26.4.20

Anna Brzybohatá: S asistenty pedagoga dokážeme školy otevřít, jinak ne, říká ředitel Jirásko

První stupeň se může dobrovolně vrátit do lavic 25. května. Ostatní žáci základních škol se budou učit už jen distančně. „Neumím si představit, že bych měl dodržovat zákon o pedagogických pracovnících, bez asistentů nezvládneme skupiny po patnácti dětech,“ říká ředitel ZŠ Lázně Bělohrad Jaroslav Jirásko.


Z rozhovoru v iDNES.cz vybíráme:

Ve sborech je ale spousta starších učitelů, je to tak i u vás?
Já jsem toho názoru, že by se mělo jednoznačně stanovit, kdo patří do té ohrožené skupiny. Ministr Plaga mluvil o určitých chorobách, kdo například trpí cukrovkou, má problémy se srdcem a podobně. Jasně stanovené to ale zatím není.

Vyšlo nařízení, varianta vzdělávání, že by do škol mohly jít děti z prvního stupně a musí se pro to vytvořit podmínky. Já jsem od začátku byl jiného názoru, že by se školy měly nechat do prázdnin zavřené, protože by se vůbec nic nestalo, ale rozhodnutí respektuji a z různých pohledů i argumentů chápu, proč to tak je.

Řekl některý z učitelů, že za této situace ve škole nechce učit kontaktní výuku a bude raději pokračovat v distanční výuce?
Všichni učitelé mají uzavřený pracovně právní vztah, stejně jako já a všichni ostatní. Já si neumím představit zákonnou cestu, kdy by mi učitel řekl „já se bojím, já do práce nepůjdu“. I když pro to mám pochopení, litera zákona nic takového neříká takže by to jedině muselo být součástí všech nařízení ministerstva, které mají do konce měsíce přijít. Jinak mu nemůžu říct „dobře, tak do práce nechoď“. Může to být jedině přes lékaře jako nemocenská, nebo ošetřování člena rodiny, či výpověď. Takže jsem to na poradě řekl, že se všemi od 25. května počítám.

Nikdo vám neřekl, že by do přímé výuky raději nešel?
Soukromě jen jeden zaměstnanec, ale většina chce zpátky do školy. Například jedna starší paní učitelka v důchodovém věku mi řekla, že se cítí naprosto zdravá a na děti se těší. Na mně jako na řediteli školy potom bude, abych naplnil hygienické předpisy, které vyjdou.(...)

Ve veřejném prostoru jsou neustále takové vlaštovky toho, jak by to mohlo ve školách vypadat. Premiér Babiš a jeho rozestupy, nošení roušek a podobné nápady a prohlášení. Kromě termínů ale stále není nic konkrétního. Je to pro školy dobře?
To je spíš o komunikaci vlády mezi sebou. My se jako Asociace ředitelů škol s panem ministrem stýkáme a je tam vidět, že jiní členové vlády říkají prohlášení, aniž by se o tom s resortem bavili a měli k tomu potřebné informace. Na tiskových konferencích můžeme například ministra Plagu společně s premiérem podle mého vidět málokdy.

Takže to není chyba resortu, ale ministr by měl být průbojnější?
Úplně si nemyslím, že by to byla chyba resortu. Pan ministr s námi poměrně mluví, oproti jeho předchůdcům například i naslouchá. Má několik poradních týmů, já jsem členem několika spolků a asociací, ze kterých jsou v těch jeho týmech zástupci. Ministr s nimi velmi často mluví, třeba obden, což se dříve opravdu nestávalo. Ten chaos, který panuje, se snaží usměrňovat, ale je pravdou, že mě mrzí, že někdy není více rezolutní a o některých věcech se dozvídá mezi posledními z médií, jako tomu bylo například s těmi rozestupy a nápady pana premiéra, které řekl v jednom rozhovoru. Což je tragédie. Od 11. března jsou školy uzavřené a ministr není členem krizového štábu a je to jednoduše tristní, protože se uzavření škol týká obrovského množství lidí. Kdyby se navzájem poslouchali, tak mohla být řada věcí připravená, místo toho se hasí mediální výkřiky.

12 komentářů:

Vladimír Stanzel řekl(a)...

"Já si neumím představit zákonnou cestu, kdy by mi učitel řekl „já se bojím, já do práce nepůjdu“. I když pro to mám pochopení, litera zákona nic takového neříká takže by to jedině muselo být součástí všech nařízení ministerstva, které mají do konce měsíce přijít. Jinak mu nemůžu říct „dobře, tak do práce nechoď“. Může to být jedině přes lékaře jako nemocenská, nebo ošetřování člena rodiny, či výpověď. Takže jsem to na poradě řekl, že se všemi od 25. května počítám." - Hell yeah! Pan ředitel asi nezná Zákoník práce, takže je skoro s podivem, že se na svém místě drží. Odbory informovaly takto:
"Každý zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, má-li důvodně za to, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nabo zdraví jiných osob (§ 106 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., Zákonik práce, ve znění pozdějších předpisů). Toto odmítnutí není porušením povinností zaměstnance. Zaměstnanec tedy za tento postup nemůže být sankcionován.
Právo odmítnout výkon práce je podmíněno existencí bezprostředného a závažného ohrožení života nebo zdraví zaměstnance, případně jiné osoby a důvodné obavy zaměstnance z tohot ohrožení. Z formulace vyplývá, že jde o vysokou intezitu reálného ohrožení, která hrozí závazným následkem na zdraví nebo životu zaměstnance. Odmíntout práci tedy zaměstnanec nebude oprávněn nebude-li jeho domněnka důvodná, nebo nebude-li ohrožení dosahovat požadované intenzity.
Oprávněnost odmítnutí výkonu práce bude nutné posouzovat individuálně s přihlédnutím k okolnostem jednotlivého případu. Pro úplnost dodávám, že nepřizná-li zaměstnavatel zaměstnanci toto právo, je-li to důvodné, dopouští se správního deliktu na úseku bezpečnosti práce (§ 30 odst. 1 písm. t) zákona č. 251/2000 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů). Za to mu může být uložena pokuta až do výše 1 000 000 Kč."

