1.4.20

Česká televize spouští nový web, který pomůže s učením doma i na dálku. Jmenuje se ČT edu

Webová stránka ČT edu od dnešního dne nabízí přes 3000 krátkých vzdělávacích videí určených pro děti předškolního věku i žáky středních škol. Videa pokrývají přes dvacítku předmětů od biologie po zeměpis a jsou přehledně členěna podle stupňů vzdělávání i konkrétních témat. Speciálně v době, kdy žáci nechodí do školy, tak může ČT edu pomoci rodičům s domácí přípravou dětí i učitelům se vzděláváním na dálku.

„Projekt ČT edu jsme původně připravovali pro učitele, aby na jednom místě našli videa pro doplnění svého výkladu. V této mimořádné situaci, kdy učitelé a žáci čelí náročné výuce na dálku, jsme se ale rozhodli, že ČT edu otevřeme nejen učitelům, ale i rodičům a dětem. A to v co nejkratším možném čase, přestože jsme původně měli projekt ještě několik měsíců vyvíjet. V posledních dnech jsme vlastně nonstop pracovali na tom, abychom první verzi ČT edu nabídli už v dubnu,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „ČT edu v tuto chvíli zahrnuje přes 3 000 krátkých videí vhodných pro děti od předškolního věku po žáky středních škol. Videa jsou vybírána zkušenými učiteli a jsou přehledně rozdělena podle stupňů, předmětových oblastí i témat tak, aby se uživatelé co nejsnáze dostali k tomu, co je zajímá a baví.“

Portál ČT edu je bez jakékoli registrace otevřený pro všechny, kteří mají přístup k internetu. Učitelé tak budou moci i „na dálku“ doplnit svá zadání pro žáky o názorná, výkladová nebo kontextová videa a rodiče a žáci najdou v podobě portálu ČT edu zábavného pomocníka pro domácí školní přípravu i smysluplnou náplň volného času.

„Video samozřejmě nemůže nahradit výuku, ale tím, že je názorné, nese emoci, humor nebo příběh, stává se užitečným a zábavným doplňkem v procesu vzdělávání. Toho budou moci nyní využít nejen učitelé, ale i rodiče, kteří se během uzavření škol učí doma se svými dětmi daleko intenzivněji,“ říká vedoucí projektu Alžběta Plívová a doplňuje: „Videa pro ČT edu jsme vybírali s téměř padesátkou zkušených učitelů a odborníků. V návaznosti na rámcové vzdělávací programy i učitelskou praxi jsme je pak zpracovávali tak, aby bylo snadné se v nich orientovat. Nyní tak ČT edu nabízí videa pro víc než dvacet předmětů či oblastí a pro asi dvě stovky různých témat. Je to startovní stav a naším plánem je portál do budoucna rozšiřovat nejen o nová videa, nové předměty, jako je třeba matematika, ale i jiné formáty, například pracovní listy.“

Videa mají často stopáž jen několik minut. Krátké formáty odpovídají prvotnímu účelu webu, tedy možnosti zapojit video do práce ve škole, a vycházejí také vstříc zejména mladším žákům, kteří po kratší dobu lépe udrží plnou pozornost. U každého videa mají ale uživatelé i možnost přehrát si pořad celý.

„Jde o velmi dobrý počin s výbornou perspektivou,“ říká k ČT edu za Informační centrum o vzdělávání EDUin jeho výkonný ředitel Honza Dolínek. „Projektu fandíme. Kvalitních, zábavných, ne moc dlouhých a profesionálně vytvořených didaktických videí není nikdy dost,“ doplňuje PaedDr. Michal Černý, ředitel Masarykovy základní školy v Klánovicích a prezident Asociace ředitelů základních škol ČR.

Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize

Přílohy

7 komentářů:

Lenka Pokorná řekl(a)...

Pěkný počin, tentokrát nelze učinit nic jiného, než ČT pochválit.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Nemůžu najít Ohmův zákon ;-)

Pepa řekl(a)...

Matematika evidentně není dostatečně zajímavá, protože z ní žádná videa nejsou :-)...

Pepa řekl(a)...

Už vím, to není tím, že není zajímavá, ale tím, že není důležitá. Že mě to nenapadlo hned, promiňte za předchozí scestný komentář :-).

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nemůžu najít Ohmův zákon

Ohmův zákon byl usnesením odborníků na vzdělání, konzultantů, auditorů a analytiků zrušen pro svoji zastaralost a tedy i nepotřebnost v té dnešní překotně zavirované době pak zejména. Lidé se už tedy nemusejí obávat nepříjemných, mnohdy až havarijních následků zkratu, kraťasu neboli šlusu.

krtek řekl(a)...

Nedobře se na to díváte, matematika není nezajímavá, není nedůležitá, jen jí vůbec nikdo nerozumí! Ale divím se, že 1) o ní nemluví experti, 2) proč neoslovili pana Botlíka, profesora Hejného nebo aspoň nevysílají Khanovu školu!

Nicka Pytlik řekl(a)...

No, jistěěě!!!
Frontální výuka republikového rozsahu v té krystalicky nejčistší podobě.
Pámbu za ni zaplať...

Okomentovat