24.3.20

Pedagogická komora: Zrušte jednotné přijímací zkoušky! Zachovejte maturity!

Vedení Pedagogické komory, z. s., je znepokojeno návrhy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které v pondělí 23. března prezentoval ministr školství Robert Plaga. Tyto návrhy nebyly prodiskutovány s odbornou veřejností a jsou principiálně vadné.

Přijímací zkouška je srovnávací. Maturitní zkouška je certifikační. Proto musí být kladen důraz především na maturitní zkoušku. Přijímací řízení lze dát plně do kompetence škol, které se v řadě případů obejdou bez jednotné přijímací zkoušky. Většině škol postačí vyhodnocení vysvědčení žáků, které lze doplnit o další kritéria. Případné přijímací pohovory je možné zrealizovat online nebo telefonicky.

„My máme na každé místo ve škole tři až čtyři přihlášky, ale stačí mi prospěch z osmičky a devítky a další podrobnosti. Místo pohovoru si ty žáky klidně obvolám,“
říká Štefan Klíma, ředitel mladoboleslavské SPgŠ a ISŠ, která má více než 400 žáků.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy opomíjí, že se v případě přijímacích zkoušek jedná o několik odlišných zkoušek: na osmiletá gymnázia, na šestiletá gymnázia a na čtyřletá gymnázia a ostatní typy středních škol. Zkušenosti z gymnázií jsou jen obtížně přenositelné na střední odborné školy i vzhledem k odlišnému zájmu o různé obory i o konkrétní školy.

V případě maturitní zkoušky je návrh na její zrušení, pokud nedojde k otevření škol do 1. června, a nahrazení průměrnou známkou ze tří posledních vysvědčení zcela devalvující pro certifikační charakter této zkoušky. Tento krok je nespravedlivý k dosavadním absolventům s maturitou i k žákům následujících ročníků. Máme sice zprávy z kanadské Alberty, kde k podobnému kroku také sáhli, tam ale není maturita kvalifikačním požadavkem pro výkon řady povolání.

Po devalvaci profese pedagoga v projednávané novele zákona o pedagogických pracovnících tak přichází další nedomyšlená devalvace maturitní zkoušky. Tento krok je možné vysvětlovat jako ryze populistický a prokazuje odtržení ministerstva školství od reality.

„Chápeme, že návrh byl připraven pod tlakem mimořádných okolností, ale mrzí nás, že ministerstvo školství dostatečně nekomunikuje s odbornou veřejností. Upozorňujeme na netransparentnost jeho práce již dlouho a kritika zaznívá i od dalších učitelských organizací,“ říká Janek Wagner, viceprezident Pedagogické komory.

48 komentářů:

Silvie A. řekl(a)...

prokazuje odtržení ministerstva školství od reality

a přisátí ministerstva školství k politickým neziskovkám. Nic nového.

Tento krok je nespravedlivý k dosavadním absolventům s maturitou i k žákům následujících ročníků

Ano, je nespravedlivý. Avšak letošní MZ budou nevyhnutelně ODLIŠNÉ od MZ v libovolném jiném roce. A tudíž se nespravedlnosti nelze vyhnout.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytliky snad až fascinuje, jak se většinově bazíruje na ale naprosto žádném maturitním prodlení. To aby se pak mohlo tříleté bakalářské studium smolit klidně i pět let.
Tak hlavně, aby zůstala zachována možnost masivních odkladů předškoláků.
A kdoví, jak se teď studenti obejdou bez erasmů. Budou muset ty mejdány pořádat v kotlince.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

"Přijímací zkouška je srovnávací. Maturitní zkouška je certifikační. Proto musí být kladen důraz především na maturitní zkoušku."
Asi bych to potřeboval nějak dovysvětlit. Podle mého soudu z toho zda certifikační nebo srovnávací vůbec nic o důrazu nevyplývá.

Radek Sárközi řekl(a)...

Vysvětleno je to dále v textu. Nestačí si přečíst tři věty...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Šteffle, asi si děáte legraci, viďte.
Maturitní zkouška je třeba k tomu, abyste si třeba mohl otevřít nějakou živnost. Já vím, že mi te´d asi odpovíte, že pro vás je důležité, jak umí opravář něco opravit nebo jak umí klempíř cosi. Jenže i tací by měli mít nějaké znalosti, včetně českého jazyka a matiky. Na určité úrovni. Je dost blbé, když si klempíř nakoupí málo plechu, protože si nedokázal spočítat,kolik potřebuje.A třeba autoopraváři dnes jedou běžně počítačovou diagnostiku. A chceme mít národ vzdělaných, ne jen opapírovaných. To taky mějte na paměti.

