14.4.20

Infografika: Návrh na uvolnění škol a školských zařízení

Snímek z prezentace na tiskové konferenci vlády dne 14. dubna 2020.


19 komentářů:

ema řekl(a)...

zajímavé. Ředitelé se právě začali potit, jak to všechno zorganizují.
Lyžovačka 2020 a levní čínští pracovníci v italských textilkách se nesmazatelně zapsali do historie Evropy.

Unknown řekl(a)...

Jj, fakt mi není příjemně, hlavně při představě, jak se zítra učitelé, žáci i rodiče budou ptát a já budu muset říkat, že ZATÍM nevím...

Unknown řekl(a)...

Aha, tak ne zítra, už teď mám tři dotazy😕

Nicka Pytlik řekl(a)...

Například pytlici se na nic neptají. Není proč a na co.
Pokud to bude jako s otvírací dobou pro seniory, dá se očekávat asi tak pět až šest změn. Každý následující týden, samozřejmě...

Eva Adamová řekl(a)...

Já nevím, v čem vidíte problém. Já mám jasno. Učit ve škole už v tomto školním roce nebudeme. Podle toho zařizuji svůj způsob domácí výuky. No, ani vlastně nezařizuji, protože mi bylo víceméně jasné už před čtrnácti dny, že to jinak dopadnout nemůže, tak už jsem se dávno přizpůsobila. Prostě probírám nové učivo, ve fyzice sice jen základy a co nejzajímavěji, spíš tak pro zábavu, ale v matice jedu tu lehčí polovinu učiva natvrdo. Všechno po nich samozřejmě chtít nemůžu. Kdo prošustroval měsíc opakováním, je trouba. A bude trouba ještě větší, když v tom bude pokračovat, protože bůhví, co bude v září.

Knut Klapka řekl(a)...

Co bude v září a kdo bude v září.

Ivo Mádr řekl(a)...

Eva Adamová

A kdo asi bude učit tu druhou půlku dětí z rozdělených tříd 1.stupně? No, vypomůžou přece kantoři 2.stupně. Podobně to dopadne v družinách. A bez respirátorů samozřejmě, to proto aby ti učitelé nešířili mezi děti koronaviry.

Ivo Mádr řekl(a)...

Knut Klapka

"Co bude v září a kdo bude v září."

To ví jenom Bůh, prozatím si to nechává pro sebe. Zatím je "promořeno" zhruba 0,03% světové populace. Do 60-70% je ještě hodně daleko. V ČR zhruba 0,06% (evidovaných). Nevidím to moc optimisticky.

Eva Adamová řekl(a)...

"A kdo asi bude učit tu druhou půlku dětí z rozdělených tříd 1.stupně? No, vypomůžou přece kantoři 2.stupně."

Koplikované to dozajista bude. Je to totiž specifikováno jako možnost docházky, o nějakém učení nemůže být řeč. Bude se jednat pouze o hlídání dětí, kterých do školy bude chodit sotva polovina, no spíš tipuji třetinu. Děti, které mají sourozence na druhém stupni či na střední škole, kteří je mohou pohlídat, do školy se vší pravděpodobností chodit nebudou. Učitelé budou s dětmi moci dělat tam maximálně úkoly zadané pro ostatní na doma.

Faktem je, že jisté personální komplikace to přinášet bude a učitelé, kteří si zavedli pravidelnou online výuku v dopoledních hodinách v ní asi nebudou moci pokračovat. Z hlediska výuky to bude ještě horší než je to teď.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Koplikované to dozajista bude

Tak nějak si pytlici představují, jak to vypadá, když se něco soustavně pytlikuje!

Knut Klapka řekl(a)...

K 13. 4. je nakažených 684 zdravotníků a 129 učitelů. A to jsou ti učitelé víceméně měsíc doma (nemusí-li zrovna pod neschopným a bezohledným vedením běhat po poradách) a zdravotníci jsou patrně mnohem víc protestovaní. Tahle čísla nám dávají dost dobrou představu o tom, co nás v květnu a červnu čeká. Děkujeme, těšíme se.

Ygrain řekl(a)...

"Faktem je, že jisté personální komplikace to přinášet bude a učitelé, kteří si zavedli pravidelnou online výuku v dopoledních hodinách v ní asi nebudou moci pokračovat. Z hlediska výuky to bude ještě horší než je to teď."

Vidím to především na masivní zapojení tělocvikářů, občanka/dějepis atd., online výuku v hlavních předmětech je nutno zachovat.

Jinak naprostý souhlas s tím, že jestli někdo měsíc opakoval, jenom plýtval časem.

Knut Klapka řekl(a)...

Zaznamenáníhodnou sprostotou je také "řešení" roušek. Stát se tím jednak zbavil povinnosti zajišťovat je (což by samozřejmě nezvládl), jednak elegantně přesunul odpovědnost pro jednotlivé případy. Roušky byly, dítě se přidusilo, dostalo astmatický záchvat, má zdravotní komplikace? Kdo za to může? Přece učitel, neměl roušky přikazovat. Roušky nebyly, dítě se nakazilo, popřípadě zemřelo? Kdo za to může? No zase učitel, měl ty roušky přikázat. To nemá chybu.

