1.3.20

Petra Procházková: Psanému textu nerozumí ve Zlínském kraji pětina patnáctiletých, jinde i víc

Celá pětina patnáctiletých žáků ve Zlínském kraji nedokáže porozumět tomu, co čte. Vyplývá to z mezinárodního šetření PISA, které pravidelně hodnotí země EU, a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Zlínský kraj je přitom v rámci České republiky druhý nejlepší po Praze.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Porozumění čtenému textu a práce s textem je problém a na dětech poznáme, jestli se u nich doma čte, nebo ne,“ poznamenal ředitel ZŠ Masarykova ve Valašském Meziříčí Jiří Buksa.

Neznamená to, že by školáci neuměli přečíst slova a věty. Ale to, že po krátkém úseku nevědí, o čem čtou. Školy na problém zareagovaly už před několika lety, kdy začaly ve velkém vznikat čtenářské dílny. V nich si děti mohou číst vlastním tempem a povídat si o knize s učiteli.

Například ve zmíněné valašskomeziříčské škole pořídili nahrávky pohádek, aby se děti učily poslouchat, a chystají hru po vzoru místní knihovny. Ta děti motivovala ke čtení tím, že jim dávala perličky, které se daly na konci roku směnit za drobné dárky. Každé perle ale předcházelo zodpovězení několika otázek, jež děti zvládly jen v případě, že pozorně četly vypůjčenou knihu.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Psanému textu nerozumí... pětina patnáctiletých

Pokud by pytlici připustili paralelu s matematikou, pak je to zřejmý následek povinné maturity z českého jazyka. Čeština se evidentně učí špatně a tak je nezbytné tu maturitní povinnost zrušit. A nebo alespoň o deset let odložit.

Okomentovat