25.3.20

Ladislav Šustr: Domácí výuka ukazuje propastné rozdíly mezi školami

Koronavirová krize a s ní spojená karanténa a přerušená výuka ukázala velké rozdíly mezi jednotlivými školami. Ty nemají od ministerstva školství připravený žádný doporučený postup a každá škola tak přistupuje k dálkové výuce po svém. Zatímco někde se využívají online konferenční hovory se snahou plnohodnotně suplovat výuku, jinde si děti stahují zadání z internetu a vypracovávají úlohy z učebnic.

Z článku v Echo24.cz vybíráme:

Ve stejném pražském městském obvodě na jiné základní škole je však praxe naprosto odlišná. Děti si tam musejí z aplikace Google Drive stahovat zadání přes speciálně vytvořený soubor. Učivo je tam pro všechny žáky nasdílené a děti k němu potřebují pomoc. „Jde o výklad látky, kdy škola veškerou zodpovědnost hodila na rodiče. Mám děti ve čtvrté a šesté třídě, takže se nejedná o prvňáky, u kterých bych počítala s výukou,“ řekla pro Echo24 matka, která je nyní plně zaměstnána domácím vyučováním velkého množství úloh.

Podobné negativní případy se však odehrávají i mimo území hlavního města. V jedné obci kousek od pražského letiště je přístup učitelů stejně laxní, kdy přes webové stránky pouze zveřejní úlohy k vypracování s datem, do kdy mají rodiče výsledky naskenovat a odeslat je elektronickou poštou zpět. Množství výuky je pak podle některých rodičů obrovské a děti mnohdy dopisují úkoly i přes víkend.(...)

Že si školy mohou vybrat, jakou zvolí výuku, oceňuje i šéf Pedagogické komory Radek Sárközi. Varuje však předtím, že ne vždycky mohou školy přistoupit k interaktivní výuce. „Určitě se prohloubí rozdíly mezi žáky, kteří mají a nemají přístup k výuce na dálku – například nemají přístup k internetu nebo k notebooku. Zde by mohla pomoci vláda, ale nezaznamenal jsem, že by se někdo z ministrů snažil získat techniku pro žáky ze sociálně znevýhodněných rodin. Bohužel není obvyklé ani to, aby měli služební notebook alespoň učitelé. České školství je podfinancované a školy na to často nemají peníze,“ řekl pro Echo24 Sárközi.

8 komentářů:

Silvie A. řekl(a)...

Propastné rozdíly, pak už jen velké rozdíly, a nakonec konferenční rozhovory kontra zadání na internetu, případně Google Drive.
Nakonec se ukáže, že "propastné rozdíly" pana Ladislava Šustra jsou pro většinu ostatních pod prahem vnímání.

děti mnohdy dopisují úkoly i přes víkend

Jemináčku! A copak v té době dělají jejich učitelé? Popíjejí whisky se sodou v houpacím křesle?

Určitě se prohloubí rozdíly mezi žáky, kteří mají a nemají přístup k výuce na dálku

Rovnostáři teď budou mít vánoce. Neměl by se kvůli rozdílům mezi žáky zrušit nouzový režim?

Lenka Pokorná řekl(a)...

"Množství výuky je pak podle některých rodičů obrovské a děti mnohdy dopisují úkoly i přes víkend.(...)"

Tak toto vyjádření mne šokovalo. My jsme totiž na naší škole společně s rodiči z klubu rodičů při škole uvažovali tak, že právě přes víkend, kdy většina rodičů není v práci, si s dětmi základní věci pořeší, když se stejně nesmí nikam jít, a zadáváme úkoly na další týden v pátek. A to na dědině, kde je naše škola, mají rodiče na rozdíl od pražáků práci kolem baráků. No jestli si rodiče představují, že těch úkolů bude asi tak stejně jako je normálně domácích úkolů, tak to tedy nebude, bude jich minimálně dvakrát tolik.

Lenka Pokorná řekl(a)...

Aeště jedna poznámka. Já vám mám normálně pocit, že domácí výuka ukáže především propastné rozdíly mezi rodiči a mezi jejich způsoby výchovy.

Jirka řekl(a)...

V tom musím s paní Pokornou souhlasit. Ještě se ukáže kvalita předkrizové komunikace školy s rodiči a rodičů se školou a školy se zřizovatelem.

mirek vaněk řekl(a)...

Rozdíly mezi školami byly vždycky. To si nemusí autor všímat až teď. Ale jak výuka dopadne, to se ukáže. Ono děti z výběrových rodin s počítačem na klíně mohou lépe konverzovat než děti z druhořadým mobilem. To že jeden učitel pošle naskenovanou učebnici a druhý s dětmi pokecá nesvědčí o kvalitě a nekvalitě. Pokud budou všichni učitelé tak dokonalí a pořádat konferenční hovory celou hodinu, tak se z toho dítě zblázní. To je stejné, jak realizovat výuku pod kamerami. Přemýšlejte trochu!

ema řekl(a)...

V jednoduchosti je síla. Klid, odstup a vyhodnocení, co je důležité. Spousta rodičů ani neumí použít na 100 % školní elektronický systém, protože doteď ho používali stylem "mrknu do mobilu na známky, případně poznámky". Deset dalších a navíc úplně nových komunikačních nástrojů teď, v téhle šílené situaci...proboha proč? Možná na středních školách, kde jsou žáci více samostatní. A opravdu jsou?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Musím napsat a pochlubit se, že naši "zvláštňáci" zvládají na 100%.
Je to super a ještě máme legraci online.

Unknown řekl(a)...

Tady to opravdu u autorů některých článků vypadá, že se probudili někde v devadesátkách a jediný co znají je počítač IQ151 nebo PMD 85.
Proboha o čem je tu řeč? I placené kvalitní internetové připojení stojí dnes pakatel. Navíc jsou v rámci virozy data u O2 a TM zdarma. Z každého smartphone je možné jedním tlačítkem udělat domácí Wifi. Notebook 15" obrazovkou a dost dobrý na výuku se dá pořídit za 6000 nový a za 2000 repasovaný. Všechny Eshopy jsou v provozu.
Vím, že tady někoho naštvu, ale jaký je přístup rodičů, když mám dítě na střední, že nemá doma notebook s připojením na net? V dnešní době? Co to pořád plácáte o rovném přístupu? Viděl jsem rodinu, co požádala školu o zapůjčení školního počítače. Proč ne, že? A přijeli si pro něj v autě za 700 000. Tak asi tak.

Okomentovat