24.3.20

Kateřina Valachová: Doba mimořádná, zákony mimořádné

Dnes zasedne sněmovna k asi nejpodivnějšímu jednání za dobu její novodobé historie. Kvůli snížení rizika nákazy bude zmenšená a sejde se nás přes sto, abychom byli usnášeníschopní. Za každý klub dorazí jen asi polovina poslanců.


Což bude zvláštní, ale nikoliv to hlavní zvláštní.

Daleko podstatnější je, že budeme mít na svých stolcích štos zákonů, který se pokusíme projednat za jedno jediné čtení. Chtěla bych říci: Pro mne klíčový je..., ale nejde to. V této mimořádné situaci budeme jednat jenom o věcech skutečně důležitých.

Odklad EET. Za mne: Jasně, není o čem diskutovat. Skutečně teď máme všichni jiné starosti.

Státní rozpočet: Je třeba ho upravit a dát prostor pro co nejmasivnější podporu občanů i podnikatelů. Opravdu se nebojím nějakého masivního schodku. Můžeme si ho dovolit a potřebujeme se vzpamatovat co nejrychleji.

Ošetřovné a balíček Jany Maláčové: Naprosto není o čem diskutovat. Ošetřovné je nutné ihned upravit tak, aby se rodiny nedostávaly do absurdních pastí. Skvěle.

Odpuštění minimálních záloh na sociálním pojištění od března na dalších šest měsíců pro OSVČ: Jasně, beru to jako první krok na cestě pomoci našim živnostníkům a malým podnikatelům. Takže také plná podpora.

Odložení maturit a další opatření ve školství: Tady mám problém. To bude chtít delší povídání.

Odklad plateb zdravotního pojištění: To je to stejné, jako u sociálního pojištění. Naprosto souhlasím.

Takže se teď vrátím k těm maturitám a dalším komplikacím ve školství.

Že maturity nebudou v řádných termínech, to je snad jasné každému. Ale některé návrhy v tomto podkladu mne děsí. Kdyby děsily jen mne, nebyl by to ještě takový problém, ale ony děsí učitelky, učitele, potažmo vysoké školy, protože na ty to dopadne se zpožděním také, děsí studenty... Prostě nikomu se ten návrh nezdá být dobrý.

Ten návrh nebyl projednán s odbornými asociacemi ředitelů škol a obecně s těmi, koho se to týká. A hlavně nedává žádné reálné odpovědi na důležité otázky, zato spolehlivě straší. Včera večer jsem ten návrh pověsila na sociální sítě a vyzvala lidi, ať mi píší reakce. Mám mail ucpaný děsem. Jeden termín přijímacích zkoušek na střední školy? Ani se nedivím, že to vzbudilo negativní vášně. Maturita jako průměr známek? Darmo mluvit.

Nemám pocit, že bychom tento návrh MŠMT museli nutně schválit dneska. Naopak. Lepší je mít trošku pomalejší dobré rozhodnutí než rychlé hloupé rozhodnutí. V pohodě lze zatím pracovat s variantami maturit v půlce června nebo na začátku září. Jistě je to oboje nepohodlné a má to svoje mouchy, jenže tenhle rok prostě poklidný už nebude. Každopádně už teď je jasné, že akademický rok na vysokých školách v České republice vůbec nemusí začít tradičně říjnem. Pro určení termínu maturit je důležité vědět, jak to bude s přijímacími zkouškami na VŠ. Pokud by ty šly odložit, je pak prostor pro maturity. Ostatně v relevantní cizině to nebude jiné, takže odsunutí maturit neohrozí ani zájemce o studium v zahraničí.

Prostě není třeba studenty, rodiče a všechny zbytečně stresovat ještě víc, než jak vystresovaní jsou oni i my všichni už teď.

Převzato z blogu autorky na iDNES.cz.

1 komentář:

L.snirch řekl(a)...

"Ale některé návrhy v tomto podkladu mne děsí. Kdyby děsily jen mne, nebyl by to ještě takový problém, ale ony děsí učitelky, učitele, potažmo vysoké školy, protože na ty to dopadne se zpožděním také, děsí studenty... Prostě nikomu se ten návrh nezdá být dobrý."

Exministryně lže a děsí tak dobře, jak jsem vždy u ní byli zvyklí.
Když napíše NIKOMU, měla by vědět, že v tu chvíli už nemá pravdu - je hodně učitelů, kteří návrhy plně podporují.
Děsily spíše její návrhy z doby ministrování, dodnes se školství nevzpamatovalo z toho, co způsobila.
Schopnost aspoň mlčet nevyužila. Ta už se nezmění.

Okomentovat