24.4.20

Michaela Koubová: Některá „covidová“ opatření mohou být podle poslanců zdravotního výboru škodlivá. Apelují na rozhýbání zdravotnictví i školství

Některá restriktivní opatření, zejména ta týkající se chodu zdravotnických zařízení, ale i některá další, mají větší negativní dopad na zdraví obyvatel než samotný covid-19, upozorňují někteří poslanci sněmovního zdravotnického výboru. Na vině je odkládání operací, preventivních vyšetření či návštěv u lékaře, neblahé dopady však může mít i zavírání dětí doma, což podporuje obezitu, ovšem může přispět i k problémům s alkoholem u rodičů. Poslanci proto apelují na racionalitu restrikcí a požadují jasný plán toho, jak navracet zdravotnictví do normálního provozu. Na druhou stranu by měla být maximálně podpořena smysluplná prevence v tom smyslu, že ministerstvo zdravotnictví by na podzim chtělo udělat masivní kampaň na podporu očkování proti chřipce. Důvod? Zabránit tomu, aby se případná druhá vlna covid-19 nespojila s chřipkovou epidemií a nepřetížila zdravotnický systém. Problematikou se zabýval na svém úterním zasedání sněmovní zdravotnický výbor.

Z článku na webu Zdravotnický deník vybíráme:

Julius Špičák také do výborového usnesení navrhl, aby ministerstvo dodalo informace ohledně počtu nakažených dětí, klinickém průběhu onemocnění a dalších epidemiologických souvislostí ohledně toho, koho z rodiny následně nakazily. „To je naprosto zásadní informace stran otevření škol. Školství se musí rozběhnout, jak nejrychleji to půjde,“ vysvětluje Špičák. Ten také spolu s dalšími poslanci apeluje na povolení letních táborů. „Představa, že zavřeme děti v červenci, je absolutně škodlivá až zhoubná. U dětí pěstujeme obezitu, závisláky na médiích a internetu a z matek pěstujeme alkoholičky,“ konstatuje Špičák.

„Moje představa je, že letní tábory by být měly, protože pokud chceme nastartovat ekonomiku, potřebuje pro rodiče najít prostor, kde děti budou. V naší skupině proto podporuji, aby děti mohly na příměstské tábory a zrovna tak na zotavovací akce,“ reaguje hlavní hygienička Jarmila Rážová s tím, že rozhodnuto by o věci mělo být během května či června.

Někteří poslanci si také stěžují na nepříliš dobrou informovanost, kdy se většinu důležitých informací dozvídají z médií. Výbor proto schválil, že chce dostávat stručný záznam z jednání covidových pracovních skupin (včetně seznamu, kdo v nich zasedá), a to s týdenní pravidelností.

1 komentář:

Ygrain řekl(a)...

Ono neexistuje nic mezi zavíráním dětí doma a posíláním je do školy? Ostatně, z hlediska obezity nevidím žádný zásadní rozdíl mezi tím, jestli dítě sedí zavřené doma nebo v učebně...

Okomentovat