Veronika Valíková řekl(a)...

Omlouvám se vedení PK, ale mně se ministrův návrh líbí. Důvody jsem už napsala v diskusi.

Přijímačky bývají pro češtináře utrpením, totálně je vyčerpají. Cermatí přijímačkové testy sice nemusím, ale když už to udělají za učitele ... ať si to dělají. Učitelé budou mít práce dost i bez přijímaček. Kdo někdy opravoval mraky diktátů a testy 250 neznámých dětí do večera ve třídě plné jazykářů, rozumí.

Naopak maturity, domnívám se, zvládnou učitelé i bez Cermatu, ba půjde jim to lépe od ruky. Každý češtinář si svých 30 svěřenců nějak ošéfuje, testy příčetně opraví, literaturu vyzkouší i bez termínu odevzdání maturitní četby. Bude to dobrá průprava - až se nám slohy a literatura konečně vrátí do škol.

Panu Wagnerovi i Radkovi se omlouvám, máme v PK demokracii. :)

Ale nějak si myslím, že se bude průměrovat. A to mi také nevadí. A věřím, že to nebude vadit ani mnoha češtinářům - z češtiny jako jediné se maturuje plošně a pokud jim odpadne to množství práce, které na ně Cermat naložil... ODFOUKNOU SI.

Pěkný den.

Radek Sárközi řekl(a)...

Spíše jde o to, že řada škol jednotnou přijímací zkoušku vůbec nevyužije. A o to, že by se maturita udělila automaticky a jen jako průměr ze tří vysvědčení.

poste.restante řekl(a)...

Učitelé budou mít práce dost i bez přijímaček.
Proto jim přidáme práci s ručním opravováním maturitních DT. :-(

Naopak maturity, domnívám se, zvládnou učitelé i bez Cermatu, ba půjde jim to lépe od ruky. Každý češtinář si svých 30 svěřenců nějak ošéfuje, testy příčetně opraví,
Už zase si malujete svět podle svých představ. A co češtináři, kteří mají třeba 90 svěřenců?
Taky pohoda, klídek?

Nezapomínejte, že na některých školách mohou být i v červnu někteří učitelé pořád ještě nemocní, v karanténě, nebo nedejbůh nemusí být vůbec.

Učitelé zvládnou hodně a ti čeští téměř cokoliv. A zvládnou to bez CERMATu tak, jak to zvládali před ním. Otázkou je, proč by měli "zvládat" a především za jakou cenu.

Přitom stačilo jediné. Použít mozek a určit, že maturovat se bude v srpnu, nebo třeba v září...

Veronika Valíková řekl(a)...

Pro poste restante:

Nemyslím si, že maturita na podzim je dobrý nápad. Studenti vypadnou z tempa... a kdy se budou učit na přijímačky na VŠ. Také si všichni musí odpočinout, karanténa nás dost vyčerpá.

Pokud má někde češtinář na starost 90 maturantů, měl by se bránit. I

Oprava 30 testů se šablonou a oprava přijímacích zkoušek se srovnávat nedá. Bývaly to pro mě nejděsivější dny na škole, těch 250 neznámých dětských rukopisů. Navíc, oprava přijímaček skrze Cermat může snížit riziko nákazy učitelů. Takže za mě - rozumný návrh.

Ano, domnívám se, že většina učitelů (a plošně se maturuje jen z češtiny)se raději o své studenty postará, než by riskovala průtahy s opravováním testů. Kontrolovat správnost oprav může Cermat později. A ústní se jistě zvládnou v klidu.

Takže v čem je problém? Proč bych měla Plagův návrh kritizovat? Nemám důvod.Jiří Kostečka řekl(a)...

„…až se nám slohy a literatura konečně vrátí do škol.“
- Jasně. Rozumějme po valíkovsku: Až si to tam KONEČNĚ ušolícháme po svém.

