14.4.20

Lucie Kocurová: Jak se doma učit efektivně

Zkouška pro děti i rodiče. Škola na dálku vyžaduje trpělivost, znalosti digitálních technologií i schopnost udržet si motivaci k učení.
Už několik týdnů jsou školy zavřené a děti se učí z domu. Dospělí jsou uhnaní, zvláště ti, kdo mají mladší školáky, protože vyjma své práce často musí stíhat i roli učitele. Jak se tedy v domácím prostředí smysluplně a účinně učit, aniž bychom si my nebo naše děti sáhli na dno svých sil? Zaveďte laskavý řád a nemějte na sebe ani rodinu přehnané nároky, radí mimo jiné odborníci.


Z článku v deníku Lidové noviny vybíráme:

Dávejte učitelům zpětnou vazbu

Pokud máte pocit, že vás a vaše dítě škola zavalila nepatřičným množstvím požadavků, nenechte to jen tak být a ozvěte se. „Se školou je třeba komunikovat,“zdůrazňuje Jan Kulhánek. A Michal Orság z centra vzdělávání EDULAB s ním souhlasí: „Když žáci látku nezvládají nebo jsou přetížení, je třeba dát učiteli zpětnou vazbu. Tady nejde o domácí vzdělávání, to má svá pravidla a je to dobrovolná a vědomá volba rodičů. V tomto případě jde o výuku online, kde by rodiče neměli nahrazovat učitele, zejména to platí pro žáky od 2. stupně. Úkoly by učitelé měli zadávat takové, které nepotřebují asistenci dospělých a dítě je zvládne samo. U žáků 1. stupně je to komplikovanější, ti pomoc dospělého potřebují více, rodičům však může pomoci například pořad ČT UčíTelka.“

Navíc vzdělávání dětí v karanténě nemusí znamenat pouze hodiny u učebnic, webových prezentací a pracovních listů, zdůrazňuje Michal Orság: „Rodiče mohou děti naučit něco, co sami umí, třeba společně uvaří oběd, nebo to, čemu se reálně ve své profesi věnují. Dělejte něco, co bude bavit vás i vaše děti, a podpořte jejich samostatnost. Využijte nastalé situace k objasnění témat, na která běžně nemáte čas. Povídejte si o světě a o tom, jak věci fungují. I to je učení.“

Dopřejte dětem virtuální přestávky

Byly vaše děti zvyklé trávit hodně času v družině, běhat venku, trénovat, hrát si s dětmi od sousedů, chodit na výpravy se skautem nebo jen tak někde jezdit s kamarády na skejtu? Pravděpodobně ano – a o to všechno teď přišly. Zejména pro jedináčky je teď situace velice těžká; trávit celé dny jen s vystresovanými rodiči a úkoly ze školy je vyčerpávající. Není divu, když takové dítě ztrácí motivaci i dobrou náladu.

V tuto chvíli může pomoci škola i rodiče. „Náš učitel vysílá pro děti online dvakrát týdně. Vždy před hodinou a po ní nechá vysílání běžet, aby děti měly prostor si něco říct, ukázat si na kameru, čemu se věnují. Udělá jim prostě takovou virtuální přestávku. Vidím, že to dceři pomáhá necítit se úplně osamělá,“říká novinářka Lucie z Prahy.

Žádné komentáře:

Okomentovat