29.4.20

Michael Rozsypal, Ondřej Čihák: Nezávodíme přece, kdo v Evropě dřív otevře školy, hájí omezenou výuku i po uvolnění ministr Plaga

Sněmovna rozhodla, že se od 25. května otevřou téměř všechny obchody, restaurace nebo hotely, ale ne školy. Někteří žáci 1. stupňů základních škol se ale budou moci dobrovolně vrátit, ovšem jen ve skupinkách do 15 žáků. Měly by se školy otevírat rychleji? „Rozhodně ne,“ říká v pořadu Pro a proti ministr školství Robert Plaga (ANO). „Hlediskem otevírání jsou primárně epidemiologické požadavky a mezi těmi jsou skupiny do 15 žáků.“Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Martin Baxa: "Ministr Plaga tu vystupuje jako pošťák nějaké neznámé skupiny epidemiologů... Máme právo vidět data, jaká konkrétní rizika tu jsou a v čem spočívají, ne jen (slyšet) vyřčená doporučení, co dělat. Přece není možné, aby titíž epidemiologové na jedné straně dovolili od 25. května uvolnit život v zemi, ale drželi zároveň školy takřka uzavřené... V čem je rozdíl mezi Českou republikou a Německem, Rakouskem nebo Dánskem, kde se školy v současné době otevírají?"

Robert Plaga: "To není evropský závod v tom, kdo otevře rychleji školy. Každá země svá opatření nějak cíluje, my jsme zvolili tento scénář. Je tu logika rozvolňujících vln ze strany epidemiologů a já se jí konzistentně držím... Kde bereme jistotu, že přístup jiných států je správný? Už jsme zapomněli, kde jsme mentálně byli před čtyřmi týdny? Všechny státy hledají optimální řešení, protože univerzální neexistuje."


5 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

V tomto případě podporuji ministra. Postup otvírání škol závisí na eppidemiologické situaci. Pokud zde bude pobíhat nekontrolovaný virus, je otevření škol šílenost. Školy jsou horší než divadla a kina. Za dopoledne se potká téměř každý s každým a vymění si viry i bacily.
15 členné třídy školy nemohou utáhnout. Ani prostorově ani personálně.

arrra řekl(a)...

Je to velmi užitečná "diskuze" - píši to v uvozovkách, protože diskuze má někdy jiná pravidla :). Škoda, že není v hlavních zprávách na nejnavštěvovanějších servrech.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Panu ministrovi bych zde přičetla k dobru, že poslouchá terén škol. Organizace bude náročná, o tom žádná.Jestliže my máme ve škole 11 ročníků na prvním stupni, znamená to 22 lidí,co tam budou učit (hlídat?).Pokud nastoupí ještě deváťáci, pak to bude 26 lidí. z toho mnozí budou muset ještě pracovat distančně a nebo jít do družiny. Pro skloubení těchto věcí bude třeba porušit spoustu věcí.
Vadí mi dvě věci:
- proč se nahlas veřejně neřekne, že jde hlavně o hlídání dětí. pak bychom mohli do procesu pozvat klidně i studenty pedagogiky, aby si zkusili přímo v terénu pracovat a získat zkušenosti, především totální inprovizaci.
-když už se to "pustí", mli by být respektováni ti, dko to dělat nechtějí ze strachu o své nebo někoho jiného zdraví a nemuseli poslouchat řeči o tom, že je to jen chřipečka a že prodavačky a pošťáci........

Unknown řekl(a)...

Ministr včera zřejmě slyšel z PS trávu růst. Někteří poslanci (hlavně z řad opozičních poslanců-učitelů) byli velmi emotivní ohledně školství.
Paní Karvayová, stále čekáme na vyjádření ministra školství ohledně paragrafu 106 Zákoníku práce. Nějak mám povědomí, že mluvil o tom, že to sdělí do 30. dubna 2020, což je zítra. Jestli strká hlavu do písku, jako pštros, bude jistě "velmi kvalitně" zhodnoceno v příštích volbách.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Inu, počkejme si.

Okomentovat