22.4.20

Daniela Brodcová: Když to půjde dobře, mohl by do školy i druhý stupeň už v červnu, říká epidemiolog

Česko odstartovalo postupné uvolňování restrikcí kvůli koronaviru. Jak postupuje a jaký mechanismus se za kroky skrývá? Veřejný život se má probouzet v následujících několika týdnech. Od obchodů přes částečný návrat žáků do lavic až po otevření fitness center. Postup vlády v mnoha ohledech vzbudil údiv – proč se v některých provozech otevřou dveře dříve než v jiných a proč je možné nechat ostříhat svého psa, ale sebe ne? Kdy si lidé budou moci uspořádat velkou svatbu a proč je třeba, aby nosili roušky? A kdy se konečně podíváme za hranice?


Z rozhovoru s Rastislavem Maďarem v SeznamZprávy.cz vybíráme:


Česko zažívá postupný ústup od protiepidemických opatření, kterými se obrnilo proti koronaviru. K běžnému životu se dostane přes několik vln uvolňování. Jaká je za nimi logika a proč ještě není vyhráno?

Další kapitolou, kterou koronavirus ochromil, je školství. Tento týden se k individuálním aktivitám vrátí studenti posledních ročníků vysokých škol. Ve třetí vlně, 25. května, se do lavic vrátí žáci 1. stupně základních škol. Proč se nakonec u škol dospělo k takovým restrikcím, když děti nepatří mezi rizikové pacienty ani přenašeče? Mohou být nějak ohroženi starší učitelé, kteří naopak mezi rizikové patří?

Učitelé, kteří jsou sami rizikoví, by také měli zůstat v bezpečí. Je to formou čestného prohlášení a takoví učitelé budou pokračovat v karanténě a učit na dálku jako doteď. Například můj syn má sice zdravou paní učitelku, ale ta bydlí s o generaci starší maminkou a i rodinné příslušníky je třeba chránit.

Zákonný zástupce také musí podepsat za dítě, že není rizikové a že doma nežije s nikým rizikovým. Pokud ano, má distanční výuku. A stejně tak učitelé. Pokud je malá venkovská škola s výrazně starším personálem, tak se otevřít nemusí. Je to na dobrovolné bázi s tím, že rizikové skupiny držíme bokem.

Proč se do běžného režimu nemohou ve stejný čas vrátit i starší žáci?

Mohli jsme zatím pustit jenom část. Je hypotéza, že pokud půjde vše dobře, tak bychom od června druhý stupeň pustili alespoň na formu malých skupinkových konzultací. Ale čím nižší věk dítěte, tím nižší riziko, že budeme mít vážnější komplikace. Děti na prvním stupni také potřebují větší interakci se školou. Nejsou natolik schopny se zabavit samy a vyhledat si potřebné věci. Rodiče je také nemohou tak snadno nechat doma. Snažíme se tedy vyjít vstříc i rodičům, kteří už musí do práce. Je tam i ten ekonomický aspekt.

Co školy v přírodě a tábory? Mají na ně letos děti zapomenout?

My jsme se s panem ministrem Plagou domluvili, že zatím budeme počítat s jistější částí intervalu, tedy že v srpnu by mohly být. Nicméně současně jsme se domluvili, že pokud by epidemiologická situace ukazovala na to, že je udržitelná, tak bychom nějaké skupiny dětí pustili už v červenci. Nechceme, aby děti nákazu přenesly domů, protože ani prarodiče není možné odstřihnout od vnoučat dlouhodobě.

3 komentáře:

Ygrain řekl(a)...

" děti nepatří mezi rizikové pacienty ani přenašeče"

Děti nepatří mezi přenašeče? Odkdy? A proč jsou tedy učitelé druhé nejnakaženější povolání?

mirek vaněk řekl(a)...

Když to půjde dobře. Parametr R vzrostl z 0,7 na 0,8. Pokles nárůstu nakažených se zastavil. Co když se začne zvedat?
Takže zbytečné prohlášení.
Někdy je lepší méně mluvit a víc konat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

mohl by do školy i druhý stupeň už v červnu

Toť!
Učitelé budou mít celé dva měsíce na to, aby se v klidu vymarodili.
A ředitelé budou mít dost času, aby našli náhradu za ty, kterým se to nepovede.
Pytlici by mohli do školy z fleku...
Mají to zařízeno tak, že se jim každý radši klidí z cesty. V učebně se děti už v září rozesadí co nejdál od katedry, moc toho nenamluví a po celou dobu zkompetentňování jsou skryti za displeji. Učebna má klimatizaci, stačí tam dát nanofiltry, a desinfekce byla nakoupena ještě před jarními prázdninami.
Děti si v pohodě povyměňují mutace a kolektivně se zimunitní do mrtě.

Okomentovat