2.3.20

Newsroom ČT24: Mediální výchova: jak se v ČR učí o novinářích?

Je součástí rámcových vzdělávacích programů, vlastní předmět ale nemá. Mediální výchova se nevyučuje ani na pedagogických fakultách. A tak v ní učitelé často tápou. Co by to mohlo změnit? Třeba lepší přístup ministerstva školství. Na šéfa tohoto resortu se teď proto obrátilo třináct organizací, které se mediální výchovou zabývají. Navrhly mu konkrétní kroky, ministr je prý podporuje.
Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

Ministerstvo školství jim i připomínkám Platformy dává za pravdu. „Otevřený dopis se podle mého názoru vlamuje do otevřených dveří. Kroky, které jsou tam popsány, nejsou kroky neznámé a jsou to kroky, které jako ministerstvo plánujeme a podporujeme,“ řekl ministr Robert Plaga (ANO) České televizi.

Samostatný předmět v tom ale není, ministerstvo chce mediální výchovu pouze v takzvaných rámcových vzdělávacích plánech posílit. Souhlasí také s tím, že by se médiím měli víc věnovat studenti pedagogických fakult, do jejich výuky ale zasahovat nemůže.

Současní učitelé tak dál budou odkázáni především sami na sebe. Jitka Kodrová z Gymnázia prof. Jana Patočky se například letos přihlásila na mediální kurz. „Je to jeden den v měsíci, mám výhodu, že mě škola uvolní. Ale je to na jednotlivých vyučujících. Zase Člověk v tísni má omezenou kapacitu, to znamená, není to systémové pro učitele. A zároveň učitel potřebuje široký background znalostí, aby mohl mediální výchovu učit,“ říká Kodrová.

4 komentáře:

Lenka Pokorná řekl(a)...

"Na šéfa tohoto resortu se teď proto obrátilo třináct organizací, které se mediální výchovou zabývají."

Omyl, my mediálně gramotní velmi dobře víme, že "Na šéfa tohoto resortu se teď proto obrátilo třináct organizací, které se mediální výchovou živí."

Nicka Pytlik řekl(a)...

třináct organizací, které se mediální výchovou živí

A aby se uživili, jak se na kované odborníky patří, musejí ponejprv řádně nakydat hnůj na mediálně zpozdilé učitýlky.
Organizují to konzultanti a analyticí z eduinu se svými věrnými přicmrdálky. A ministr by se ze samé podpory přetrhl, protože jinak by jej mediálni mágové znectili po právu. Že znectívat je za co. Není moc dobře, je-li politik vydíratelný. A odborníci na vlastní hojnou výživu tuze dobře vědí, jak na to.

Jiri Janecek řekl(a)...

Tak medialni vychova = predmet, kde se uci o novinarich?
CT se prekonava… O Kvackove a spol. bych si mozna rad nekdy zaucil, ale tak nejak citim, ze pred detmi by se melo mluvit slusne…

"Ministerstvo školství jim i připomínkám Platformy dává za pravdu."
Soucasny ministr da za pravdu kazdemu sasulinovi, ktery bude dost hlasity a populisticky…


"A zároveň učitel potřebuje široký background znalostí, aby mohl mediální výchovu učit."
Ucitel by mel mit siroky background znalosti, aby mohl ucit cokoli… I Ohmuv zakon, lumirovce a lackovce …

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Znalosti?
V dnešní postfaktické době, jak ji nazýval Moravec?

Okomentovat