27.4.20

Magazin Aktuálně.cz: Rodiče, neskrývejte negativní emoce, děti je stejně vycítí, varují vědci

Každý rodič se setkává se situacemi, kdy mu jeho potomek pije krev – ať už se odmlouvá učit, nebo ho vůbec nenapadne, že by mohl pomoct s domácími pracemi. Snažit se před dítětem skrývat vlastní emoce v takových případech ale nemá smysl, jak v nové studii potvrdili američtí výzkumníci.

Z článku na Magazín.Aktuálně.cz vybíráme:

Ukázalo se, že u případů, kdy měli rodiče emoce potlačovat, hodnotili pozorovatelé vzájemné vazby a reakce mezi dospělými a dětmi jako chladnější a odtažitější. "Děti tedy rychle vycítily, co prožívají jejich rodiče, a chovaly se tak, aby to emocím rodičům odpovídalo. To ostatně potvrdily i fyziologické reakce měřené tělesnými senzory," okomentovala výsledky experimentu Watersová.

Zajímavé podle ní bylo, že děti vykazovaly vyšší známky stresu, pokud rodičem, který potlačoval emoce, byla matka. "Může to být tím, že otcové v běžném životě potlačují emoce častěji než matky. Jsou to oni, kdo dětem častěji říkají, že všechno bude v pořádku, a u matek na to děti naproti tomu tak zvyklé nejsou," uvedla Watersová.

Radeskyová doufá, že si z výsledků výzkumu rodiče odnesou ponaučení, že s emocemi je nutné pracovat, přestože jsou negativní. "Pokud své pocity přijmete, budete blíž k tomu, aby se problém, který vás stresuje, vyřešil. Když děti uvidí, že se s emocemi snažíte zdravým způsobem vyrovnat a že se vám to daří, tak se od vás tyto strategie samy naučí," vyzdvihla psycholožka.

Žádné komentáře:

Okomentovat