„Studenti vypadnou z tempa...“
- Co to je za blábol? Po čtyřech letech vypadnou z tempa? Takže ty čtyři roky předtím jste s nimi dělala houby, paní kolegyně?

„Proč bych měla Plagův návrh kritizovat? Nemám důvod.“
- Jistěže. Proč kritizovat Plagu, ptáte se. Protože, odpovídám, když už jste mfdnes influencerka, nebo jak se to píše, měla byste mít taky rozum a vidět, že ten člověk nejprve nedělal absolutně nic, pak se nechal táhnout pochybnou /ne/ziskovkou a teď dělá kopanec, který naše školství ještě nevidělo a neslyšelo. Ovšem vy ho budete hájit jen proto, že vrací opravy slohů do škol.

Běžte do háje, paní Valíková.

poste.restante řekl(a)...

Studenti vypadnou z tempa.
A jak se u Vás dělají srpnové reparáty a podzimní maturity?
Jistě, chápu že je rozdíl, když maturuje 5 - 10 žáků, nebo celý ročník.

Také si všichni musí odpočinout, karanténa nás dost vyčerpá.
Zatímco v červnu budou všichni naprosto svěží...

Pokud má někde češtinář na starost 90 maturantů, měl by se bránit.
To je možné. A jak se "ubrání"?
Nemluvě o tom, že Vám uniká, že je může také "zdědit" po kolegovi, který v tom lepším případě bude jen v karanténě.

Navíc, oprava přijímaček skrze Cermat může snížit riziko nákazy učitelů. Takže za mě - rozumný návrh.
Ale v tom se shodneme.
Když pominu možnost, že by centrální přijímačky mohly dělat jen ty školy, kde tak ředitel rozhodne. Protože když se vrátíme do reality odborných škol, tak některé stejně vezmou všechny, kteří se přihlásili a ještě nenaplní kapacity. Tak proč se mají všichni obtěžovat s přijímačkami. Jen kvůli gymplům?

Podstata mé kritiky ale je úplně jinde. Já kritizuji nápad, že maturitní DT mají opravovat a vyhodnocovat učitelé ve škole, místo aby to za ně udělal CERMAT stejně jako u přijímaček.

Proč bych měla Plagův návrh kritizovat? Nemám důvod.
Ano. Z Vašeho pohledu jistě. To vcelku chápu.

Veronika Valíková řekl(a)...

Na pana Kostečku reagovat nebudu. Hulvát zůstane hulvátem i v době krize.

Pane PR, o tom je demokracie. Vám se Plagův návrh nelíbí, mně se líbí. A protože máme nouzový stav, věřím, že projde.

Pěkný den.

poste.restante řekl(a)...

Demokracie a krizové řízení.
Řešení věcná a praktická, nebo ideologická.
Naše debaty jsou v tomto ohledu podružné. Pochybuji, že je někdo s pravomocí čte, natožpak aby se podle nich řídil při rozhodování.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Dokážete, paní Valíková - hulvátství nehulvátství - už jednou konečně odpovědět na to, co je špatného na centrálním hodnocení maturitních slohů/esejů, když ho praktikují nejvyspělejší státy tohoto světa?
Asi ne, to byste si o tom musela nejprve něco načíst, a hlavně nastudovat, ale to není váš styl. Vy jen žvaníte do médií a pak nálepkujete, když na to někdo přijde.

Veronika Valíková řekl(a)...

Pane Kostečko, budou-li maturanti psát strukturované eseje, pravděpodobně budu proti centrálnímu hodnocení méně zaujatá. Kratší strukturovanou esej navrhujeme i my za SUČJL,třeba jako součást testů.

Maturanti ovšem nepíšou eseje, ale recepty na palačinky, zprávy o neexistujících akcích a sci-fi vypravování o ufounech a jsou hodnoceni v šesti stejných kritériích aplikovaných na šest zcela rozdílných útvarů. Legendární podplukovník Brabec by řekl:"A to je, jak já říkám, každý pes z jiné vesnice."

Já možná žvaním do médií, ale snažím se argumentovat a sprostě neurážet každého, kdo se mnou nesouhlasí. Přeji pěkný večer.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Já vás neurážím, paní kolegyně.

