25.4.20

Eva Presová: Do školy ne, do obchodu ano

Čerstvá fáze rozvolňování restrikcí zavedených kvůli covid-19 se dotýká i školství. Jenže ne v takové míře, jakou by si mnozí přáli. Zatímco na vysoké školy se po virové výluce vrací život, žáci základních a středních škol se plnohodnotné výuky nejspíš jen tak nedočkají.


Z článku v deníku Lidové noviny vybíráme:

LN opakovaně kontaktovaly ministra školství Roberta Plagu (ANO); chtěly zjistit, zda školství „okopíruje“urychlení tempa rozvolnění restrikcí, ke kterému ve čtvrtek sáhl třeba resort průmyslu a obchodu, podepřený příznivým vývoje křivek počtů nákazy. Plaga však včera nezvedl telefon ani nereagoval na SMS zprávy. Na webu ministerstva jen visí vzkaz, že „do konce dubna bude zveřejněn manuál, v němž budou upřesněny hygienické a další podmínky v souvislosti s postupným otevíráním škol“.(...)

Snahu rozklíčovat zmíněný rozpor projevilo ministerstvo zdravotnictví. „Děti bývají dlouho v intenzivním kontaktu ve větších skupinách, proto jde o rizikovější prostředí, zatímco v obchodních domech dochází k fluktuaci lidí a jde regulovat. Z epidemiologického pohledu je kumulace lidí na menším prostoru (ve škole) výrazně rizikovější,“uvedla Renata Povolná z tiskového oddělení resortu.

Podobně smýšlí Markéta Illová, učitelka ze ZŠ ve Velkých Opatovicích. „Škola je specifická v tom, že se na malém prostoru setkávají lidé z různých věkových skupin, neohlídáte tam vše kolem hygieny včetně kýžených rozestupů, nezabráníte kontaktům,“ řekla LN.(...)

Dle ředitelky Pražské pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4 Galiny Jarolímkové je nutné brát zřetel na zdraví učitelů, na ZŠ mnohdy učí ti v důchodovém věku. „Než třeba obchody jsou školy rizikovější zejména pro starší učitele, ty se sníženou imunitou či chronicky nemocné,“ řekla.

Na základní školy se má vrátit víc života od 25. května, kdy se počítá se startem tzv. školních skupin určených pro děti na prvním stupni. Z ankety, již mezi 146 školami provedla Asociace ředitelů základních škol, ale vyplynulo, že třetina ZŠ by s tím mohla mít velké problémy a více než polovina škol to zvládne bez potíží. Zhruba polovina ředitelů by je však raději vůbec neotevřela. Hlavní problémy vidí v zajištění hygienických podmínek ve školách nebo pro učitele.

Žádné komentáře:

Okomentovat