2.3.20

Dokument o dětech z dětských domovů míří do škol

Nahlédněte s vašimi žáky a studenty do života těch, kteří vyrůstali bez rodinného zázemí. Edukační film DOSPĚLÝM ZE DNE NA DEN s besedou je unikátní projekt neziskové organizace Mimo domov. Cílem besed je seznámit studenty s příběhy mladých lidí, kteří prožili velmi složité dětství a mají komplikovaný start do dospělého života. Projekce mapuje příběhy několika dnes již dospělých lidí, kteří se podělili o zkušenosti ze svého života.

„Všichni se museli vypořádat s tím, že nepoznali rodičovskou lásku, čekal je velmi těžký start do dospělého života, zažili vzestupy a pády, samotu. Každý z nich si s tím poradil po svém,“ říká Klára Chábová, předsedkyně spolku Mimo domov. Promítání dokumentu s krátkou besedou v rámci tour seznámí studenty s aktéry filmu a ukáže, jaké životní osudy a těžkosti mohou potkat jejich vrstevníky bez kvalitního rodinného zázemí. „Besedu se studenty jsme již realizovali na několika školách, vždy s velmi pozitivní zpětnou vazbou u žáků i pedagogů,“ doplňuje Chábová.

O svých začátcích v dokumentu vypráví i Olga, která v dětském domově vyrůstala se sestrou. „Při odchodu z dětského domova jsem dostala deset tisíc korun na bydlení a obživu. Jenže jsem si s ničím nevěděla rady. Neuměla jsem si třeba založit tramvajenku nebo vyřídit potřebné dokumenty na úřadě. Byl to těžký náraz. Naštěstí se rychle učím a neziskové organizace mi pomohly postavit se pevně na nohy,“ říká. Dnes má Olga svou rodinu a je na mateřské dovolené. Předtím působila řadu let jako manažerka v nadnárodní společnosti.

Dokumentární film Dospělým ze dne na den, jehož režie se ujal Igor Chaun, je unikátním vzdělávacím materiálem, který lze využít v rámci školních projektů.
„Naším záměrem je představit tento film žákům a studentům základních, středních i vysokých škol. Překonat jejich předsudky, rasové i diskriminační, které k dětem z dětských domovů mohou mít. Následná diskuze pak otevírá další společenská témata,“ přibližuje Martina Prášilová, hlavní koordinátorka projektu.

Nabídněte svým žákům a studentům projekci filmu DOSPĚLÝM ZE DNE NA DEN s krátkou besedou. Jeden z aktérů filmu se podělí o svůj příběh z prostředí dětského domova přímo u vás. Podrobnosti o projektu naleznete na webových stránkách www.dospelymzednenaden.cz. Pro více informací a rezervaci termínu kontaktujte hlavní koordinátorku projektu Martinu Prášilovou z organizace Mimo Domov e-mailem na martina@mimodomov.cz.

Žádné komentáře:

Okomentovat