16.4.20

Martin Fendrych: Do školy v květnu? Vláda to hodila na rodiče, sama si myje ruce. Učitele chrání málo

Nejlepší české mozky vymýšlejí chytré karantény, vyvíjejí ochranné prostředky, sety na testování. Měly by vládě nabídnout chytré řešení i pro školy. Jak chytře chránit učitele, ale i rodiny žáků. Chytrou školu v době koronaviru.

Z komentáře v Aktuálně.cz vybíráme:

Klasická škola do prázdnin neodstartuje. Částečně se jí přiblíží vyučování na 1. stupni. Bude to však dobrovolné z obou stran - rodiče nebudou muset holky a kluky od první do páté třídy posílat na vyučování. A zároveň bude zřejmě na zvážení a možnostech škol, zda a jak nabídnou (cituji vládní portál) "organizované a zájmové aktivity nepovinného charakteru formou školních skupin - doporučeno 15 dětí ve skupině (jedno dítě v lavici), bez možnosti měnit složení skupin, roušky doporučeny".

Další moment: pokud je dítě rizikové, trpí chronickou chorobou, oslabením imunity, nebude do školy smět. Stejně tak děti z rodin a domácností, kde se vyskytuje jiná ohrožená osoba, nebo někdo starší 65 let. Rodiče budou muset podepsat, že obě podmínky byly splněny.

Je to dost zvláštní řešení, skrývá se v něm ano i ne. Stát, alespoň to tak působí, se šikovně vyvlékl z odpovědnosti. Trochu uvolnil zákaz chodit do školy, ne moc, ale zároveň rozhodnutí nechal na rodičích a vedení škol. Nabídl jen "možnost osobní přítomnosti žáků" ve škole. Není to povinná školní docházka, jen jakási její dobrovolná mutace. A taky pomoc rodinám, které doma děti moc (nebo vůbec) neučí.


1 komentář:

Silvie A. řekl(a)...

Předpokládám, že požadavek nosit roušku trvá stále a potrvá ještě dlouho. A s postupným uvolňováním karantény se bude na ulicích a zejména v MHD vyskytovat stále více lidí. Bohužel, nejen lidí, ale i kuřáků.
Chystá se hrdinská policie dohlížet na používání roušek alespoň na zastávkách MHD? Podle dosavadního působení policie v době koronavirové kalamity by se mohlo zdát, že žádná policie neexistuje.

Okomentovat