20.4.20

Michal Berg: Dva problémy veřejné správy v Česku krize nasvěcuje zásadně: neschopnost funkční participace a komunikace

Michal Berg, spolupředseda Strany zelených, komentuje na sociální síti Facebook situaci ve veřejné správě: "Nezvládnutá participace znamená, že mnoho rozhodnutí a opatření se musí rychle měnit, protože se mnoho věcí nedomyslelo, případně se na někoho zapomnělo. Opatření nejsou konzultována s těmi, kterých se týkají: samozřejmě ne individuálně, ale prostřednictvím jejich sdružení a svazů. A nemyslím tím jenom byznys, na mnoho věcí se prostě zapomíná, protože to “nikoho nenapadlo”. Tady více než kdy jindy platí že "víc hlav víc ví"."

Dva problémy veřejné správy v Česku krize nasvěcuje zásadně: neschopnost funkční participace a komunikace.

1) Nezvládnutá participace znamená, že mnoho rozhodnutí a opatření se musí rychle měnit, protože se mnoho věcí nedomyslelo, případně se na někoho zapomnělo.

Opatření nejsou konzultována s těmi, kterých se týkají: samozřejmě ne individuálně, ale prostřednictvím jejich sdružení a svazů. A nemyslím tím jenom byznys, na mnoho věcí se prostě zapomíná, protože to “nikoho nenapadlo”. Tady více než kdy jindy platí že "víc hlav víc ví".

Vláda má nejrůznější orgány jako rada pro neziskové organizace, pro osoby se zdravotním postižením a podobně. A konzultace s těmito orgány mají právě hlídat, aby se “na nikoho nezapomnělo”, najmě na ty nejzranitelnější, kteří si to nevyřvou jako jiní peticemi či maily.

2) Druhá věc je komunikace: díky tomu že nemá žádnou ucelenou formu, jeden ministr se přes media dohaduje s druhým ministrem, co “bude navrhovat” na vládě či krizovém štábu, vzniká obrovské množství komunikačního balastu, které v lidech vzbuzuje nejistotu, co vlastně platí.

A opět to dopadá nejvíce na ty, kteří mají na příjem této komunikace nejmenší kapacitu, například seniory nebo lidé s postižením. A taky detaily, naznačující bordel, jako když se něco oznamuje na tiskové konferenci, ale v psané podobě na webu vlády je to až za mnoho hodin. Ke komunikaci pak chybí i chabé poskytování dat a modelů.

Český stát tyhle věci neumí v normálním stavu (s výjimkou některých měst), ale v krizi se ukazuje, jaký je to problém.Poznámka redakce: Platí to bohužel i pro školství.

1 komentář:

Silvie A. řekl(a)...

Existuje ještě třetí problém, a to neochota a/nebo neschopnost státu rázně zatočit se škůdci. Třeba s neziskovými škůdci. Ale už se cosi chystá ...

Okomentovat