23.3.20

Apel rodiče: Buď potáhneme svou prací ekonomiku, nebo budeme mít dvě chaoticky ne/vzdělané děti

Vzhledem k současné koronavirové situaci se moje děti ocitly jako řada jiných v distančním studiu. My bohužel jako rodiče jsme se tak ale automaticky nemohli stát učiteli už jen proto, že se snažíme udržet chod rodiny a zabezpečit ji hlavně finančně (já kupříkladu jsem OSVČ, přišla jsem kvůli virové krizi o spoustu klientů, takže dělám, co mohu, abych mohla pracovat dále a získala klienty nové). Do toho vařím, uklízím a řeším hromadu úkolů, které jsou úplně k ničemu.


Se synem bych správně měla sledovat instruktážní výuková videa, ze kterých si má v 5. třídě (!!!) udělat zápis. Máme spoustu dalších úkolů ze stěžejních předmětů, systém odevzdávání a hodnocení se odehrává v mailech a na několika portálech, nemáme čas to ani sledovat, natož plnit! A to jsem sama vystudovaný učitel (ovšem humanitně zaměřený, takže úkoly z matematiky nebo fyziky jdou absolutně mimo mě).

Navíc všechny úkoly dělám se synem, protože má poruchu učení a není schopen na tom pracovat sám – respektive je, ale dělá to pak třeba celý den, neustále u toho dělá jiné věci, já ho musím kontrolovat a nemám absolutně šanci soustředit se na práci déle jak 30 minut v kuse. Takže to má logicky všechno bez chyb. Učitel tedy hodnotí mou práci a ne práci syna, k čemu to pak je?

Muž pracuje na úkolech s dcerou, která je v 7. třídě a to je teprve dílo – zadání chodí od jednotlivých kantorů zvlášť, systém odevzdávání a hodnocení je také různý. Je to celé fakt na hlavu. Jedno je jisté – buď potáhneme svou prací ekonomiku, nebo budeme mít dvě chaoticky ne/vzdělané děti.

Prosím o nějaké řešení, je-li to možné, vyvolat třeba mediální diskuzi, cokoli…

Poznámka: Zvýraznění redakce, autorka je redakci známa.

Obrázek: ilustrační screenshot


20 komentářů:

Jitka Kunčarová řekl(a)...

Rodiče nemohou nahrazovat učitele, ministr nebyl učitel, jeho náměstci nebyli učitelé a nevystudovali pedagogiku. Rádci ministra jak pan Kartous o stavu ve školách neví nic! Ministr zdravotnictví není lékař, ale lékaři jsou jeho náměstci a poradci.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Rodiče nemohou nahrazovat učitele

A učitelé nemohuo nahrazovat rodiče.
Rodiče naříkají, že mají na starosti i jiné věci. Tak jen, že učitelé mají na starosti i jiné žáky. Není síla, která by děti přinutila dělat cokoli nad jejich možnosti a nad jejich potřeby. Záleží jen na tom, kdo co může a kdo jak chce.
Rodiče fungují doma, učitelé ve škole.

Nicka Pytlik řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
mirek vaněk řekl(a)...

Níkdo po rodičích nechce, aby nahrazovali učitele. Jen musí dohlédnout na své děti, aby něco dělaly. Podle toho, jak je mají vychované, tak to dohlížení je buďto jednoduché nebo náročné.
Pokud učitel chce po dítěti něco, co by ho musel rodič doučovat, ať rodič píše protest. Pokud doučuje a nic neřekne, tak ať si nestěžuje. Je to o komunikaci i ze strany rodičů!!!

Tina řekl(a)...

Prosím, komunikujte s učiteli - i oni sami zkouší nový systém, který předtím nepoužívali ( a nebo ne v takové míře) - zpětná vazba je ted extrémně důležitá - napište učitelům co vám funguje, co vám nefunguje, napište řediteli .... Tím, že si budete stěžovat v novinách si sice ulevíte, ale není to konstruktivní řešení...

