2.3.20

Česká pirátská strana: Konec handrkování o platech učitelů!

Vzdělání je klíčem k budoucnosti. Bez kvalitních a dobře zaplacených učitelů se ale dál neposuneme. Náš poslanec Lukáš Bartoň proto předkládá návrh, podle kterého by měl plat pedagogických pracovníků dosáhnout v roce 2023 minimálně 130 % průměrné mzdy. Zároveň ale počítá s automatickou valorizací platu podle průměrné mzdy v ČR. Pohyb platů by tak byl předvídatelný a odpadlo by každoroční trapné slibování a nedůstojné dohadování o tom, kolik se nakonec učitelům přidá.

„Zásadní změnou je, že návrh stanovuje zákonný požadavek na minimální plat pedagogického pracovníka, který bude každoročně valorizován podle vývoje růstu průměrné mzdy v ČR,” uvádí Lukáš Bartoň a dodává: “Model, se kterým jsme s Piráty přišli, umožní nárůst platu všech pedagogických pracovníků a rychlejší růst platu v prvních 10 letech praxe. Věřím, že to pomůže zvýšit atraktivitu pedagogické profese. Výrazný růst oproti současnosti zaznamenají zejména začínající učitelé a učitelé v předškolním vzdělávání, kterým současný systém příliš nepřeje. Právě platy začínajících učitelů je oproti současnému stavu třeba značně posílit, abychom do školství přilákali co nejvíce schopných lidí.”


„Začínající učitel s praxí do 2 let bude mít základní tarifní plat ve výši průměrné mzdy v daném roce. Ředitel školy bude mít zároveň možnost navýšit plat až o 20 procent v rámci nadtarifní složky platu, prostřednictvím odměn a osobního ohodnocení. Při promítnutí současné věkové struktury učitelů pak součet tarifní a nadtarifní složky dává průměrný plat pedagogických pracovníků ve výši minimálně 130 procent průměrné mzdy v ČR,” vysvětluje dále Bartoň.

Návrh je v souladu s programovým prohlášením vlády a v roce 2021, nemá na státní rozpočet pro uvedený rok žádné vyšší nároky než ty, které již garantovala vláda. Návrh rovněž vychází z Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR 2019-2023, kde je jedním z hlavních cílů postupné navýšení průměrného platu pedagogických pracovníků minimálně ke 130 procentům průměrné mzdy v ČR a z usnesení Sněmovny o navýšení platů učitelů a záměru zvýšit prostředky do vzdělávání minimálně na 5 procent HDP do roku 2025.7 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Aneb jak nakopat nás "staré" do zadele.

Vít Tomis řekl(a)...

plat pedagogických pracovníků dosáhnout v roce 2023 minimálně 130 % průměrné mzdy.

Hurá. Stále se to zvyšuje. Tedy číslo, od kterého roku plat naroste.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já se těším, jak ti mladí budou makat jak vzteklí, aby třeba po 35 letech práce měli o celých 6000v- více než když začínali. To se fakt vyplatí.

Lenka Pokorná řekl(a)...

Těm 9 000 Kč průměrné odměny pro začínajícího učitele v roce 2023, když dnes je to sotva tisícovka i s třídnickým příplatkem, může uvěřit jen naprostý ťulpas.

Jiri Janecek řekl(a)...

V roce 2023 bude po dalsich volbach… Po nove varce slibu.

"Ředitel školy bude mít zároveň možnost navýšit plat až o 20 procent v rámci nadtarifní složky platu, prostřednictvím odměn a osobního ohodnocení."

Reditel skoly - stejne jako reditel odboru v jakemkoli urade ci vedouci katedry na VS - ma dneska moznost navysit plat az o 100 % prostrednictvim osobniho ohodnoceni… Vi to pan Barton?

Radek Sárközi řekl(a)...

Pozměňovací návrh Pirátů k vládní novele zákona o pedagogických pracovnících

1) Procentuální navázání tarifní tabulky pedagogických pracovníků na předloňskou průměrnou mzdu v ČR.

2) Přesunutí specializačního příplatku ze zákoníku práce a jeho ponechání v současné výši 1 000 až 2 000 Kč, která se nezvýšila od roku 2004.

https://drive.google.com/open?id=1QdpdpJbvet328WDUGoBSAj2ISGe2QQ1H

Lenka Pokorná řekl(a)...

Aha, takže průměrná nadtarifní složka 9000 Kč a specializační příplatek 1000 Kč? Tak to se ředitelům např. na ICT koordinátory všichni pohrnou, že?

Okomentovat