26.3.20

EDUin: I telefon je cesta, jak dostat učení k dětem

Mrtvé schránky, výuka po telefonu i videa na youtube. Učitelé hledají cesty, jak zapojit do výuky na dálku děti, které nejsou online

Bez přístupu k internetu a počítači se online učit nedá. I když to tak z pohledu učitelů, kteří ještě před měsícem diskutovali o návrhu zákona, který by zakázal mobily ve škole, možná bude vypadat jako paradox, právě telefon může být jednou z cest, jak zachránit výuku pro “nepřipojené” děti především ze sociálně slabých rodin.

Těch, kdo si nemůžou sednout doma k počítači, není až tak málo. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo v Česku v roce 2018 více než čtyři procenta rodin s dětmi bez počítače. Roli hraje navíc ještě možnost připojení k internetu nebo fakt, že se o jeden počítač střídá celá rodina.

Ukázalo se, že cesty tu jsou. Školy zřizují mrtvé schránky, kde si mohou děti zadání pravidelně vyzvednout (někde i z obcí zapůjčených volebních uren), vylepují úkoly na vrata, zapůjčují školní počítače a tablety pro práci na doma. A ke slovu přicházejí také jindy proklínané mobilní telefony. Ty sice i z pohledu online vyučování mají řadu omezení, ale přístup k nim většinou mají i děti, které doma počítač nemají. Někteří z mobilních operátorů navíc poskytli svým zákazníkům mobilní data zdarma. Už v roce 2016 připadalo v těchto rodinách 0,94 telefonu na každého člena rodiny staršího 6 let (ČSÚ).

Příklady dobré praxe ze škol, kam chodí hodně děti ze sociálně vyloučených lokalit, sesbírali lidé z terénních programů Člověka v tísni.

Co se osvědčuje, pokud jsou rodiny online:
  • Videonávody uložené na youtube (krátké vysvětlení látky přímo pedagogem)
  • Odkazy na videonávody k jednotlivým učebním tématům
  • komunikace přes Facebook, messenger, whatsapp, skype
  • Komunikace přes telefon

Co podle lidí z terénu nefunguje:
  • spoléhat se, že si děti budou moci materiály k učení vytisknout
  • materiály, s nimiž nelze pracovat na mobilním telefonu s omezeným datovým připojením
  • online zadávané úkoly, které mají být hotové nejlépe ten samý den
  • každý učitel komunikuje jiným způsobem a prostřednictvím jiných platforem
  • zadání je složité a komplikované, nebere se v úvahu, že úkol mají zvládnout děti samy
  • škola nekomunikuje, nedává zpětnou vazbu

Všechny podněty pro učitele a školy v nouzovém stavu s ohledem na sociálně znevýhodněné děti najdete ZDE.

Miroslav Hřebecký, EDUin, řekl: “Již dlouho platí, že významnou funkcí školy je ve 21. století především socializace, informace je dnes možné získat i jinde a jiným způsobem. Obojí se nyní ukazuje až příliš naplno v praxi. Mnozí si již začínají uvědomovat, jak jim lidský kontakt se spolužáky i učiteli chybí. Školy by se ho měly snažit zprostředkovávat živě alespoň přes online komunikační platformy.”

Zuzana Ramajzlová, Programy sociální integrace, Člověk v tísni: “Je zásadní, aby děti neztratily se školou kontakt, aby probíhala pravidelná komunikace. Když to nelze jinak, tak telefonicky. Zní to možná banálně, je to ale takto jednoduché. Pomáhá pravidelný kontakt učitele s rodinou, zadávat úkoly dostupné pro všechny a ověřovat si, zda děti a rodiče rozumí, co se po nich chce a co mají dělat.”

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pomáhá pravidelný kontakt učitele s rodinou

A což takhle rodiny s učitelem?
Když je dítku doma až tak smutno, že potřebuje rozveselit učitelem...
Což kdyby všichni ti hřebečtí, kartousové a feřteci při tom svém zarputilém prolínání do veřejného prostoru přestali alespoň v této překotně zavirované době s tím ustavičným chlístáním špíny na učitele, začíná-li vycházet najevo, že si mnozí rodičové už po pár týdnech nevědí s dětičkami rady?
A ty svoje knížecí rady nechť si eduínští vetknou za klobouk, laskavěěěěě!

Jiri Janecek řekl(a)...

"Mrtvé schránky, výuka po telefonu i videa na youtube. Učitelé hledají cesty, jak zapojit do výuky na dálku děti, které nejsou online."

Nechci se rypat v detailech, ale jak pomuze video na youtube diteti, ktere neni online?

A nestalo by za to vytahnout nejake ne az tak davne blaboleni o BYOD, tabletech ci ajfounech, kdyz uz se tak place nad nedostatkem pocitacu v populaci?
A neplatilo jeste celkem nedavno, ze kazdy dobry ucitel vi nejlepe, jake nastoje pouzit? Proc nutit vsem jednotnou komunikacni platformu?

Mirka S. řekl(a)...

Když já se tak strašně těšila na vysílání ČT pro školáky. Já tak doufala, že konečně uvidím ty úžasné lidí z EDUINu, kteří nám všem předvedou, jak se má správně učit...a zase nic. Ach jo...

Okomentovat