28.4.20

Martin Chalupa: Senátor Hraba: Kvůli letošním maturitám a přijímačkám hrozí soudní spory. Ministerstvo školství musí přestat mlčet

Ministerstvo školství trvá na klasickém způsobu konání letošních maturit. Umožňuje to v březnu zrychleně přijatý zákon počítající s konáním maturit v případě, že bude obnovena výuka a přítomnost žáků ve školách. Ta však plošně nenastane. V tom vidí problém senátor Zdeněk Hraba a poukazuje na možné soudní spory. Další problém podle něj nastane v letošních přijímacích řízeních na střední školy.


Z článku na webu ČtiDoma.cz vybíráme:

Skutečné obnovení výuky na středních školách nenastane – ministerstvo podle senátora Zdeňka Hraby vytvořilo fikci tím, že se školy otevřou pouze studentům posledních ročníků. O takové možnosti ale zákon nehovoří.

Tím podle něj ministerstvo obchází vlastní zákon a otevírá cestu k řadě soudních sporů. „Studenti se nesmí stát oběťmi alibismu a nečinnosti ministerstva školství. Poslední, co studenti a jejich rodiče teď potřebují, jsou soudní spory, či dokonce právní zpochybňování jejich zkoušek,“ říká senátor Hraba.

„Řešení je jednoduché. Vezměme si příklad třeba ze Slovenska, kde udělí maturitní vysvědčení na základě průměrů známek v posledních ročnících. A to i proto, aby nebyli čeští studenti v nevýhodě oproti svým budoucím slovenským spolužákům na našich vysokých školách,“ doplňuje Hraba s tím, že pro takové řešení stačilo, aby ministerstvo nepokračovalo ve hře na nástup do škol, který stejně fakticky nenastane.


Žádné komentáře:

Okomentovat