Bohužel to vy urážíte náš obor, např. komentáři, že je vám jedno, jestli vaši žáci vědí, co je epizeuxis. Jste jedna z těch, o kterých psal už prof. Šmilauer: literární složka oboru je vám vším, jazyk ničím.
Ne. Jsme bohemisté a máme povinnost vzdělávat svoje žáky ve VŠECH třech disciplínách našeho oboru: v jazyce, stylistice a literatuře.

Ygrain řekl(a)...

"Pokud má někde češtinář na starost 90 maturantů, měl by se bránit. I"

Vy jste asi nikdy neučila na škole, kde je 10 tříd v ročníku, že? Dvě paralelní třídy, tedy 60 robátek, je běžným jevem. Já mívám tři paralelní skupiny naprosto běžně, a vím, že češtinářům se občas sejdou taky.

Valikova řekl(a)...

Ygrain, měl by se bránit. To není lidské. Učila jsem na mnohotřídce, vím, jak bylo těžké opravit 150 slohů.

Valikova řekl(a)...

Pane Kostečko, epizeuxis patří do literární vědy a ano, je mi fuk, jestli ho studenti znají či ne.

A mýlíte se, jazyk mě zajímá. Učím studenty psát, v disentu v posledních letech, kdy jsem na arcigu učila jen nižší třídy, tedy jen čtyři hodiny literatury týdně, jsem jazyk učit musela.

Zajímá mě jazyk a literatura. Nezajímá mě věda o jazyce a literatuře, kterou jste zaplevelil středoškolskou češtinu i Vy. Pěkný večer.

Lenka Pokorná řekl(a)...

A já se vrátím na začátek diskuze. Přijde mi zcela nelogické zachovat vstupní zkoušku na SŠ, zvláště, když u 80 % škol není vůbec potřeba, a zrušit zkoušku výstupní - certifikační. Za mne kravina na kvadrát.

Valikova řekl(a)...

Tak raději strhneme češtináře, paní Pokorná?

Zdeněk Sítař řekl(a)...

Veškerá diskuse je už zbytečná, poslanci ministrův návrh schválili, ledaže by byl Senát proti.

L.snirch řekl(a)...

Pane Kostečko, vám nějak tancují nervy.
Stojí vám ta státní nepovedená, dnes PS zčásti očesaná a možná dočasně zrušená, aby jste se takto projevoval?

Lenka Pokorná řekl(a)...

Paní Valíková

1. nevím, jak by mohlo zrušení přijímaček alespoň na těch sš, kde berou na maturitní obory všechny, tedy i čtverkaře od "shora dolů", strhnout češtináře
2. na češtináře navalil hromadu povinností kumulovaných do krátkého času Plaga svým návrhem, který tak kvitujete.

Návrh je sice schválen, ale je v něm tolik děr, že nám z toho ještě všem polezou oči z důlků. Není v něm třeba vůbec ošetřeno, co s přijímacími zkouškami, když se do konce školního roku do škol nenastoupí. No kdoví, jestli ještě nebudeme svědky několika dalších jednání parlamentu ohledně těchto věcí. Aby to nedopadlo, jako s tím nakupováním důchodců, jeden týden průměr známek z posledních třech vysvědčení, druhý týden ze čtyř, další týden z pěti, jeden týden jeden termín přijímaček, druhý týden dva termíny a třetí týden nic.

Veronika Valíková řekl(a)...

Paní Pokorná:
"Přijde mi zcela nelogické zachovat vstupní zkoušku na SŠ, zvláště, když u 80 % škol není vůbec potřeba, a zrušit zkoušku výstupní - certifikační. Za mne kravina na kvadrát."

1. Přijímačky na gymnázia být musí. Pokud neproběhnou státní, budou se dělat narychlo školní. Opakuji - 250 testů, celý den, totálně servaní češtináři. Státní testy naopak mohou proběhnout i na kmenových ZŠ pro všechny, aby nependlovaly děti, opraví Cermat, školy dostanou body těch, kteří se k nim hlásí. Cermat bude užitečný.

2. Opravit se šablonou testy maturantů češtináře nestrhne, pokud má tříd více, pomohou kolegové, za odpoledne v klidu zvládnou a druhý den už mohou probíhat ústní zkoušky. A pokud se nenastoupí do června, studenti budou po několika měsících domácí přípravy, češtináři i jiní učitelé si jistě pohlídají, aby konečnou známku nedali zadarmo. Sloh jim jistě nějaký dají, i domácí práci možná improvizovaně zadají.

