12.4.20

Michael Polák: Paradox on-line vyučování: videa vesnické malotřídky teď sledují tisíce lidí

Než začala opatření proti koronaviru, sledovaly na sociální síti kanál malé vesnické školy v Oknech na Českolipsku jen desítky lidí. Vesměs zdejší školáci a jejich rodiče. Teď je všechno jinak.
Z článku na Novinky.cz vybíráme:

Když zdejší učitel Milan Bárta začal publikovat pro své žáky videa nazvaná Vyučování v dobách koronaviru, poskočila sledovanost do řádu stovek lidí a nejúspěšnější video si už pustily i více než tři tisícovky školáků a jejich rodičů.

V malých Oknech na okraji Máchova kraje přitom žijí pouze tři stovky obyvatel a zdejší malotřídka se 70 žáky měla ještě nedávno jen první stupeň a teprve v září otevřela i šestou třídu.(...)

„Samotného mě to překvapilo, ale děti mi v reakci na snímky ve videích začaly posílat svoje fotky. Po posledním videu mi jich přišlo zhruba dvě stě dvacet, třeba i z Prahy nebo Pardubicka. Takže každé nové video je už teď spíš reakcí na ohlasy toho předchozího a na zaslané fotografie,“ líčí Bárta

Děti mu nahrávají i audiovzkazy a učitelův program je umí přehrát. Kantora mohou děti po celou dobu trvání videa sledovat (ve výřezu) a aby byla videa ještě více interaktivní, zavádí učitel různé netradiční prvky. Třeba že během natáčení videa zavolá některému ze svých žáků.

2 komentáře:

poste.restante řekl(a)...

Proč by to měl být paradox?

Zřejmě dobrej oddíl.
A takové bývají na vesnicích častěji, nežli si někdo myslí.
Paradox je tedy spíše to, že to někomu jako paradox připadá.

mirek vaněk řekl(a)...

Možná myslel paradox, že nejsledovanější nejsou videa modernizátorů a profíků. kteří se tím živí ve školských ústavech a na VŠ, ale úspěšnější je amatér, který dělá dobře svou práci a který před měsícem patřil k těm pedagogům, z nichž většina podle průzkumů se brání modernizaci a nepoužívá ICT.

Okomentovat