Jitka Kunčarová řekl(a)...

Pokud chcete diskutovat, uveďte, prosím, své jméno. Jste ze ZŠ Štítina?

winny řekl(a)...

xxx

winny řekl(a)...

Dobrý den,
zajímalo by mě, za co v tuto chvíli pobírají učitelé 100 % výši svého platu, když jejich práci děláme za ně, navíc nevěřím tomu, že naplní celý svůj hodinový fond opravdovou pracovní činností.
Sama mám 7-leté dítě, do toho pracuji podotýkám na plný úvazek z domu.
Úkoly přicházejí chaoticky, stylem: najdi si a vypracuj, o zpětnou vazbu si musíme požádat.
Nebo se nám stane, že učitel zadá práci stylem vypracujte str. 46 a pak zjistím, že děti tento úkol již mají vypracován ze školy....kde je tedy nějaká příprava???
Myslím si, že je to krajně nefér!
Rodiče musí plnit svou práci, tak aby byla zachována ekonomika a do toho suplovat práci učitelů, ale plat učitelům zůstane.
Navíc, nejsem si jista, jestli někdo vůbec hodnotí, jak kvalitně tu svou "práci" odvádějí.
Hlavně, že to my pracující zaplatíme ze svých daní!

Zuzka Růžičková řekl(a)...

Paní má dítě s poruchou učení. To je ale jiný level. Nechce se mi psát...aspoň vidí,jaké to je....To je teď k ničemu. Musí se dohodnout s učiteli na redukci učiva, pokud učitele neupozorňuji, kolik toho má které dítě dělat . Podobné nářky na sítích jsou k ničemu. Musí nastartovat dialog s učiteli, kteří učí její dítě. Přestože je paní vystudovaná učitelka, neumí si poradit a konzultovat svůj problém?

poste.restante řekl(a)...

zajímalo by mě, za co v tuto chvíli pobírají učitelé 100 % výši svého platu, když jejich práci děláme za ně, navíc nevěřím tomu, že naplní celý svůj hodinový fond opravdovou pracovní činností.

Nemohu sice posuzovat Vaši konkrétní zkušenost s konkrétními učiteli, ale obecně Vám mohu říci toto:
1. 100 % platu pobírají nejen učitelé, ale to Vám nejspíš nevadí. Pokud někdo například kvůli opatřením přešel do režimu home office, nezaslouží si svůj plat?
Jistěže je tato situace obtížná a zatěžující. Ale pro obě strany, na to prosím nezapomínejte.
2. Zkoušela jste si někdy vytvořit výukový materiál? Mohu Vás ujistit, že na 45 minut výuky si to vyžádá minimálně 5 - 6 šedesátiminutových hodin, ale většinou spíš více.
Ani pokud už učitel měl přípravy na běžnou výuku hotové, není je většinou bez úprav možné použít i pro distanční vzdělávání. Je rozdíl mít připravenou prezentaci, ve které uvedené pojmy a souvislosti učitel v hodině sám upřesní a dovysvětlí a něco úplně jiného je udělat to v materiálu pro výuku doma.
3. Nevylučuji, že existují učitelé, kteří zadávají žákům práci stylem: "Přečtěte strany 57 - 63 a vypracujte zadání 5 - 8 ze strany 64." Ale troufám si tvrdit, že je takových menšina a pokud se i takoví vyskytnou, nic Vám nebrání v tom, se s nimi zkontaktovat a uvést své výhrady. Pokud to nepomůže, pak si dovoluji připomenout, že každá škola má i ředitele. (Což ovšem většina stěžujících si rodičů velmi dobře ví, protože debatu s učitelem rovnou vynechá a píše v lepším případě ředitele, v horším rovnou ČŠI. - Taková je zase učitelská zkušenost, víte?)
4. Ano, je krajně nefér, když se rodiče musejí podílet na domácí přípravě svých dětí, obzvláště těch na prvním stupni. Dozajista i Vaši rodiče měli k Vaší výuce a výchově stejný přístup.
5. O tom, jak kvalitně kdo vykonává svou práci bychom mohli dlouze diskutovat.
Vzhledem k tomu, že v mezinárodních šetřeních vychází ČR v oblasti vzdělání žáků jako lehce nadprůměrná, ale v oblasti platů učitelů je na posledním, nebo předposledním místě mezi rozvinutými zeměmi, troufám si tvrdit, že "za své daně" dostávali občané ČR mnoho let hodně nadprůměrnou a velmi kvalitní práci.
6. Máte nyní vynikající možnost vyzkoušet si to, co učitelé zažívají denně a po léta v míře mnohonásobně vyšší.
Kéž by to nejen ve Vás dokázalo způsobit nejen zášť a závist, ale také trochu poznání a pochopení.