Takže Plagův návrh skutečně rozumný je. A certifikační zkouškou pro nás pro všechny bude tato karanténa. Minimálně bychom měli studentům ukázat, že v době krize jsme schopni a ochotni podřídit se rozhodnutí vlády, ať už ji máme rádi, či nemáme. Hádky a spory nás jen oslabí. Pěkný den.

Veronika Valíková řekl(a)...

PS: Tím stržením jsem měla na mysli maturity v srpnu nebo v září. Už vidím nadšené učitele, jak se vrací z chalup, aby odmaturovali, případně ještě opravili DT. Pro češtináře týden dřiny. Budeme dost unavení i bez zbytečné práce navíc.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Strhaní češtináři si měli už dávno vybojovat volitelnost maturity z češtiny!
Nejlépe argumentem, že se čeština učí špatně, a že za deset let to možná bude lepší...

poste.restante řekl(a)...

Přijímačky na gymnázia být musí. Pokud neproběhnou státní, budou se dělat narychlo školní.
Ale státní přijímačky přece taky budou. Ty CERMATem opravované. Nikdo to přece nezpochybňoval a ani nenavrhuje.
Přece nevyhodíme vytištěná zadání do stoupy.
O nějakých školních přijímačkách nikdy nebyla řeč. Ty jste si sama vymyslela, a teď jimi "argumentujete".
Ale proč kvůli přijímačkám na gymplech musí být také přijímačky na všech ostatních školách?
Proč to nemůže posoudit a rozhodnout ředitel?
Můžete to vysvětlit?

...za odpoledne v klidu zvládnou a druhý den už mohou probíhat ústní zkoušky
Takže "svatý týden" nebude? To už se ví?

Druhý den ústní zkoušky probíhat nemohou a mnohde ani nebudou. On totiž součástí maturitní komise musí být předseda z jiné školy a těžko zajistíte, aby to nebyl člověk, který
a) bude zkoušet na své domovské škole
b) může být náhodou ještě nemocen
Mne by opravdu zajímalo, odkud berete jistotu, že 100 % učitelů i žáků bude k 1.6 zdravotně způsobilých?
Maturitní logistika je docela oříšek i za normálního stavu. Natožpak v čase "omezených zdrojů".
V čase mezi DT a ústními zkouškami by klidně mohly proběhnout praktické maturity na odborných školách. (Na které gymnaziální kolegové obvykle zapomínají, že.)
Tím získáme asi týden, během kterého by DT mohl opravit CERMAT. I bez šablon.

Jo a co budeme dělat během maturit s ostatními žáky? Dáme jim ředitelské volno? :-)
Obzvláště rodiče žáků z nižších gymnázií budou určitě nadšení.
My jsme žáky posílali třeba na praxe. Ale s tím, že by je firmy vítaly po kovidové pandemii ve svých provozech asi nejde moc počítat.
Tak nejspíš necháme jednoho tělocvikáře, aby pohlídal třeba dvě třídy dohromady.
Nějak se tím virem populace přece promořit a imunizovat musí.

A pokud se nenastoupí do června, studenti budou po několika měsících domácí přípravy, češtináři i jiní učitelé si jistě pohlídají, aby konečnou známku nedali zadarmo.
Naprostý omyl a naivita.
Naopak si ředitelé pohlídají, aby neklasifikovaných a nedostatečných bylo co nejméně. Ono totiž téměř každý žák, který nebude připuštěn k maturitě, se bude odvolávat a jeho rodiče spustí cirkus. Příslušný učitel pak bude muset ČŠI velice důsledně svou klasifikaci obhájit a především dokázat, že škola poskytla žákovi během výluky veškerou možnou součinnost a že žák nebyl hendikepován například tím, že neměl přístup k počítači, atd. atd.
Ukažte mi ředitele, který o něco takového stojí.

Sloh jim jistě nějaký dají, i domácí práci možná improvizovaně zadají.
No to teda "jistě" nedají. Na mnohých školách se už dnes zadávají slohy pouze dobrovolně.

