26.3.20

Martin Fendrych: Učitelé zažívají nejtěžší test od revoluce. Rodiče zas vidí, jak si děti vychovali

V pondělním projevu k národu premiér Babiš poděkoval kdekomu. Zapomněl však na kantory, kteří se u nás netěší velké úctě a zůstávají finančně podhodnoceni.

Z článku na Aktuálně.cz vybíráme:

Reakce rodičů bývají protichůdné. Jedni toho chtějí "méně a jindy než dopoledne", nestíhají být s dětmi u počítače, pokud je učitel onlajn, nemají doma dost notebooků, musí se o ně s holčičkami a kluky dělit. Druzí toho chtějí "víc a přesněji", a hlavně aby s tím sami neměli moc práce.

Netuší, jak náročné je během dvou tří dnů z gruntu překopat výuku, přejít na internet, nebo dokonce učit živě. Zdaleka ne všichni učitelé ovládají třeba Google nástroje, všecko se musí rychle naučit, navíc jsou závislí na kvalitě domácího internetového připojení. Při živé výuce jim spojení často padá, malé děti tápou, rodiče taky.

Mnoho kantorek vyučuje, a přitom má doma vlastní malé děti, se kterými se taky musí učit. Dělí se s nimi o svůj notebook. K tomu vaří, nakupují, starají se o rodinu. Mohly zůstat doma, právo na to mají, ale učí dál, protože si uvědomují, jak moc je teď jejich žáci potřebují. Učitelky a učitelé, kteří i v nouzovém stavu opravdu učí, mají mnohem víc práce. Museli změnit svoje návyky, styl, učit po internetu je úplně jiné než stát před dětmi ve třídě.

Více kantorů třeba i na sociálních sítích při celostátní karanténě říká, že "je to výzva" a že se "musí učit spoustu nových věcí". Bylo by fajn, kdyby to rodiče vnímali a ocenili. Jak už bylo řečeno, ne všude to funguje. Úřady, pod něž školy spadají, ministerstvo, ale hlavně sami rodiče mají najednou šanci vidět, jak dobrou, schopnou, nebo jak špatnou, neschopnou školu jejich děti navštěvují.


5 komentářů:

Lenka Pokorná řekl(a)...

Pro mne tedy největším testem bylo období zavádění RVP-ŠVP. Nynější trochu jiná práce mi rozhodně nevadí, ba dokonce mne vyloženě baví. Ale ty zbytečné kecy, které jsme museli narvat do petisetstránkových ŠVP, a haldy školení, kde jsme pořád poslouchali to samé dokola a hlavně, jak to ŠVP napsat, a ne, jak podle toho učit, to byla jiná zátěž na můj selský rozum a nervovou soustavu.

Ivo Mádr řekl(a)...

Lenka Pokorná

Ale ty kompetence? Ty by nám přece chyběly!! Linie RVP-ŠVP byl pro některé struktury fantastický penězovod. Až na ty učitele dole. Je pravdou, že práce je nyní více, ale vůbec mi to nevadí. TO slavné ŠVP jednomu pilo krev.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Léta se tratil čas i peníze kdejakými pitomostmi, jen aby si na erár přisátí školští šmejdí na svoje přišli, a teď se tak akorát čumí na drát.
Kde jsou výsledky všech těch zkompetentňovacích projektů? Co?
Tisíce důmů, videí, tisíce hodin školení, stohy koncepcí, prognóz a strategií...
Stačí zrušit povinnou školní docházku a hodí se i celorepubliková frontálka v tévé.
Slyšel někdo v průběhu posledních tří týdnů třeba o české školní inspekci?
Kdyby aspoň šili roušky.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Léta se tratil čas i peníze kdejakými pitomostmi… "

Ja bych spis napsal, ze leta se tratil, trati a bude tratit…

Experti pomalu lezou z der s podobne hloupymi moudry jako kdysi a dokonce i ta inspekce vcera vydala nejake rozsireni analyzy Talisu...

Pepa řekl(a)...

Ale pánové, inspekce tu přeci není od toho, aby radila, co teď. Její čas přijde ex post, aby nám řekla, co jsme udělali blbě a kde jsme to nezvládli. Teď nemá co říct...

Okomentovat