Tina řekl(a)...


Odpověd pro winny :
a, ano, jsem učitelka
b, ne, neučím na 1. stupni - ten mi za současné situace přijde jako velmi velká výzva pro fungování online - školy, které si s tím úspěšně poradili, mají video hodiny, ve kterých učitel vysvětlí svoji látku, pak zadá procvičování a mají i provizorní rozvrh
c, to, co nevidíte je fakt, že učitelé ze dne na den ! byli nuceni změnit celý svůj způsob práce (představte si sama sebe, jak jste např. zvyklá pracovat v administrativě a najednou vás pošlou, aby jste vymyslela novou reklamní kampaň pro vaši firmu + nedají vám na to dostatek času - začínáte zítra)
d, takže k vaší otázce, co dělám:
- musela jsem se naučit používat online nástroje, které jsem do té doby nepotřebovala mám nakoukaných několik tutoriálů o Google Učebně, Zoom, MS TEams a snažím se přijít, jak to udělat, aby to fungovalo
- musela jsem naprosto změnit způsob práce - byla jsem zvyklá používat práci ve dvojicích či ve skupinách - to je ted pasé
- vytvářím pracovní listy
- vyhledávám materiály na internetu, což se může zdát jako ne moc náročné, ale zabere to hodn času , vzhledem k tomu, že každý materiál musím posoudit a zhodnotit, jestli je vhodný pro studenty i online výuky
- vzhledem k tomu, že studenti odevzdávají své práce písemně - pokud ke kaýdému úkolu napíši komentář - počítejte se mnou: mám 148 studentů - pokud budu počítat min. 10 minut na jednoho - vychází to na 1480 minut děleno 60 = 24 hodin na 1 ! úkol
- odpovídám na maily studentům
- odpovídám na maily rodičům
- sbírám nápady na to, co se ještě dá použít pro to, aby i online výuka byla pro studenty motivující ( a to taky zabere nějaký čas)

Tak, jen, abyste věděla, co dělají učitelé v " nouzovém stavu". Znova opakuji - nikdo! nás na to nepřipravil, nikoho! nezajímá, zda na to máme dostatečné technické vybavení ( to se nějakým způsobem bere jako samozřejmost a tak učitelé shánějí tipy na sluchátka, aby mohli vést video - rozhovory se svými studenty - a jen podotýkám - ta sluchátka si zaplatí ZE SVÉHO!)


T.

Jirka řekl(a)...

Děkuji panu Poste.restante.
Mám stejné zkušenosti, a proto i stejné názory. Všem nezbývá než se učit. A první krůček je nejdůležitější. Obracet se na toho, kdo mi podle mého mínění šlápl na kuří oko. V tomto ohledu jsem našel výborný výukový zdroj pro učitele, žáky i jejich rodiče. Seriál Doktorka Quinnová ukazuje problémy lidské společnosti včetně návodu na jejich řešení. Možná vám přijde naivní a hloupý, ale k dobrému učiteli také patří až naivní pedagogický optimismus, který musí stále častěji vztahovat i k rodičům.

Unknown řekl(a)...


