18.4.20

Ondřej Šteffl: Je to nevídaná příležitost změnit fungování škol

Ondřej Šteffl komentuje na sociální síti Facebook: Po pěti týdnech víme, že jdou věci, o kterých si mnozí mysleli, že jsou nemožné. Je to "příležitost probrat se, než bude pozdě. Je bláhové hájit staré pozice, jako chtít vstoupit do stejné řeky." Tak, jak by měl vypadat nová škola?

Celý komentář:

Po pěti týdnech víme, že jdou věci, o kterých si mnozí mysleli, že jsou nemožné. Je to "příležitost probrat se, než bude pozdě. Je bláhové hájit staré pozice, jako chtít vstoupit do stejné řeky." Tak, jak by měl vypadat nová škola?

Na škále online výuka, tedy to, co je teď, a klasická docházka, tedy úplný návrat do stavu před koronavirem, je spousta možností, jak mohou školy fungovat smíšeně. Jasné je třeba zjištění, že některým dětem lépe vyhovuje online výuka, naučí se víc a efektivněji, a vyhovuje to i mnohým rodičům. A proč tedy budeme všechny děti honit denně do školy jako donedávna?

Ostatně i návrhy vlády jdou trochu tím směrem. Jakkoliv jsou koronačasy rizikové a náročné, mají jednu výhodu: jsou natolik nestandardní, že mnozí lidé jsou ochotni přijmout i nestandardní postupy. Je to nevídaná příležitost změnit fungování škol. K lepšímu!

Tak třeba:

– Docházku tři dny ve škole, dva dny doma – to je ostatně už léta osvědčený postup. V distriktu Grove Heights v Minnesotě už v roce 2010 nabízeli hybridní třídy (8567). Studenti se scházejí ve třídě jen třikrát týdně a dvakrát týdně mohou pracovat on-line. Jeden rok po realizaci programu kleslo selhání ve standardizovaném testu z angličtiny pro 12. třídu (v USA poslední ročník střední školy) z 63 procent na 13 procent.

– Škola taky nemusí být pro všechny šest hodin denně. Právě teď se ukazuje, že někomu by vyhovovala hodina konzultací (teď dokonce online), hodina s kamarády a zbytek třeba ve studovně. Jiný je naopak rád za šest hodin úkolů. A je vidět, že některé školy i takovou komplikovanou věc umějí v online prostředí realizovat.

– Mnohé děti prokazují vysokou učební autonomii. Ty měly mít mnohem širší možnost sestavit si individuální učební plán a do školy chodit podle potřeby.

– Určitě teď vlastně vyzkoušíme jen dobrovolnou docházku do školy. Jsem zvědav, kolik dětí přijde.

– Školy a učitelé teď nemohou známkovat. Skvělá příležitost naučit se děti motivovat jinak a žít bez známek.

– Vytvoření věkově heterogenních skupin. To by teď mělo být možné i podle vládou navržených opatření. Patnáctičlenné skupiny, kde starší mohou pomáhat mladším, by učiteli určitě usnadnily život, v mnohém (včetně dodržování hygieny) by byly efektivnější. A kromě toho vedou k rozvoji mnoha důležitých dovedností všech dětí.

– Nepochybně je to i příležitost podívat se, co se vlastně děti učí a naučí. Co jim bylo v těchto časech užitečné (učební autonomie, samostatnost) a co jim naopak škodilo (návyk pracovat jen podle pokynů). Co bylo pro ně tak zajímavé, že se samy učily doma, třeba i víc, než musely, a co naopak vzdávaly. A proč? Z vaření nebo pečení se stal reálný projekt s výsledkem, který se snědl.

– A není lepší, když učitel svůj výklad natočí a dá na web? Děti si to mohou pouštět, kdy potřebují a opakovaně, když nerozumějí. Anebo si najít na webu jiný výklad, který jim lépe vyhovuje. Proč bychom se měli teď vracet ke klasické výuce, když víme, že tohle umíme a funguje to líp?

