16.2.20

Ze sociálních sítí: Neumytá zelenina pro naše děti?

Šárka Zdeňková, zastupitelka MČ Praha 11, komentuje na sociální síti Facebook: "Před pár dny mi totiž přišla od jedné maminky fotografie mrkvičky, kterou "vyfasovali" naši prvňáčci v základní škole. S komentářem "špinavá neoškrábaná". Začala jsem pátrat, jak je to s hygienou produktů, které naše děti v rámci tohoto projektu ve škole dostávají. Přes Ministerstvo školství, Státní zemědělský intervenční fond a dodavatele školy se mi potvrdilo, že produkty, které ve svačinových pytlíčkách děti dostávají, jsou opravdu nemyté. Tedy takové, jaké je koupíme v obchodě, vč. chemického ošetření kůry citrusů."Celý komentář:

Neumytá zelenina pro naše děti?

Vážení rodiče, také je vaše škola v evropsky dotovaném projektu "Ovoce a zelenina do škol"? A víte, že v pytlíčkách s logem projektu, které dostávají vaše děti ve třídě, je neumytá zelenina / ovoce?

Před pár dny mi totiž přišla od jedné maminky fotografie mrkvičky, kterou "vyfasovali" naši prvňáčci v základní škole. S komentářem "špinavá neoškrábaná". Začala jsem pátrat, jak je to s hygienou produktů, které naše děti v rámci tohoto projektu ve škole dostávají. Přes Ministerstvo školství, Státní zemědělský intervenční fond a dodatavele školy se mi potvrdilo, že produkty, které ve svačinových pytlíčkách děti dostávají, jsou opravdu nemyté. Tedy takové, jaké je koupíme v obchodě, vč. chemického ošetření kůry citrusů.

Ve smlouvě mezi dodavatelem a školou je spásná větička: "Odběratel (škola) se zavazuje zabezpečit hygienické podmínky potřebné pro skladování, výdej a konzumaci dotovaných produktů." Jak to vypadá v praxi mě informovala ředitelka ZŠ: "Ovoce si mohou děti omýt ve třídě, dohlédneme na to, upozorním učitelský sbor". Dodneška nikdo děti ani rodiče neupozornil?? A odpovědnost za konzumaci nemyté zeleniny/ ovoce se takto přenáší na děti? Nebo učitelky, které “dohlédnou”? Kdo bude odpovědný za případnou epidemii z nemytého ovoce?

Budu se záležitosti dále věnovat. Předem děkuji za vaši zkušenost a názor.

PhDr. Šárka Zdeňková
zastupitelka MČ Praha 11

Zařazení bodu na 35. ZMČ dne 18.1.2018 > https://youtu.be/8FCSgL3u7DE…

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

A je alespoň mléko do škol pasterované?
A nebo děti nafasují kahánky?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Předpokládám ,že omytí zeleniny patří do soft skills. Takže za mě je dobré, že děti nedostanou upravenou zeleninu i ovoce. to už byjim to mohl i někdo předžvýkat.

Jana Karvaiová řekl(a)...

A omytá zelenina se rychleji kazí.

Okomentovat