Odpověd pro Tinu a poste restante:
nechápu, že se vysilujete vysvětlováním toho, co pro žáky děláte, nebo co dělají ostatní kantoři v situace vyhlášené nouze. Oslabíte si tám organismus a na to právě čeká koronavirus. Věnuje-li moudrý rodič svému dítěti během dne alespoň hodinu svého času, posílí tím nejen školní dovednosti svého dítěte a vlastní vhled do jednotlivých školních předmětů, ale dokonce i světový mír. U dítěte, které má dokonce oba rodiče to platí dvojnásobně. Většině rodičů totiž odpadly toulky po obchodních centrech, tlachání u kávičky s kamarádkami, ale i lemtání piva v hospodách. Prostě, zdravý životní styl do každé rodiny.

Nicka Pytlik řekl(a)...

za co v tuto chvíli pobírají učitelé 100 % výši svého platu, když jejich práci děláme za ně

Pytlici to vnímají i jako splátku za to, že všechna ta léta učitelé vychovávají nad rámec svých pracovních povinností dětičky rodičům, kteří se teď po týdnu hroutí.

jestli někdo vůbec hodnotí, jak kvalitně tu svou "práci" odvádějí

Viz
DOPORUČENÁ NÁPLŇ ČINNOSTI PG PRACOVNÍKŮ V REŽIMU „HOME OFFICE“
Všichni vyučující (včetně vyučujících TV) jsou povinni v době, kdy nevykonávají přímou pedagogickou činnost ve třídách v době mimořádného opatření Vlády ČR, zprostředkovat žákům materiály a podpory k samostudiu v elektronické podobě.
Studijní materiály v podobě prezentací, pracovních listů, učebnicových textů, vlastních textů učitele zasílají průběžně vyučující svým třídám/skupinám a tyto konkrétní materiály odeslaných žákům a studentům zasílají automaticky v kopii vedoucím předmětových a oborových komisí (PK, OK), kteří budou mít tyto chronologicky odeslané materiály k dispozici a kontrole pro vedení školy.
Vedoucí PK a OK jsou odpovědní za zpětnou vazbu všech vyučujících ve své komisi a na požádání je zašlou nebo předloží řediteli a zástupcům ředitele pro všeobecně-vzdělávací a odborné předměty.
Vedení školy doporučuje vytvořit a zpracovat tematické pracovní listy, které si žáci doma vytisknou a vyplní ručně (jako důkaz toho, že je zpracovali sami a nekopírovali je od spolužáků). Vedení školy dále doporučuje využít komunikační systémy KOMENS v programu Bakaláři, MOODLE a hromadnou mailovou komunikaci se žáky.
Povinností každého vyučujícího je vlastní chronologická elektronická evidence zaslaných materiálů a pokynů (např. ve vytvořené složce nebo na „flash disku“) během celého období, ve kterém žáci a studenti nedocházejí do školy. Každý učitel tak prokáže, že se svými třídami/skupinami a studijními skupinami průběžně a pravidelně komunikoval.
Vyučující jsou povinni v této mimořádné situaci a režimu „home office“ zaměřit svou pozornost zejména na zpracování studijních materiálů a podpor v elektronické podobě.
U specifického předmětu zejména praktického zaměření, tj. tělesné výchovy, doporučuji vyučujícím nabídnout žákům konkrétní témata ke zpracování seminárních prací zaměřených na sport, výchovu ke zdravému životnímu stylu, relaxaci a volný čas v rozsahu min. dvou stran A4 textu.

Jiří Kostečka řekl(a)...

"Mohu Vás ujistit, že na 45 minut výuky si to vyžádá minimálně 5 - 6 šedesátiminutových hodin, ale většinou spíš více."
- Naprostý souhlas, Poste Restante. Ale sakra, chlape, vážně se nedokážete odtajnit? Čtu všechny Vaše komentáře, jako by plynuly přímo z mé klávesnice, akorát že já se pak pod ty svoje podepíšu. Čeho se, doprčic (ať nedím něco horšího) bojíte? To se my učitelé neodvážíme jmenovitě ani ceknout?
Já teda jo. Cekám:

"...zajímalo by mě, za co v tuto chvíli pobírají učitelé 100 % výši svého platu, když jejich práci děláme za ně, navíc nevěřím tomu, že naplní celý svůj hodinový fond opravdovou pracovní činností."