– Teď třeba mezi klasickou docházkou a domácím vzděláváním není nic. Přitom, jak je teď jasné, mnohým se to osvědčuje a chtěli by právě něco mezi tím.

– A jsou i odvážnější možnosti, které si tu a tam (třeba v našich ScioŠkolách, ale určitě i jinde) v online prostředí některé děti vyzkoušely – „chodit“ do dvou škol současně, do jedné třeba na matematiku, do druhé na nějaký projekt. Nebo skutečně (nejen jako, ale se sdílenou zodpovědností) učit mladší spolužáky třeba v classroomu, natáčet pro ně videa, číst jim pohádky atd.

Co dalšího bychom z koronačasů měli zachovat nebo vytvořit, když víme, že to jde?

Co by se líbilo vám? Co byste vy chtěli pro své děti? A určitě to nemusí být pro všechny stejné.

Všechny nápady vítány!

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

1. Pokud jsou děti svými rodiči vedeni k tomu, aby je mohli bez děsu z možných následků ponechat doma bez neustálého dozoru tak, jak rodiče nechávali kdysi dávno doma svoje děti zcela běžně, necht tak činí. Žádný problém. Nejlepe, nechť tak činí setrvale.
2. Má-li někdo svoji školu, nechť organizuje její aktivity v souladu se zákonem tak, jak uzná za prospěšné pro všechny zúčastněné. Tři dny ve škola, dva dny dpma, o dvě pětiny nižší školné. Žádný problém. Ještě lépe dva dny ve škole, tři dny doma. Školné jen ty dvě pětiny.
3. Klasifikace už nebude. Paráda. Pytlikům se splní sen. Pak už je jen kousek ke zrušení i povinné školní docházky, toho feudálního přežitku. Robota byla zrušena už v roce 1848!

Pepa řekl(a)...

Přečetl jsem celý komentář (zde na PI) pečlivě, ale nikde jsem tam nenašel informaci, zda autor poslal kopii (v paragrafovém znění) také na MŠMT a do parlamentu. Jen tak by totiž jeho slova měla význam. Pokud ne, tak je to jen jeden z mnoha příspěvků do černé díry FB.

Zuzka Růžičková řekl(a)...

1)Vyzkoušíme dobrovolnou školní docházku? Ne. Nevyzkoušíme. Jediné, co se vyzkouší, bude, kolik rodičů potřebuje nutně už jít do práce a zároveň se nebojí dát děcko do školy a zároveň bude škola schopna zorganizovat pro takové děti výuku.
2) Školy nemohou znamkovat. Také ne. Většina z nás známky dává a podle návrhu ministerstva většina známku na vyzu dostane.
3) Učitel natáčí videa a děti si to mohou pustit kdy chtějí. Jo. Super nástroj do zlých času ( taky točím jak oživot), ale jaksi tam dětem chybí možnost se ZEPTAT. Suchý výklad je dobrý do koronočasu. Jinak to musí být řízené objevování, diskuse.
4)Na závěr jako rodič. Moje dítě už fakt docela tou korona online školou trpí a chce do kamenné školy. Chce mezi kámoše a rád má i hodně kolegů ze školy (má,myslím, opravdu kvalitní kantory).Jediné pozitivum je teď už pro něj jen dlouhý spánek.

krtek řekl(a)...

Není nad mediální sebereprezentaci futuristických vlajkonošů. Děkuji kolegyni Růžičkové a vlastně i těm dalším dvěma za v zkratce vyjádřené názory, se kterými zcela souzním.
Chudáci introverti, kteří se bojí zeptat učitelů, chudáci děti, které nemají přístup k počítači, nemají internet. I tací jsou a na střední škole je pro mne jako učitele INT prakticky nemožné je vzdělávat. A představa rozvrhů "tři dny ve škole, dva dny doma" značí, že autor o školství ví jen to, že se jeho produkty dobře prodávají a vlastní síť škol.
----
Teda šest ověření, že nejsem robot!

Okomentovat