20.3.20

Magdaléna Langová: Půlka školek je zavřených

Hlavním důvodem, proč školky zůstávají otevřené, je fakt, že do mateřinek chodí děti, které nemohou zůstat doma bez dozoru. „Pro resort zdravotnictví je důležité, aby byly školky otevřené zejména kvůli zdravotníkům, kteří chodí do práce a potřebují mít hlídání pro své děti,“ řekla LN mluvčí ministerstva Gabriela Štěpányová.

Z článku v deníku Lidové noviny vybíráme:

Ředitelé ale postupně sami školky zavírají. Důvod je prostý – bojí se šíření nákazy, a navíc o hlídání dětí ani není pořádně zájem. Podle Pedagogické komory je v současné době uzavřena polovina mateřinek v Česku. Přičemž jejich celkový počet je kolem 5500.

„O přerušení provozu mateřské školy rozhoduje její ředitel po dohodě se zřizovatelem,“řekla LN mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. V případě státní školky je zřizovatelem město, obec či městská část. Ředitel tak své rozhodnutí konzultuje třeba se starostou obce. „Je v tom chaos, ředitelé ani pořádně nevědí, že je to hlavně v jejich kompetenci,“ řekl LN prezident Pedagogické komory Radek Sárközi, který by uvítal celoplošný zákaz provozu školek. Ministerstvo školství rovněž doporučuje provoz přerušit nebo omezit.

„Malé děti ve školkách prozatím pořádně nedodržují základní hygienické návyky, proto se mezi nimi může nákaza šířit rychleji,“ argumentoval prezident komory Sárközi. Předškoláky navíc do mateřinek vodí rodiče, takže dochází k dalším kontaktům třeba mezi matkou dítěte a učitelkou.(...)

Lékařům se rozhodli pomoci i zakladatelé webu Chcipohlidat.cz, který propojuje dobrovolníky s rodiči ve zdravotnictví. „Prozatím se nám přihlásilo přes 150 dobrovolníků, jde převážně o studenty a studentky vysokých škol,“ řekla LN koordinátorka projektu Veronika Valínová. Dobrovolníci v inzerátech nabízí nejen hlídání, ale i doučování dětí. „Mnoho zdravotníků na tento týden opatřené hlídání má, takže očekáváme zájem o web v příštím týdnu,“ dodala Valínová. Studenti Pedagogické fakulty UK například hlídají děti zdravotníků v menších skupinkách v motolské nemocnici.

Žádné komentáře:

Okomentovat