15.4.20

Ladislav Šustr: Chaos ve školství. Vláda mění názory, maturanti jsou stále v nejistotě

Na jedné straně se vláda přikláněla k petici za uzavření škol do konce června, na druhé straně se ale školy postupně otevírat budou. Kabinet Andreje Babiše se rozhodl zmírnit restriktivní opatření a v postupných vlnách pouštět žáky zpět do škol, i když od náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly se ozývaly nesouhlasné hlasy. Nejpravděpodobněji si oddechnou rodiče nejmenších studentů, protože se počítá s návratem dětí z prvního stupně základních škol v květnu. Maturanti jsou ale stále v nejistotě, protože se jejich zkouška bude odvíjet od další situace s koronavirovou nákazou.

Z článku na Echo24.cz vybíráme:

Podle člena školského výboru Martina Baxy je pro žáky situace nadále nejistá. „V tomto plánu totiž připadá na měsíc červen ‚možnost realizace jednotných přijímacích zkoušek‘ a současně velmi neurčitě popsané konzultace nebo občasné aktivity žáků 2. stupně na jejich ZŠ. Není tedy jasné, co žáky čeká a kdy je to vlastně čeká. Již v březnu přitom připravil ministr Plaga tyto žáky o možnost dvou pokusů u jednotných přijímacích zkoušek. Toto není férový přístup k žákům, které český školský systém nutí absolvovat – samu o sobě problematickou – jednotnou přijímací zkoušku na střední školy,“ uvedl Baxa.

Otazníky panují i nad maturanty, kteří by na konci školního roku měli skládat závěrečnou zkoušku. „Ředitel Integrované střední školy v Mladé Boleslavi Štefan Klíma uvedl, že pokud by se školy otevřely v červnu, tak se to nepodaří zvládnout. Šlo by jak o běžnou výuku, přijímací zkoušky a navíc také maturity z odborných předmětů. Jelikož má škola i učiliště, tak by se musela odehrát i závěrečná zkouška. Zvlášť u odborných škol a učilišť je pořádání maturitní zkoušky velmi obtížné. Příkladem může být sklářská střední škola, kde výroba maturitního výrobku trvá měsíc. Je to strašně náročné,“ řekl pro Echo24 předseda Pedagogické komory Radek Sárközi.


Žádné komentáře:

Okomentovat