11.4.20

Apolena Rychlíková: Koronavirové domácí vzdělávání obnažuje třídní propasti v české společnosti

O tom, že se kvůli koronaviru zavřou základní a střední školy, se většina z nás dozvěděla náhle. Během jednoho dne jsme si jako rodiče museli přeorganizovat veškerý program.
Z článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

Experti a expertky na vzdělání často upozorňují na řadu problémů, které v Česku máme. Mluví se hned o dvojí krizi: sociální a motivační. Je to právě vzdělání, skrz které se dobře poukazuje nejen na ekonomické nerovnosti, ale i na problematiku zbylých dvou kapitálů: sociálního a kulturního.

Stačí, aby v rodině byl jeden člen s vysokoškolským vzděláním, a šance, že se i děti dají na univerzitní studium, rapidně rostou. Stačí, aby měl někdo z rodiny kulturní rozhled, lásku ke knihám, umění, vědám, a i bez titulu může své děti motivovat. Stačí, aby se dítě ze sociálně slabší rodiny přátelilo s dítětem z rodiny, která staví hodnotu vzdělání hodně vysoko, a i jeho životní dráha může nabrat nečekaný směr.

Zní to jako nenápadná okolnost, a přesto může od základu změnit život. Jindy zase pomůže, když si nadaného dítěte všimne pozorná učitelka a pracuje s ním – jako se poštěstilo Lenů, hrdince románové tetralogie Geniální přítelkyně.

Kromě osobních a sociálních předpokladů jsou ale podstatné i ty místní. Je to vzdělání, které dokonale odhaluje problémy mezi periferií a centrem. Tam, kde se koncentrují montovny, kde je špatně placená práce každodenní realitou, kde se lidé cítí zapomenutí, hodnota vzdělání klesá. Proč se snažit, když v regionu lepší práci neseženu? K čemu mi jsou školy, když na mě stejně čeká jen každodenní dřina za pár tisíc měsíčně?

Když dnes každý den doučuji svou dceru, žačku první třídy, myslím na lidi ve znevýhodněných regionech. Na lidi, kteří sami neměli šanci studovat, kteří nechápou, proč je vzdělání hodnotné, protože neměli možnost si ho zamilovat.
6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

...myslím na lidi ve znevýhodněných regionech.

To jim určitě pomůže a ti lidé to jistě ocení.

Ivo Mádr řekl(a)...

Apolena Rychlíková

a) Kapitalismus tady máme již 30 let a plně sociální stát formy Švédska tu nikdo nechce (zvláště podnikatelé jsou zděšeni z velmi vysokých daní).
b) Přiznejme si to, jistou roli hraje i IQ.

Vít Tomis řekl(a)...

Kapitalismus tady máme již 30 let
Kapitalismus není založený na dotacích. Nazval byste Babiše kalitalistou?

Ivo Mádr řekl(a)...

Dotace je problém celé EU. Zvláště ty do zemědělství. Bez nich by se zhroutilo zemědělství ve Francii, Španělsku... Dotace do zaostalých oblastí EU - Rumunsko,.. jisté opodstatnění mají. Kapitalismus byl myšlen ve smyslu dělení a přerozdělování společenského produktu. Asi většina z nás tady nechce něco na způsob reálného socialismu nebo utopie ve formě univerzální komunistické společnosti. Jinak kapitalismus volné soutěže 19. století opravdu nebyl založen na dotacích, ani počátky státně monopolního kapitalismu nepřišly s touto myšlenkou. Původ dotací, jak je vnímáme, je spojován se vznikem a fungováním EU.

Silvie A. řekl(a)...

Nazval byste Babiše kalitalistou?

Ano, chce-li Babiš být tak nazýván. Babiš, stejně jako každý jiný rozumný člověk, "hraje to, co soupeř dovolí". Nemůže-li Brusel fungovat bez dotací, pak Babiš ty dotace využívá. Těším se na den, až Brusel ze vzteku zakáže vyplácet dotace Babišovým firmám. Czexitu to prospěje.

Dotace jsou IMO škodlivé, ale všichni ti demokratičtí anti-Babiš bojovníci měli na boj proti dotacím dlouhé roky před tím, než se Babiš objevil na politické scéně. Co dokázali?

Vliv vysokoškoláka v rodině na vztah dětí ke vzdělání, stejně jako vliv čtenáře v rodině, považuji za vynikající věc. Avšak má to meze.

Na třídní propasti nevěřím. Ani na znevýhodněné regiony. Je to hlavně v genetice a trochu v rodinné "výchově".

Nicka Pytlik řekl(a)...

Člověk je předurčen k tomu, aby rozpoznával, co správné je a co správné není.
Bez ohledu na sociání původ, vzdělání, majetek movitý i nemovitý, etnikum, vyznání, pohlaví, sexuální orientaci, inteligenci, genetickou výbavu, zdravotní stav, politickou příslušnost...

Okomentovat