Už vidím nadšené učitele, jak se vrací z chalup, aby odmaturovali
Tak předně, na Vaší škole snad neplatí zákony a Vy neděláte ústní zkoušky v podzimním opravném termínu u těch, kteří nebyli na jaře k maturitě připuštěni? Tak to jste teda drsní. Míra nadšení s tím nemá co dělat.

případně ještě opravili DT
Já jsem asi natvrdlý, ale kde jste vzala, že by na podzim museli DT opravovat učitelé?
Proboha proč? Vždyť to poslední léta "dělaly mašinky",
jak píšete na ČŠ.
Já tedy popravdě ani nechápu, proč by to nemohl dělat CERMAT i letos v červnu.

Pro češtináře týden dřiny.
Tak moment.
Opravit se šablonou testy maturantů češtináře nestrhne
Takže na jaře je to v chaosu po skončení karantény pohoda, která češtináře "nestrhne",
ale na podzim by to byl "týden dřiny".
Tak to mi musíte vysvětlit.

Budeme dost unavení i bez zbytečné práce navíc.
Vám pořád nedochází, že tu "zbytečnou práci navíc", tedy ruční opravování Cermatích testů Vám vymyslel "rozumný" ministr?
A pak nechápu ještě jedno.
Vy budete po prázdninách unavená?
Tak to byste asi měla raději celé léto chodit do práce, ve které si odpočinete.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Aneb jak koronavirus strážcům vzdělanosti rozkopal maturitní bábovičky.

Vít Tomis řekl(a)...

Státní testy naopak mohou proběhnout i na kmenových ZŠ pro všechny, aby nependlovaly děti, opraví Cermat,

ZŠ je Cermatu pošlou poštou s v Cermatu je pak budou skenovat? Nebo opravovat ručně?

Vít Tomis řekl(a)...

Konečně se naskytla možnost státní část maturity a Cermat zrušit. Tak za sebe doufám, že to vyjde.
A jak říká kolega Pytlík, je šance, že i ČJ bude "přeřazen" do volitelných předmětů.

krtek řekl(a)...

"Aneb jak koronavirus strážcům vzdělanosti rozkopal maturitní bábovičky. "
"Konečně se naskytla možnost státní část maturity a Cermat zrušit. Tak za sebe doufám, že to vyjde."

1) Chápu, že nejste proti maturitám jako takovým?
2) A když nejste, chápu, že Vám nevadí, že papír o absolvování maturity má jinou váhu z každé školy, tudíž se může stát, že nemá žádnou vypovídací hodnotu?
Závěr: V tom případě v lepším může absolvent školy s nízkou výpovědní hodnotou maturitního vysvědčení "jen" psát v obchodní korespondenci pravopisné chyby, špatně si počítat potřebu materiálu, atd. apod. Následky si ovšem ponese sám, protože až budoucí zaměstnavatel či zákazníci mu řeknou, že jeho maturita je s odpuštěním k ničemu.

Jenom doufám, že se tento způsob uvažování neposune až k opravdu důležitým "certifikačním" zkouškám - doktoři, stavitelé, elektrikáři, řidiči a jiní se mohou splést, ale jejich chyby už pak mají fatální důsledky.

L.snirch řekl(a)...

Krtku, evidentně se vám pletou pojmy.
Výstupem každé střední školy, gymplu, odborné, učňáku, je vzdělání, odborné kompetence z té které školy. To každý zaměstnavatel chápe.
Ne papír.
Každá škola má jinou váhu odjakživa, protože srovnávat vzdělání a kompetence absolventa z gymplu a z učňáku krom státní maturity nikoho dosud nenapadlo. A to lidé vymysleli už různé blbosti. To můžeme rovnou chodit všichni na jednotnou střední, kde se budeme jednotně připravovat na jednotnou státní. Akorát se z té jednoty společnost akorát tak osype.
Zaměstnavatel, který ví, že všichni absolventi umí poznat epizeuxis, umí popsat jak se smaží palačinky a umí spočítat 500 000 metrů vysoké komíny v Kocourkově, velmi rád o tyto vypovídací schopnosti přijde.
On si vybere strojaře, ekonomku, zdravotní sestru, zedníka, kadeřnici podle jejich znalosti a dovednosti, ne tyto jednotně znormalizované absolventy. Krom Cermatu a pár učitelům vypovídací hodnoty jednotných maturit nikomu chybět nebudou.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Teda ,pokud sleduji tu dnešní a včerejší diskusi, mám z toho jeden dojem:
-zrušit vše , možná i vysvědčení

pak mi není jasné, jaká kritéria budou pro nabrání na střední a vysokou. nebo se budou muset nabrat všichni, kdo se tam přihlásí. Což bude asi ještě větší sranda,než distanční studium v době koronaviru. To se fakt dost těším.
jasně, že cílem je vzdělanost. Jen mi není jasné, jak se to pak pozná. jak třeba tohle pozná personalista nebo ředitel školy.ono totiž poznat někoho po pár minutách pohovoru -kdo tohle umí, je na nobelovku.

