24.4.20

Nguyen Thuong Ly: Jak budou vypadat školy v září? Teď je to předčasná spekulace, říká ministr Plaga

Epidemie koronaviru a s ní spojené uzavření škol ukázala, jaké má české vzdělávání mezery v digitalizaci a jak moc někteří učitelé lpí na klasickém známkování a dodržování osnov. „Výuka je přehlcená, teď učitelé nesmí žáky přetěžovat,“ říká ministr školství Robert Plaga (ANO).


Z rozhovoru v E15.cz vybíráme:

Ukázala koronavirová krize na slabiny českého školství?

Velkým tématem, které současná situace otevřela, je digitalizace školství a možnosti distanční výuky. Průzkum České školní inspekce ukázal, že patnáct procent našich škol mělo tuto formu výuky plně integrovanou již před nouzovým stavem a stejný počet škol, patnáct procent, ji do té doby vůbec nerealizovalo. Ostatní školy jsou někde mezi tím. Je to do budoucna výzva, na co se ve školách zaměřit. Další věcí může být přehlcenost výuky.

I řada rodičů se podivovala nad tím, co všechno se dětí musejí naučit.

O tomto problému už nějaký čas víme a budeme ho řešit v rámci revize rámcových vzdělávacích programů. Musím říct, že co se určitě zlepšilo, je komunikace mezi rodinou a žákem a také sdílení informací mezi pedagogy. To jsou věci, které bychom měli do budoucna zachovat a posílit i v rámci běžné výuky. Rádi bychom v návaznosti na současnou situaci do budoucna podpořili také formativní (takzvaně zpětnovazební – pozn. aut.) hodnocení žáků.9 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"I řada rodičů se podivovala nad tím, co všechno se dětí musejí naučit."

Já nevím, oni ti rodiče nechodili do školy nebo mají opravdu tak krátkou paměť? Všechno, co se děcka učí dnes jsme se před čtyřiceti lety učili taky, tedy až na na druhý cizí jazyk a na to že v občance do nás lili úplné sračky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Teď je to předčasná spekulace

Některé věci se dovodit dají, prostěěě...
Tak třeba v září se už lidé nebudou ve školách mezi sebou bavit, ale budou si
poskytovat zpětnou vazbu!

Ygrain řekl(a)...

"Já nevím, oni ti rodiče nechodili do školy nebo mají opravdu tak krátkou paměť"

Já mám paměť dobrou, a třeba dějepis nebo přírodopis se probíral mnohem méně podrobně. Ale to jsem věděla už před virem.

Jirka řekl(a)...

Já začínal učit dějepis podle učebnic, které vybrali mí předchůdci ve zlatých devadesátkách. Učebnice byste si snadno spletli s encyklopedií a to nejen tloušťkou, ale i encyklopedickým obsahem. Dnes mám útlé knížky plné otázek, úkolů, mezipředmětových vztahů, obrázků, map atd. Jenže před těmi dvaceti lety uměly všechny děti číst a šlo to. Dnes to v knížce mnozí nenajdou, ani když je to tučný nadpis. Většina ani po upozornění nepochopí, proč jsou některé části textu vytučněné. Někteří pláčou, i když po nich chci jen výcuc z pracovního sešitu.
Takže za mne - Jak kde, jak kdo, jak kdy.

Ygrain řekl(a)...

Já chodila na základku v 80. letech, a srovnání loveckých zvyků Homo erectus a habilis se v dějepise rozhodně nevyskytovalo (a nejen proto, že učebnice i dějepisářka byly sto let za opicemi), ani Myrón či Aristofanés. - Syn je naštěstí syn své matky a dějepis ho baví, ale stejně nad tím kroutím hlavou.

Eva Adamová řekl(a)...

"Já mám paměť dobrou, a třeba dějepis nebo přírodopis se probíral mnohem méně podrobně."

Tak to Vás seznámím se svou dějepisářkou a svým přírodopiscem, kteří ještě žijí. Souhlasím s Jirkou. Jak kde, jak kdo, jak kdy.

Jirka řekl(a)...

Já chodila na základku v 80. letech, a srovnání loveckých zvyků Homo erectus a habilis se v dějepise rozhodně nevyskytovalo

Vzhledem k vývoji v oblasti paleoantropologie bychom spíše měli začít tvořit nové učebnice pro pravěk. Stejně budou muset mít doložku - Nic není nemožné.
Pro mne a moje žáky se nic nemění. Budeme se učit číst s porozuměním nejen text, ale také historické mapy, obrázky, umělecké artefakty, klima diagramy a všechno, co nám pěkné učebnice nabízejí. Hlavně se budeme učit hledat příčiny, důsledky a souvislosti a snad se dostatečně poučíme pro ten náš zavirovaný a ultra hyper moderní virtuální online dnešek. Vlastně je celkem jedno na jakém materiálu se to budeme učit. Tuhle dovednost použijeme vždycky. Třeba při studiu těch nejnovějších nálezů a hypotéz.

Zdeněk Sítař řekl(a)...

„Výuka je přehlcená, teď učitelé nesmí žáky přetěžovat,“
Nová doba. Ministr ŠKOLSTVÍ vyzývá učitele, aby....neučili. Hlavně neučit, ještě by se někomu mohlo něco stát.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ministr ŠKOLSTVÍ vyzývá učitele, aby....neučili.

To je MINISTR! Panečku...
Dobrých dvanáct let se neučí, ale vybavuje náležitě rozklíčovanými kompetencemi.
A to by se snad i nadále mohlo... než mu to nějaká dobrá duše prokecne.

Okomentovat