22.3.20

Z redakční pošty: Jsem zklamaný, že vaše stránky jsou tiskovým mluvčím dosud neviditelného ministra Plagy

Nyní (21. března 2020, 19:35) sleduji TV. Jak to, že všem se budou peníze jen sypat, jen o učitelích se nezmíní nikdo?

Nad státní pokladnou krouží stále více supů, kteří se chystají nemilosrdně drancovat státní rozpočet a přitom se vzájemně poplácávat křídly a chválit se, jak zachraňují naši ekonomiku. Školství – nic…

I my, učitelé, stejně jako zaměstnanci firem, kterým stát chystá nebo již schválil podporu, máme hypotéky, půjčky, živíme děti – studenty. I na nás dopadá zdražování v obchodech.

Není na čase oslovit vládu a nárokovat odměnu za naši práci? Připomenout jim fakta? Všiml si někdo toho, jak z pohledu mnohých „neschopní a nemoderní“ učitelé zabodovali? Ze dne na den se operativně přesunula komunikace se žáky ze tříd na internet a vzdělávání jede dál! Bez schopných, kreativních a zkušených vysokoškoláků – profesionálních učitelů by se to nikdy nerozeběhlo! Proč tedy nedostaneme slíbené platy? Možná proto, že je nežádáme. Ale vláda právě teď rozdává desítky miliard!

Jaká je situace u nás – navzdory mediálnímu humbuku ohledně našich platů nedošlo k jejich reálnému zvýšení. V souvislosti se ztrátou osobního ohodnocení, s uzavřením škol a absencí možných přesčasů spíše naopak.

Ano, sice se na konci roku 2019 na mnoha školách rozděloval slušný balík peněz. Ale spravedlivě? Že byli všude dostatečně odměněni schopní učitelé, se můžeme jenom domnívat. Spíš mám pocit, že mnohde alespoň něco málo dostal i ten pán od firmy ***, co přišel zrovna odečítat elektroměr…

Pak nám bylo sděleno, že přicházíme o osobní ohodnocení. Ne proto, že bychom od ledna hůře učili, přestali dělat hromadu věcí navíc, přestali se starat o tři sbírky, dvě učebny atd. atd., ale proto, že stát neumí včas zaslat školám peníze, tudíž ředitelé musí vyplácet jen nárokovou složku. A ta je, i díky listopadovým stávkokazům, taková, jaká je.

Není vhodná doba, aby Pedagogická komora vystoupila, sdělila některá výše uvedená fakta a hájila zájmy svých členů? Dříve, než bude po všem a na nás zase nezbude?!?

Protože v našem městečku jsou dvě školy – naše, která Pedagogickou komoru podporuje, a druhá plná stávkokazů, nemohu se podepsat. Pedagogické komoře však, jako jejich člen, zasílám info o své identitě - za své názory se nestydím (nechci komplikovat už tak složitou situaci vedení naší školy…)!

10 komentářů:

L.snirch řekl(a)...

Svou formou si představuji, že čtu Rudé právo v roce 1977.
No proč ne, i takto lze psát. Dokonce jako učitel.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já nečtu Rudé právo, čtu realitu. například Valachová chce, aby se lidem odpustili dluhy. na to peníze chce. pro učitele - nezájem.
Přitom je tu velký problém - drtivá většina učitelů v současnosti dělá. nemá žádnou dovolenou. A už se plácá do éteru, že se bude dělat i o prázdninách. A kdy si tu dovolenou jako vybereme?
Když budeme učit v době, kdy třeba u nás máme v budově od rána+30 a po dvou hodinách +40?
Do školství se rozhodně musí nalít další peníze, protože :
-ne všichni učitelé mají k dispozici pracovní nástroj ve formě PC nebo notebooku
-ne všichni učitelé prošli dostatečným IT vzděláváním (ono to totiž taky stojí peníze, ať už soukromě nebo školu)
-ne všechny školy jsou vybaveny dobrou a aktuální IT a SW )a to stojí setsakramentské peníze)


jasně, ta osoba píše o stávkokazech. A má lehce pravdu. protože stále jsme velmi roztříštěná skupina. lidé fňukají ve sborovnách,ale když dojde na tak jednoduchou akci, jako je zavřít na den školu, tak to neudělají, protože jsou srabi.

L.snirch řekl(a)...

Valachová byla jednou z mluvčích "stávky", nyní ji kritizujete. Těch obratů ona osobně předvedla tolik, že když se sama dosadila do čela "stávky", bylo vymalováno. Zdiskreditovala ji ještě více než odbory (i když ty se taky snažily). Takových politiků, kam vítr, tam plášť je. Každý má právo si vybrat , komu věří a komu ne.
Nálepkujete hůř než jistý politik. To Rudé právo z roku 1977 si přečtěte, abyste viděla jak ne. Do té doby nemá cenu s vámi ani diskutovat. Vaše volba. Vy si kazíte kredit.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ježíš, a vy to nějak prožíváte. já to Právo četla, nebojte, jsem dost stará na to,abych leccos pamatovala. Včetně Tribuny lidu, kde se tvrdě bojovalo proti rockové hudbě.
Slovo stávkokaz je debilní. jenže jak jinak si vymoci něco, na co máme právo? Stávkou. A když jsem viděla ty ubulené učitelky, které jsou opravdu jen a jen srabácké, protože jeden den bez platu jim neublíží.Tak jsem měla dost. Tisíce výmluv, proč ne. Výmluv. když se člověk zeptal - a jak jinak toho chcete dosáhnout? Odpověď: Já nevííím.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ale nechme toho. já si myslím, že nemá smysl teď předjímat ,co bude. jen bych opravdu byla ráda, kdyby jsme nebyli odsunuti na druhou kolej jen proto, že byl koronavirus. protože sám dobře víte, že školství je děsivě podfinancované. Což se projevuje i teď, když se zjišťuje, jakou IT vládnou školy a jak proškoleni jsou učitelé. Protože tohle samozřejmě taky něco stojí a hodně.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Kdybychom - fuj, jak jsem tohle mohla napsat.

L.snirch řekl(a)...

"jakou IT vládnou školy a jak proškoleni jsou učitelé"
My se připravovali roky a nyní jedem přes Teams a webináře a je to zážitek (pro studenty i učitele).
Z domu, každý učitel notas, proškoleni zdarma.
Ale dá se furt fňukat, jak někdo napsal.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Správně- píšete "my". jak víte,do různých škol šly různé peníze. u nás např. jsme museli dělat všichni projekt 2 roky, aby škola získala 16 noťasů. Jenže to je stejné, jako kdybyste napsal, že rodiny jsou pitomé, že si dávno PC nekoupily a nemají net. Empatie se tomu říká. Myslíte si snad, že když si školy IT techniku nepořídily, že to udělaly schválně?

L.snirch řekl(a)...

Psal jsem o připravenosti a prioritách naši školy a našich učitelů. Nic víc.
Šlo to i za skromných finančních podmínek, které do škol proudí.
Vzdělávat se po večerech v IT gramotnosti (učitele), vybavit se technikou (ředitel školy).

Hodnocení jako že je někdo srab, že je pitomý, je váš slovník a váš styl uvažování, do toho mě fakt netahejte, jestli máte tu empatii.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ach jo
Další matka tereza.
Pane Snirchu, ráda bych viděla vaši fotku, zda nemáte svatozář.

Okomentovat