27.4.20

iDNES.tv: Děti poslat do škol. A na vakcínu se neupínejme, říká lékař Špičák

Utažený život v Česku polevuje. „Ale mělo by to být ještě rychlejší, hlavně ve školách,“ říká lékař Julius Špičák, jeden z autorů otevřeného dopisu Výzva jedenácti, v němž lékaři z Univerzity Karlovy vybízejí k dřívějšímu rozvolnění nynějších restriktivních opatření.
Z doprovodného článku Martina Moravce v iDNES.cz vybíráme:

Špičák je nejen přednostou kliniky v IKEM, ale zároveň poslancem za ANO. Do škol by poslal všechny děti, s čímž zatím ministerstvo školství řízené jeho kolegou z hnutí Robertem Plagou nepočítá.

Celoživotním tématem je pro profesora Špičáka boj proti obezitě. A některé studie ukazují, že právě výrazná nadváha průběh nemoci covid-19 zhoršuje. „Když ukázali toho taxikáře, který podstoupil experimentální léčbu, a pak i jeho syna, bylo mi to jasné. Typický metabolický syndrom, nepochybně vysoký tlak, cukrovka, špatné návyky v rodině. Obezita je rizikový faktor na všechno, i na rakovinu prsu.“


Reakce z UK:

Výzvy veřejnosti aneb názory mějme, ale argumentujme fér


Před několika dny se v médiích objevila „Výzva jedenácti: lékaři Univerzity Karlovy veřejnosti”. Laik naslouchající skupině respektovaných lékařů ověnčených odbornými a akademickými tituly a zaštiťujících se jménem největší vzdělávací instituce v zemi musí nutně nabýt dojmu, že tito lidé jsou odborníky a mají v ruce vědecká fakta, ze kterých vychází jejich stanovisko.

Není tomu tak – ve skutečnosti jsou odborníky v často velmi vzdálených oborech a vědí o vlastnostech koronaviru, který vyvolal pandemii COVID-19, jeho šíření a jím vyvolané imunitní reakci jen to, co si můžeme zjistit i my ostatní. A mnoho toho nyní ke zjišťování není – objektivních prokázaných dat je pomálu, na rozdíl od hojně se šířících spekulací. To, co předkládá skupina jedenácti kolegů, je tedy jejich spíše politický než odborný názor.


Mají na něj nepochybně právo, jako kdokoli z nás. Považujeme však za matoucí, pokud k ovlivňování veřejného mínění využívají autoritu svých titulů či Karlovy univerzity.

Podepsáni (v abecedním pořadí):

Ondřej Beran, infektolog

Ondřej Cinek, lékařský biolog

Eva Froňková, genetička

Michal Holub, infektolog

Václav Hořejší, imunolog

Ondřej Hrušák, imunolog

Aleksi Šedo, biochemik

Jan Trka, hematolog

Žádné komentáře:

Okomentovat