Uvědomujete si, madame, že učitelé v téhle zemi pobírali 65 minulých let žebrácký plat a nyní, polepšivše si velmi mírně, pobírají díkybohu už jen nuzácký plat? A přitom i dnes stejně jako tehdy považují svoje povolání za poslání?

Ocenil nás, učitele, někdy někdo tak jasně, aby si celá společnost uvědomila, co pro děti děláme?

Ne. Místo do nás šije EDUhin a přilehlé organizace, sestávající z lidí, kteří nikdy nestáli s křídou, markerem nebo NB před tabulí. Experti přes vzdělávání... Úžasné. Je mně z nich zle.

Takže než příště, madame, napíšete veřejně něco podobného, jako je tenhle váš blábol, prosím zjistěte si fakta a myslete. A pak teprve pište.

EM řekl(a)...

zajímalo by mě, za co v tuto chvíli pobírají učitelé 100 % výši svého platu
Možná za 12 i více hodin práce denně včetně sobot a nedělí...

Unknown řekl(a)...

Nenapravitelní a nepoučitelní učitelé. Úcty, uznání a obdivu za jejich každodenní práci se žáky se jim zachtělo. Oni že prý nepřispívají svou prací k růstu ekonomiky a blahobytu země. V nouzové situaci si jen tak lenoší v prázdné škole, zevlují u počítače, přetěžují žáky a zejména jejich rodiče hromadou nesmyslných úkolů a ještě k tomu berou 100% mzdy. To je až k neuvěření.

Jiří Kostečka řekl(a)...

"za co v tuto chvíli pobírají učitelé 100 % výši svého platu, když jejich práci děláme za ně
Pytlici to vnímají i jako splátku za to, že všechna ta léta učitelé vychovávají nad rámec svých pracovních povinností dětičky rodičům, kteří se teď po týdnu hroutí."

- Pytlici, nechme toho. Pamatuji rodiče - a že mezi nimi byly dnešní hvězdy mediálního nebe -, kteří učitelům svých dětí věřili. A pak se ty jejich děti v krizi zaťaly a dokázaly být neskutečně fér. Nikdy na ně nezapomenu - 1989. A dnes jsou z nich frajeři a frajerky a jsme na ně pyšní.

O čem sakra víc naše povolání je? O Kartouzích a jemu podobných nýmandech?

poste.restante řekl(a)...

O čem sakra víc naše povolání je?

Řekl bych, že o všem tom, co jsme tu teď a za předchozí roky napsali.
A aktuálně taky o tom, kolik učitelek a učitelů se zapojilo do šití roušek, tisknutí pomůcek k jejich výrobě a štítů pro lékaře na 3D tiskárnách, do dobrovolnické činnosti, …

My to víme, o čem naše povolání je, protože pro naprostou většinu z nás je to srdeční záležitost.
A na ty, co nám tu naši "bídu" závidí se můžeme vykašlat.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pro paní wiini
Vše napsali výše už kolegové. pokud máte FB, zkuste se podívat na některé stránky učitelů - celodenní )ne jen 8 hodin) výměna materiálů a zkušeností, snaha o vylepšování, snaha o učení se. V soboru i v neděli. Šití roušek, výpomoc v sousedství u starých lidí. Do toho mají )představte si!) i své rodiny. já osobně těžce nemocného manžela (již 5 měsíců v domácí péči), takže funguji jako zdravotní sestra.
ZA SVÁ SLOVA BYSTE SE MĚLA ZDE OMLUVIT A TO MYSLÍM VÁŽNĚ!!!

K těm SVP - navíc, ke své další práci připravili jsme a rozjíždíme online pomoc rodičům s SVP pro celou republiku. Pokud vás to zajímá, dejte vědět.

Okomentovat