23.4.20

Jitka Rambousková: Online tabule pro online výuku

Postupně se učíme učit na dálku. Najednou videokonference pořádají i učitelé, kteří na začátku března ten pojem skoro neznali. Sdílení obrazovky je naprosto běžné. Ale důležité je i zapojit žáky, aby se z online výuky nestala jen “mluvící hlava” učitele. Dobrým nástrojem je sdílená bílá tabule, kam mohou psát i naši žáci ze svých postelí a ještě navíc vytvořená a sdílená na jedno kliknutí bez nutnosti cokoli instalovat.


To splňuje jednoduchá tabule na https://collboard.com/. Zadáte libovolné označení třídy a získáte URL adresu, kterou sdílíte. Každý, kdo se připojí, může na tabuli úplně všechno. Nic se nenastavuje a nikdo nepotřebuje žádný účet.

Aplikace je česká a stále na ní přibývají stále nové možnosti.



Hodně podobnou je aplikace https://awwapp.com/. Má trochu bohatší nástroje, ale ve free verzi za ně “platíte” reklamami. Adresu ke sdílení najdete pod tlačítkem Add people a účastníci při přihlašování musí zadat jméno.



Další jednoduchý nástroj najdete na www.webwhiteboard.com. Prostě vytvořím a sdílím.



Trochu jinou nástěnkou najdete na https://whiteboard.fi/. Jednoduchost vytvoření a sdílení zůstává, ale každý žák dostane tabuli vlastní. Žák vidí tabuli svou a tabuli učitele, učitel má přehled o práci všech žáků. Nástroje tabule jsou sice omezené jen na kreslení, ale výhody využití jsou nesporné.






Možností je spousta – stačí si vybrat a začít používat.

Převzato z webu autorky Co jsem vyzkoušela ve škole a okolním vesmíru pod licencí Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

3 komentáře:

Josef Soukal řekl(a)...

"kam mohou psát i naši žáci ze svých postelí"

Není to nejdůležitější, ale že by podvědomě promluvila zkušenost? Kam se na to hrabe byvší válení se po lavicích...

Vít Tomis řekl(a)...

Mi student, který v hodině spí, nevadí. Je to jeho rozhodnutí. Ale nesmí mluvit ze spaní...

Nicka Pytlik řekl(a)...


Spící žák neprudí!

Okomentovat