13.4.20

Jiří Kubík: Školy se do konce června spíš neotevřou, říká hlavní koronavirový stratég

Je to měsíc, co se zavřely všechny školy v Česku. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula odpovídá na otázky Seznam Zpráv, kdy by se měly znovu otevřít.

Z rozhovoru v SeznamZprávy.cz vybíráme:

Takže nakonec rozhodnou spíš nálady veřejnosti a ne reálné riziko nákazy, které si slibujete od chystaného testu promořenosti populace?

Pokud je tady petice, kterou podepíše 80 tisíc lidí a kde uvádějí, že nechtějí dát děti do školy, tak to už je poměrně veliká síla, kdy je vcelku iluzorní dát nějaké povinné nastartování školní docházky, protože takovýto počet lidí by ty děti nemusel do té školy dát. A to samozřejmě musíme brát v potaz. Takže je otázkou, do jaké míry tam bude povinnost. Uvažujeme o nějaké dobrovolnosti. Toto všechno budeme ve vládě nadále diskutovat.

Vy jste epidemiolog. Jaké by tedy bylo doporučení epidemiologů? Kdybyste se tedy neměl ohlížet na nálady v populaci? Doporučoval byste, aby žáci a studenti v jisté situaci do škol ještě během května či června šli, anebo byste byl spíš opatrnější?

Tak já si myslím, že postupně bychom tu docházku měli rozvolňovat. Protože je třeba si uvědomit, že v září ta situace bude obdobná. Podle mého se budeme rozhodovat za obdobné situace. Protože pokud se snažíme některá opatření rozvolnit, tak je musíme kompenzovat tím, že tady bude Chytrá karanténa (nové opatření vycházející z cíleného zaměření na nakažené pacienty a jejich bezprostřední kontakty, pozn. red.). A ve všech ostatních oblastech bude poměrně přísný režim. Předpokládám, že se ta čísla nebudou dramaticky lišit od těch čísel současných, takže budeme v podstatě v podobné situaci, kdy budeme řešit, jestli ano, nebo ne. To rozhodování bude opravdu velmi obdobné.2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Takže to vypadá, že deváťáky na základky naženeme jenom kvůli tomu, aby podle platného nařízení do 14 dnů od nástupu do školy vykonali přijímačky (krátkozrakost tohoto řešení byla bohužel zřejmá hned při jeho schválení), i když všichni víme, že obvzláště u deváťáků je docházka do školy už tou nejzbytečnější věci ze zbytečných. Jéžíšikriste, buď ty přijímačky zavčas ještě odpískejte úplně, nebo je nechte proběhnout v polovině srpna jen v omezené verzi na školách, kde je nutně potřebují dělat. Bude se jednat o osmiletá gymnázia a pár čtyřletých gymplů a průmek.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Chudáci děti! Ještě nejméně čtyři a půl měsíce bez školy.
Co všechno mohly nesvobodně nabiflovat nazpaměť a pak tupě odmemorovat.
To je ale fakt k uzoufání...

Okomentovat