29.4.20

Petr Honzejk: A co když rozvolňování nevyjde? Vláda nemá plán pro druhou vlnu nákazy

Vláda ze dne na den změnila přístup, zrušila zákaz volného pohybu lidí a oznámila, že bude rychleji otevírat ekonomiku. Je to samozřejmě dobrá zpráva pro podnikatele. Každý den, kdy byznys bude moci fungovat, může být klíčový, pokud jde o přežití restaurací, malých obchodů, řemeslníků, služeb a tak dále. Při rychlejším otevření ekonomiky budou navíc i menší ztráty pro státní rozpočet. Potud dobře. Jinak ale budí vládní rozhodnutí, především kvůli překotnosti, určité obavy.

Z komentáře v Hospodářských novinách vybíráme:

S tím souvisí třetí a nejhorší moment: Uvolňování opatření není provázeno žádným plánem do budoucna. Tedy jasným oznámením, co se bude dělat, když se, nedejbůh, rozjede druhá vlna nákazy. Člověk by čekal, že kompetentní vláda řekne: "Když bude tolik a tolik nových nakažených, uzavře se to a to. Když počet mrtvých překročí takový a takový počet za den, uděláme ta a ta opatření." Nic takového vláda neřekla. Nechává podnikatele a celou zemi v nejistotě. Předpokládá snad, že je po všem a teď už budou "všichni happy", jak se vyjádřil sebepochvalně Andrej Babiš?

Znovu: Je skvělé, že Česko se zatím vypořádává v nákazou výborně, na čemž má vedle obětavých lidí zásluhu i vláda. V Evropě je jen 13 zemí, které si v kritériu počtu mrtvých na milion obyvatel vedou lépe (Polsko, Slovensko, Bulharsko, Litva, Řecko, Srbsko, Chorvatsko…). Pro byznys a celkově ekonomiku je výborná zpráva, že se otevírání společnosti zrychluje. Podobně nakonec jednají i další země. Třeba Rakousko, Dánsko i tvrdě postižená Belgie. Je jasné, že není možné nechat společnost ve zmraženém stavu donekonečna. Problém je ale v tom, že český kabinet vykazuje znaky zmatenosti a nemá žádný plán do budoucna, pro případ, že to tak úplně nevyjde. Tedy aspoň o takovém plánu nevíme. Stále tedy zřejmě platí okřídlená věta Jana Hamáčka, že plán má jenom virus. Což zní, upřímně řečeno, docela strašidelně.


Žádné komentáře:

Okomentovat