19.3.20

Eva Moniová: Marie Terezie a koronavirus. On-line výuka může spustit revoluci ve škole

Uzavření škol je velkou příležitostí, aby se prosadilo vyučování na dálku. Učitelé se svými žáky komunikují přes různé elektronické platformy, nebo se děti učí samy prostřednictvím všemožných výukových on-line portálů a aplikací. Učitelé mají teď čas naučit se, jak s různými nástroji pracovat.


Z článku na SeznamZprávy.cz vybíráme:

„V porovnání s počtem objednávek on-line produktů zhruba před šesti týdny v tuto chvíli evidujeme nárůst objednávek některých produktů i desetinásobně vyšší,“ informovala Eva Pešková ze společnosti Scio.

Na portálu Škola s nadhledem, který je určen pro domácí procvičování žáků, překročil počet uživatelů od začátku března 100 000 žáků, tedy dvojnásobek normálního stavu. „Obrovský zájem také evidujeme o naše interaktivní učebnice Flexibooks,“ uvedl Adam Jelínek, ředitel Nakladatelství Fraus.

Skokově vzrostl také zájem učitelů o facebookovou stránku Pedagogické komory, kde najdou tipy do výuky. Návštěvnost se zvýšila na současných 75 tisíc interakcí, což je desetkrát více než obvykle.(...)

Ačkoli zejména na prvním stupni základky je osobní kontakt s pedagogem nezastupitelný, zejména kvůli socializaci, i tam si on-line výuka najde své místo. Dokazuje to v praxi například Věra Strnadová, která učí prvňáčky.

„Všichni žáci si s pomocí rodičů založili e-mail na Googlu. Já jsem založila v aplikaci Google Classroom virtuální učebnu. V ní mám jednotlivé kurzy, každý z nich má unikátní kód a žáci se přes něj dostávají k výuce. Práci zadávám přes Google Forms, třeba 10minutové písemky. Obrázky prací mi mohou rodiče nasdílet, já můžu sdílet videa i s postupem, to dělám přes aplikaci Loom,“ popisuje pedagožka.

Že se školy zajímají o to, jak efektivně využívat výukové systémy typu Google Classroom nebo Microsoft Teams, potvrzuje i Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora.


1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vý-bor-ně!
Podstané je, aby to revolučně nemarietereziánské nadšení vydrželo všem zúčastněním co možná nejdéle a školy se po tom nejméně ročním zavření už nemusely vůbec otevírat.

Okomentovat