L.snirch řekl(a)...

Z papíru (diplomu) nepoznáte taky nic.
Personalista, ředitel, majitel mají jiná kritéria než papír, který říká vlastně co? Že jsem udělal nějaký test s epizeuxis či tipl výsledek logaritmické rovnice nebo napsal návod na smažení palačinek? Z toho fakt musí každý personalista padnout na zadek - u strojaře, ekonoma, zdravotní sestry, kadeřnice - všude stejný test.
Proč vlastně máme různá typy středních škol, když je pak jednotně testujeme a dáváme jim jednotný papír? Není to přehnaný luxus, za který platíme byrokracii a penězi, které pak chybí?

Josef Soukal řekl(a)...

Rozkopávání se netýká KV, ale ministra Plagy. A ten rozkopal mj. kvalitu a objektivitu hodnocení a celistvost zkoušky, a tím vším do značné míry i její smysl. O dalších negativních vlivech a především nesmyslném a neefektivním "řešení" přijímaček ani nemluvě. Radovat se z tohoto stavu mohou jen lidé velmi nerozumní.

Veronika Valíková řekl(a)...

Pro PR:

Nemám sílu číst Váš příspěvek, splácal jste páté přes deváté. Nehodlám luštit.

DT v červnu, pokud maturity proběhnou, opraví Cermat. Omluva, měli jsme poradu přes meet. google hodinu a půl.

Zákon přijat, loučím se s diskutéry, práce mám dost.

poste.restante řekl(a)...

Z papíru (diplomu) nepoznáte taky nic.

Jistě. Ovšem tohoto "výsledku" se podařilo dosáhnout díky systematické porevoluční činnosti "aktivistů" a "expertů" jistého typusu.

"Papír" před cca rokem 1992 svou "váhu" ještě měl.

Shrňme to.
Pro někoho má být maturitní vysvědčením dokladem, že nebude muset po jeho držiteli opravovat v textu gramatické chyby a že jeho majitel umí v cizím jazyce kváknout alespoň "Zdrávstvujtě", nebo "How do you do".

No a pro někoho je celá maturitní "zkouška" v podstatě jen taková "společenská kratochvíle".
Jako když v amerických komediích si chodí středoškoláci pro ruličku s papírem v hábitech a čtyřrohých kloboucích.

Vyhrávají ti druzí.
Oni totiž nemusí řešit vícenáklady spojené s tím, že hodnota maturitního vysvědčení nám pomalu klesla pod hodnotu ruličky jiného papíru. Sice bez vodoznaku, ale zato mnohem měkčího.

Mohli jsme sice mít maturity, které mají smysl, význam i vypovídací hodnotu - "ale řekli jsme si: Ne."

poste.restante řekl(a)...

"Nemám sílu číst Váš příspěvek, splácal jste páté přes deváté. Nehodlám luštit."

Nu což. Možná jsem se "nakazil." :-)

Na ČŠ jsem Vám v diskusi napsal:

Koukněte, veselá mysl je přínosem pro posílení imunity organismu.
Je potřebné umět se podívat na svět správným úhlem pohledu.

Vy se nyní můžete radovat, že Sněmovna přijala zákon tak, jak jste si přála.
No a já zase můžu mít radost z toho, že jsem odhadnul situaci správně. :-)


Přeji všechno dobré a hlavně zdraví.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nemám sílu číst Váš příspěvek

Pytlici příspěvky valíkovic také nečtou. Vůbec... nikdy!!!

Vít Tomis řekl(a)...

s nízkou výpovědní hodnotou maturitního vysvědčení

Když vidím, v jakých oborech produkujeme vysokoškoláky, tak už mě výpovědní hodnota maturitního vysvědčení moc netrápí.

Radek Sárközi řekl(a)...

