základě zpětné vazby od učitelů jsme dali dohromady program Učíme nanečisto, v jehož rámci se učitel může na 45 minut připojit do řízené hodiny. V ní vede výuku zkušený pedagog, pro kterého je online vzdělávání běžná záležitost. Zájemci si tak vyzkouší, jaké je to sedět na online hodině v roli žáka. Tento týden jsme tímto způsobem vedli češtinu a angličtinu pro třetí třídy, biologii pro střední školy nebo matematiku a fyziku pro druhý stupeň.

Kde berete zkušené učitele?

Ve zmíněné komunitě na Slacku. Podařilo se nám tam dát dohromady lidi ze všech cílových skupin, kterých se vzdělávání týká – ředitele škol, učitele, žáky i rodiče. A jsou tam i učitelé, kteří umějí učit online. A zase to funguje tak, jak jsme zvyklí. Členové komunity spolu komunikují, my jen nasloucháme a zjišťujeme, co je zapotřebí udělat. V téhle fázi je většina práce na učitelích, ovšem hodně cenná je i zpětná vazba od rodičů.1 komentář:

mirek vaněk řekl(a)...

To je všechno perfektní, když všichni žáci mají techniku a jsou aspoň průměrně pracovití. Co když nemají. Budeme posílat dopisy. Pošta to zvládne.
Marketing je všudypřítomný.

Okomentovat