27.4.20

Ludvík Zimčík: Rozhovor s ředitelem, který v novinách nevyšel. Proč asi?

Ředitel Školy Březová Ludvík Zimčík komentuje na sociální síti Facebook dnešní situaci, z komentáře vybíráme: "Sám ministr školství prohlásil, že nepůjde o plnohodnotnou výuku v tom smyslu, jaký dosud známe, proto má být na základě dobrovolnosti. Takže je to výuka, není to výuka? Každý zkušený vyučující vám řekne, že je to kočkopes. Vnímáte ty vyhýbavé odpovědi, když přijde otázka, kdo bude učit žáky v jedné skupině, a kdo ve druhé skupině, které vzniknou z jedné třídy, která má více než těch stanovených patnáct žáků na skupinu? A to hlídání potřebují mnohé firmy z důvodu návratu řady rodičů (maminek) zpět do práce..."


1. V reakci na prozatímní pokyny a doporučení ministerstev zdravotnictví a školství jste řekl, že by bylo férové přiznat, že chtějí jen hlídání dětí? Jak to myslíte?

Nejde zároveň hlídat dodržování pokynů, hygienických požadavků a ještě učit přímo ve třídě a zároveň distančně. A potom ještě odpoledne si hrát na družinu...

Mimochodem, v naší škole máme dvě oddělení družiny, ale podle zatím sdělených pokynů bychom museli mít pět "družin", neboť děti mají být v jedné skupině celý den...

Sám ministr školství prohlásil, že nepůjde o plnohodnotnou výuku v tom smyslu, jaký dosud známe, proto má být na základě dobrovolnosti. Takže je to výuka, není to výuka? Každý zkušený vyučující vám řekne, že je to kočkopes. Vnímáte ty vyhýbavé odpovědi, když přijde otázka, kdo bude učit žáky v jedné skupině, a kdo ve druhé skupině, které vzniknou z jedné třídy, která má více než těch stanovených patnáct žáků na skupinu? A to hlídání potřebují mnohé firmy z důvodu návratu řady rodičů (maminek) zpět do práce...

2. Do pondělí 25. května může být všechno jinak, ale pokud by to bylo zítra, jak bude vypadat situace v březovské mateřské, základní a střední škole? Budete mít dostatek ochranných pomůcek a personálu, který zajistí odstupy a výuku po skupinách? Mimochodem, uzavírání mateřinek bylo na rozhodnutí jejich zřizovatelů. Zůstala školka otevřená?

Tak jako každý jiný "běžný" školní den. Děti nastoupí do školky, žáci do tříd, vyučující budou učit podle rozvrhu, který platil před uzavřením škol, kuchařky budou vařit, uklízečky uklízet... Ano, máme připraveny ochranné pomůcky, dezinfekci aj. V předchozí otázce jste se ptal, jak to myslím s tím hlídáním. A nyní se ptáte, kdo zajistí. A uvědomují si ti, kdo to vymysleli, že práce učitele má svá zákonná pravidla?

Pro ředitele škol jsou také velmi důležité otázky týkající se pracovněprávní problematiky spojené s BOZP, zdravotně epidemiologickými a hygienickými problémy v souvislosti s ochranou veřejného zdraví.

Naše mateřská škola byla s vědomím zřizovatele uzavřena. A zase, uvědomují si autoři těchto nepromyšlených pokynů, že i škola se řídí ekonomickými pravidly? Představte si, že do mateřské školy přijde např. pět dětí, ale kvůli nim musí být v naší škole ředitel, dvě učitelky, dvě kuchařky, školník a dvě uklízečky...

3. Jako internetová škola fungujete už několik let. Nabízí se otázka. Má vůbec pandemie nějaký vliv na vaši výuku? Jste vlastně jediná ze škol v kraji, kde školní rok začal a skončí v řádném termínu.

Skutečnou online výuku nabízíme od září 2014 individuálně vzdělávaným žákům; nyní jsme tuto online výuku nabídli našim žákům v Březové. Online výuka se nově týká březovských žáků od čtvrtého do devátého ročníku, tj. devadesáti žáků, kteří se nyní učí online s několika stovkami individuálně vzdělávaných žáků.

Ve škole se podle potřeby setkává vedení školy, školník, uklízečky a kuchařky, které provádějí velký jarní úklid, vyučující, pokud potřebují provádět online výuku ze školy. Také jsme zahájili menší přístavbu, kabinet pro učitele. Vedení školy má stále dost administrativní práce (úředníci nespí), a také se připravujeme na první maturity v naší střední škole. Mezi letošními maturanty bude Matěj Kovář, brankář Manchesteru United. Michal Sadílek příští školní rok.

4. Maturanti stále neví za jakých podmínek a především kdy složí svoji „zkoušku z dospělosti“. Jak je to u vás?

Stejně jako na jiných středních školách; ale chystáme se. V Březové to bude poprvé, kdy v naší střední škole budou maturitní zkoušky. Předpokládáme, že situace umožní realizaci maturit na SŠ do konce června.

5. Jak vlastně vypadá dnešní vyučovací den v Březové? Učitelé jsou ve škole nebo komunikují se svými žáky a studenty on-line?

Jako v jiné dny. Učitelé učí online podle rozvrhu, další vkládají na naše informační kanály (imoodle, eŽákovka) výukové materiály; online někteří učí z domu, někteří ze školy (kvůli připojení).

6. Říká se, že pandemie zcela mění pohled na distanční výuku, že ukazuje její přednosti a vlastně cestu do budoucna. To vše v pozitivním slova smyslu. Souhlasíte?

Tak úplně nesouhlasím. Ano, ukazují se přednosti, ale pokud nebude upravena školská legislativa, která s tímto způsobem výuky v základních školách nepočítá, vše se vrátí ke školním dnům před uzavřením škol. V základní škole školský zákon neumožňuje učit distančně. Nikdo vám to neřekne nahlas, ale velký problém je v tom, že za "distančně" vzdělávaného žáka dostává jak základní škola, tak střední škola jen zlomek financí jako za běžného žáka...Žádné komentáře:

Okomentovat