Hrozí, že školy budou v květnu/červnu přetížené návratem všech žáků do běžné výuky a zároveň organizováním jednotných přijímacích zkoušek, maturit a závěrečných zkoušek - a to především střední odborné školy, kterých je většina a kde jsou maturity a závěrečné zkoušky náročnější než na gymnáziích.

Veronika Valíková řekl(a)...

Radku, napadlo mě, zda by se přijímačky nedaly dělat na kmenových ZŠ. Jako se dělají na SŠ MATURITNÍ TESTY.

SŠ mají přihlášky, Cermat by jen poslal výsledky. Škola by skenovala testy Cermatu.

Maturitní testy, budou-li, opraví Cermat. Tak snad se SŠ nezhroutí.

Zatím.

poste.restante řekl(a)...

Radku, napadlo mě, zda by se přijímačky nedaly dělat na kmenových ZŠ.
Nedaly. Nemají DDT.
Musely by se převážet testové sešitky v zapečetěných obálkách do spádových středních škol.

Ale úplně nesmyslné to není.
Větší migrace žáků základních škol do často vzdálených měst totiž určitě šíření viru napomůže. V červnu totiž rozhodně nebudeme mít vyhráno - viz Čína posledních dnů. :-(

Mnohem jednodušší by ale bylo dělat přijímačky jen tam, kde o tom rozhodne ředitel.
A nechat pak na žákovi, na kterou školu půjde přijímačky dělat, či zda se spokojí s jistotou bez přijímaček.


Maturitní testy, budou-li, opraví Cermat.
Neopraví. Podle nápadu ministra, kterému tak tleskáte, budete maturitní testy opravovat Vy.

To, aby maturitní DT opravoval CERMAT naopak navrhujeme my. A Vy to odmítáte s tím, že "češtináři to zvládnou".
Zkuste začít přemýšlet a nebudete muset objevovat to, co jiní navrhli před Vámi a Vy jste šmahem zavrhla.

Valikova řekl(a)...

Dnes na meet poradě zaznělo, že Sněmovna nakonec ponechá opravu maturitních DT Cermatu. Jeden z nás má zastaralou informací. Zjistěte, jistě jste u zdroje. Já nejsem u PC.

Valikova řekl(a)...

PS: A já proti tomu nic nemám, pokud to Cermat zvládne. 😁 Pěkný den.

Karel Lippmann řekl(a)...

Na diskusích týkajících se maturit je nejpozoruhodnější holý fakt, že jejich stoupenci hovoří o certifikaci a srovnávání nesrovnatelně více než o tom, co a proč se certifikuje a co a proč se srovnává. Neporadí nám v tom ani RVP, natož katalogy požadavků. Asi je to samozřejmé, všeobjímající pozitivismus 19. století se zkrátka dobře známkuje, v digitální době už i centrálně. Jenže samozřejmé to není ani trochu! Se skutečným vzděláním, které by prospívalo jedincům i celé společnosti má tohle jen málo společného. A kdo by se nad tím chtěl zamyslet, musí nakonec stejně plnit nesmyslné regule. Dobře si pamatuji, jak kdysi jeden náměstek ministra charakterizoval "svobodu, kterou na rozdíl od osnov poskytnou RVP: Stát stanoví, co musí učitel žáky naučit, RVP, potažmo ŠVP pak rozhodnou jak je to má naučit (vždy jsem si myslel, že se učitel musí ve výuce obracet na vědy, ne na stát, ten má jen dbát na to, aby tak činil, a má k tomu vytvořit optimální podmínky). Nu náš stát si ku pomoci vybral jen ty odborníky, kteří se mu ke naplnění jeho centralizačních záměrů hodili. Ostatní sice mohli protestovat, ale to je asi tak všechno, co mohli. K tomu se už v devadesátkách říkalo: Uč, jak chceš, hlavně že máš výsledky! A na otázku, co že to jsou ty výsledky, odpověď zněla: to, co ověří testy.
Všezahrnující pozitivismus, který nerespektuje své možnosti a meze. vzdělání škodí. Tak nepřímo škodí i v těch oborech, kde je z hlediska odbornosti zcela na místě.

Karel Lippmann řekl(a)...

"svobodu" ...
rozhodnou, jak...
k naplnění...
meze, vzdělání...

Okomentovat