29.4.20

Kristína Paulenková: Podvedené děti

Překvapení a zmatek. Vyhláška ministerstva školství o letošním známkování řadu dětí a jejich rodičů rozladila. Ministr školství Robert Plaga mnohokrát apeloval, aby známkování školy nedávaly tak velký význam a zaměřily se především na formativní hodnocení.


Z článku v deníku MF DNES vybíráme:

„Ministr Plaga poslední dva měsíce kudy chodí, mluví o tom, že by se mělo zpětnovazebně hodnotit, že by se mělo formativně hodnotit a mělo by být preferované slovní hodnocení,“říká Karel Gargulák, analytik ze vzdělávací organizace EduIn, podle kterého výsledná vyhláška toto jasně neříká.

„Ministerstvo neukládá ty věci, které ministr Plaga říká, školám závazně,“dodává Gargulák.

Ministr ve vyhlášce doporučuje, aby učitelé hodnotili ve prospěch dětí a hodnocení výchov (tělesné výchovy, výtvarné výchovy...) není nutné. „Přesto je možné hodnocení výsledků vzdělávání žáků za druhé pololetí školního roku 2019/2020 ze strany školy spravedlivě provést, v tomto ohledu máme důvěru v odborné kompetence učitelů škol,“píše v úvodu vyhlášky.

Školy letos nemusejí nasbírat podle vyhlášky určitý počet známek k tomu, aby děti ohodnotily. Podklady k hodnocení nasbírané během domácí výuky či ve školních skupinách, které budou fungovat na prvním stupni, samy o sobě nesmějí být důvodem k tomu, ohodnotit dítě „nedostatečnou“.

Učitelé navíc mají zohlednit domácí výuku jen v případě, že k ní měly děti podmínky. Pokud se i tak dítěti známka nelíbí, zbývá mu jen komisionální přezkoušení. Dobrou zprávou pro všechny v každém případě je, že známky se do přijímaček na střední školy započítávat nebudou.

Jenže zatímco na jedné straně je skupina dětí a rodičů, která se učila možná víc než obvykle, a tak chce, aby se známky za domácí výuku zohlednily, na druhé straně stojí skupina, která se možná ani učit doma moc nemohla.

4 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

Je nemálo odborníků na vzdělání a jiných individuí, kteří chtějí dát maturitu každému, kdo si o ni řekne či dokonce ani neřekne.

No tak teď to jen trochu urychlíme a dáme všem, kdo budou chtít, jedničky. Kdo chtít nebude, dostane dvojku. Fakt v tom nevidím problém.

mirek vaněk řekl(a)...

"na druhé straně skupina, která se doma učit nemohla." A na třetí straně skupina, která se učit mohla a neučila. Ta "objektivní" novináře nezajímá. Kazí jim teorie o zlých školách a učitelích.
Ministerstvo připustilo hodnocení přístupu žáka online vzdělávání. A známky z online vzdělávání jsou doplňující. Plaga zareagoval na diskuzi a hrůzný návrh trochu zlidštil.

Jenže EDuInu vadí, že školy nedostaly klepeta a náhubek, aby nemohly flákače postihnout. Řeči o nemohoucnosti domácího studia jsou jen záminkou. Slušná škola to ví a zohlední. Špatnou pak zkrouhne ČŠI po stížnosti rodičů.

arrra řekl(a)...

Dobrý den. Je mi jen trochu líto ředitelů, protože ti budou odpovědní za vše. Myslím tím připomínky a stížnosti rodičů.

Unknown řekl(a)...

Je pravdou, že ředitelé slíznou (ne smetanu) ale všechen nevděk. Jsou biti jak shora, tak zdola. Mnohdy není co závidět.

Okomentovat