10.4.20

Jiří Škuba, Jakub Šafránek: Brzký návrat k normálu by stál mnoho životů, říká parazitolog. Otevření škol nechápe

V první řadě je potřeba udělat plošný screening a zjistit, kolik lidí se už koronavirem ve skutečnosti nakazilo. Tvrdí to evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr. "A podle toho uvolňovat opatření. Musíme být strašlivě opatrní v tom, jak rychle pouštět virus do naší populace,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz renomovaný vědec.

Z rozhovoru na Aktuálně.cz vybíráme:

Ve druhé polovině května by se měly vrátit děti do škol. Považujete tuto vizi za dostatečně opatrnou?

Považuji ji za naprostý nesmysl. Zdravým dětem virus zřejmě příliš neublíží, ale přinesou ho domů. Nakazí rodiče a prarodiče. Dokážu si představit, že školy otevřeme, poté co zjistíme skutečný počet nakažených, tedy i ty, kteří se do nemocnice nedostali a které nemáme ve statistikách. Pokud budou čísla vypadat příznivě, dá se uvažovat o uvolnění opatření třeba ve vybraných okresech. A sledovat, jak se bude situace vyvíjet. Potřebujeme vidět tvrdá data, kolik nakažených teď ve skutečnosti je, protože o promořenosti populace nyní nevíme vůbec nic. A pak opatření postupně uvolňovat s tím, že stále budeme mít možnost zatáhnout za záchrannou brzdu, aby nárůst nových případů nepřesáhl možnosti našeho zdravotnictví.(...)

Na svém facebookovém účtu jste parafrázoval slova někdejšího primátora Igora Němce, že "situace je nadmíru výtečná." Má to značit, že političtí představitelé si stále neuvědomují závažnost situace?

Teď už si snad začínají uvědomovat, že by měli nechat politikaření, ale nevím, jestli si to uvědomují v celé vážnosti. Strategie, že by se život na podzim vrátil k normálu, by byla vykoupena tolika mrtvými… Doufejme, že politici odolají pokušení a potřebná nepopulární opatření udrží dostatečně dlouho.

Dá se počítat s tím, že bude v dohledné době k dispozici vakcína?

Ano, skutečně jsem zaznamenal, že je její vývoj na dobré cestě. Je tak reálné, že tak vysoké promoření populace nebude nakonec potřeba, bude stačit populaci proočkovat.4 komentáře:

ema řekl(a)...

Děkuji za termín TVRDÁ DATA. Bez nich je to POKUS...nebo snad ZÁMĚR?

Jirka řekl(a)...

V Dánsku prý taková rozhodnutí dělají vědci a politici jsou od toho, abych jejich doporučení vykonali a naplnili.

Ivo Mádr řekl(a)...

Jirka

V Dánsku se chystají otevřít školy pro "první stupeň". V mediálním prostoru se strhla nemilosrdná bitva o znovuotevření škol, která několikanásobně převýšila debaty v ČR na toto téma. Slušně a bez emocí řečeno, rodiče odmítají za takového stavu posílat děti do škol. "Pokusní králíci" je to nejmírnější sdělení.

mirek vaněk řekl(a)...

Třeba někomu dojde, co je to věda a co jsou tvrdá data nejenom ve zdravotnictví, ale i ve školství.
Při aplikaci pavěsdy u korobnaviru jde o životy ve školství o budoucnost.

Okomentovat