Ivo Mádr řekl(a)...

Knut Klapka

Hypoteticky
V žádném případě nesmíte používat respirátor, protože můžete viry vydechovat a následně můžete být obviněn z úmyslného šíření nakažlivé nemoci.
V řadách pedagogů se setkáte i s minoritními názory, že v zájmu interakce se žáky je kantor povinen sundat si roušku taky (ostatně potom se rouška stává zbytečnou i pro kantora).
Velkou neznámou je i následná reaktivita viru - viz. Čína, Jižní Korea u tzv. "vyléčených". Hroznou zprávou by bylo, kdyby se to chovalo jako herpes Simplex.

Knut Klapka řekl(a)...

Pravdu díte, pane Mádre. Tedy ne že bych si po všech těch letech dělal o učitelstvu přehnané iluze, ale to, co někteří kolegové v diskusích kolem aktuální situace předvádějí, se vzpírá zdravému rozumu natolik, že si člověk nutně pomyslí něco o záhodnosti intervence psychologické, ne-li psychiatrické. To se fakt nedá pochopit.
O tom viru zatím víme, pokud to sleduju, jen naprosté minimum a dočkat se lze naprosto všeho. Jednoduchá představa většiny lidí je, že epidemie za čas odezní, a vše se zase vrátí do starých kolejí a zapadne do původních schémat. Jenže ono to vůbec tak dopadnout nemusí a situace v Česku momentálně klame tělem. No, uvidíme. Nebo neuvidíme.

Ygrain řekl(a)...

Mě fascinuje ta naprostá rezignace na hygienická opatření. Dodržovat je nejde, no bože - tak bude učitel i žáci prostě vystaven nákaze. Na ulici spolu nesmí jít víc než dva, a to oba s rouškou, ale učitel bude v uzavřeném prostoru s až patnácti bez roušek?! Kde bere Plaga tu zatracenou DRZOST dovolit si tohle po učitelích chtít, aniž by zároveň jedním dechem dodal, že budou učitelům poskytnuty ochranné prostředky?!

Knut Klapka řekl(a)...

Ale on ví, že si to může dovolit naprosto bez problémů. Oni to všichni vědí. Mohou si dovolit úplně cokoli. Protože učitelé. To je taková ta profesní skupina, která ve své kategorii vyniká jednou speciální kompetencí nad všechny ostatní: totiž schopností nechat si štípat dříví na hřbetě v libovolném množství. Abych to vyjádřil oblíbeným klišé, je to součástí učitelské DNA.

ema řekl(a)...

Roušku používat budu, budu větrat a budu chtít, aby jí nosili i žáci. Svou roušku budu chtít po zaměstnavateli. Klidně dvě bavlněné, které si budu sama udržovat. Lepší zredukovat riziko nakažení o pár procent, než se tvářit jako hrdina. Lékař bez roušky neošetří ani odřené koleno, proč bych měla jednat jinak?
Pokud toto bude rodičům vadit, můžou děti z mé skupiny nechat doma. Už se těším, jak bude ředitelka každý den vysvětlovat "ne, Karolínka do jiné skupiny za Eliškou opravdu nemůže anebo ne, děti si od Vojtíka 5metrový odstup opravdu držet nemůžou" a podobně. Dále bude odpovídat na dotazy jako co jsme udělali, aby se jejich dítě nenakazilo, proč Novák, který kýchá je ve škole a tak bych mohla pokračovat ještě hodinu. Stačily ty poslední dva dny před uzavřením škol.
Děti v mé skupině nějak zabavím, jsem učitelka. Budu dodržovat pracovní dobu, žádná distanční výuka do půl noci. Je to ochrana mého zdraví.

Škola jak jsme jí znali je asi minulostí. Doufám, že je to začátek osekání přidružených výrob jako kulturní středisko, výchovný a převýchovný ústav, cestovní agentura a další. Ale naše společnost je dost šílená aby se osekalo spíš to vzdělávání a zůstane hlídárna.
A ještě bych ráda připomněla, že cestu z téhle doslova pr..... nám zajistí šikovní absolventi přírodních věd. Politolog vakcínu nevyvine. Poté, co jsme se nízkými platy a bezohledným chováním učitelů přírodních věd zbavili, je to taková malá pomsta nebo karma nebo jak se tomu řekne. Ne že bych z toho měla radost nebo cítila zadostiučinění.

Ela řekl(a)...

Takže například ZUŠ výtvarný obor, učitel při plném úvazku vyučuje 2 skupiny denně, děti chodí 1x týdně. Při 5-ti žácích ve skupině bude týdně učit 50 dětí z různých škol, různého věku a často i z různých škol/vesnic, které by se jinak nepotkaly. Budou na sebe 3 hodiny prskat bacily, používat stejná místa, stejné pomůcky, učit bude stejný učitel. Proč se teda zavádí na ZŠ 15 žáků ve skupině na jednoho učitele týdně, když v ZUŠ se to stejně pomíchá??

Okomentovat