Unknown řekl(a)...

Vskutku jde o extrémní názor pana ředitele, který svým způsobem zastrašuje třeba i vážně nemocné kolegy a nemá ani ponětí o Zákoníku práce. Z jeho neznalosti může dojít až k úmrtí zaměstnance. Kde je empatie? No potěš!

Janek Wagner řekl(a)...

Pokud se takto vyjadřuje funkcionář spolků Asociace ředitelů ZŠ a Učitelské platformy, se kterými ministr školství konzultuje své kroky, jde ale o velmi vážnou věc.

Unknown řekl(a)...

Janek Wagner

O tom není pochyby. Těch pár jedinců z UP je hlavně na ČT neustále vidět. Dostávají tam mimořádný prostor. To taky o něčem svědčí. Názorů UP už má každý plné zuby. Souhlasím s Vašimi vyjádřeními na ČŠ. Někteří aktivisté vystartovali jako rakety.

Zuzka Růžičková řekl(a)...

Otřesné! To má být zastrašování? Co kolegové jeho sboru, kteří jsou onkolog.nemocní, mají choroby oběhové soustavy, dýchací soustavy ,cukrovku. Nicméně ale tuším, jaký druh ředitelů se takto může vyjadřovat. Tento pán má pravděpodobně již svůj ped. sbor přebrán k obrazu svému. Nějaké jiné názory nebo nedej bože upozornění na paragrafy ohledně bezp.práce jsou nemravné. Tady se nic nepřipouští! Basta fidli! Je to ostuda nejen jeho,ale i jakéhokoliv spolku ( i když počtem malého), který zastupuje. Podívejme se opět na lékaře, jak za sebe kopou: Mudr.Šmucler v době,kdy lékaři neměli dostatek informací a ochr.pomůcek ,vyzýval v živém TV přenosu kolegy,aby zavřeli ordinace. Tady se ještě ani netuší, jaké podmínky se musí ve školách splnit a co zřizovatelé budou muset dělat,event jaké diagnózy budou z přímé ped.cinnosti omluveny, ale tento pán už žene všechny za katedru. Kdo nedorazí,tak bububu!

ema řekl(a)...

To je ale správný úderník. Práci čest!

Nicka Pytlik řekl(a)...


A co rodiče? Pořád vítáni?

Knut Klapka řekl(a)...

Prostě: Tady je ředitelovo!
Opravdu nevím, proč se všichni tak diví a rozčilují. Tohle je přece normální česká realita. Tenhle pán je jen více nasvícen, protože exhibuje v médiích; ale podobných vedoucích pracovníků je české školství plné od sklepa až po půdu.
A popravdě nejen školství.

Unknown řekl(a)...

Knut Klapka

Chování odkoukáno z doby před 30 lety.

Jiří Kostečka řekl(a)...

„Někteří aktivisté vystartovali jako rakety.“

– Ano. Přesně. Jen si nějak nejsme schopni připustit, že aktivisté všeho druhu startují už sakra dlouho a berou nám postupně a nenápadně svobody, které ti, jež jsme učili v osmdesátkách, za nás tehdy na podzim vybojovali. Měli jsme to udělat my, dnešní šedesátníci. Báli jsme se. Budeme se bát i dnes?

A aby nedošlo k omylu: ani na vteřinu nehájím miliardu nebo kolik "chvilek". V demokracii se totiž o vládě rozhoduje u svobodných voleb, to jest ZA plentou v zákonem ošetřené volební místnosti. A že jsem tu současnou nevolil. Ale respektuji.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Na jakémsi takyškolském portále se při této příležitosti tupoidní botlíci, strádající duchovní nedostatatečností, pokusili zesměšnit děvčata karvaiovic. A prý že tato trpí nedostatkem smyslu pro humor. A taky prý jakože ta satira, přispěchali kamarádíčci lukášové z klubu borců.
Pytlici si našli něco o té satiře. Ale asi že necitovali zdroje, už to tam není...

...
uvažování o tom, co je satira a k čemu je na světě

satira - význam:
• posměšné vyjádření
• umělecké dílo využívající výsměchu

Satira má především tepat!
A to zejména ty, kteří byv uráženi nevykazují podle soudu hulvátů dostatek smyslu pro humor.
...

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Když ony se ty narcistické osobnosti velmi často domnívají, že jak jsou skvělé a všemu rozumějící, tak jsou vtipné a zábavné. A tak nešetří přidělováním satirických doktorátů z práva (cha cha, che che, chi chi, cho cho, to jsme se zasmáli), aniž by si uvědomily, kolikrát samy veřejně právo vykládali, jak psaly rozklady o tom, že testy jisté organizace porušují zákony atd. atd. Asi jsou to osobnosti ostře "sebesatirické". O chování vrchního cenzora radši pomlčím, napadají mě pouze věty holé a slovník periferní.

Okomentovat