11.2.20

Zdeněk Sotolář: No Future českého školství? Samozřejmě, když učitele dělíte černobíle

„Kniha Boba Kartouse No Future přináší odpověď na otázku, proč u nás snaha o školskou reformu naráží na absolutní neúspěch,“ tvrdí recenzent Peter Chvojka. Nepřináší. Hodit to na konzervativní učitele je snadné.


Snahy o školskou reformu jsou neúspěšné jednoduše proto, že jsou reformy dělány blbě. To, že se sesedne nějaká rada moudrých a sepíše Bílou knihu nebo Strategii 2030, vlastně nic ještě neznamená. Ona ta rada starších a ministerstvo školství neumí komunikovat s těmi nejdůležitějšími – s učícími učiteli. A bez nich to nejde. Nešlo a nepůjde. Viděli jsme to na RVP. Tady máte a pište, šup, šup. Rychle. Bez pořádné podpory. A zadarmo.

Viděli jsme to na inkluzi. Namísto diskuse ostrakizace kritiků, kteří varovali před spěchem. Řada pochyb se nyní potvrzuje. Vyhláška je opakovaně novelizována a chyby připouští i exministr Štech. Ne však „já“, ale „se“ udělaly. A čteme to i v této recenzi. Autor předvádí to nejhorší. Vezme pravítko a udělá čáru mezi učiteli. Na jedné straně Učitelé+, Učitelská platforma / na straně druhé diskutující na webech Česká škola a na Pedagogické info. Bim ho.

Dokud se bude hrát tato hra na my a vy, na ty „výrazné skupiny“ a „konzervativní skupiny“, na školy měkké a tvrdé, tradiční a alternativní, na státní a nestátní maturity, na černé a bílé - nepohneme se z místa. Nepohne se z místa jakákoliv reforma českého školství. Velká ani malá. Tady nepomůžou žádné technologie ani umělá inteligence. To spíš ten obyčejný selský rozum. A zcela jasné politické rozhodnutí. Hodit to zase na učitele je snadné.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz.

23 komentářů:

E.Kocourek řekl(a)...

Dokud se bude hrát (...) nepohneme se z místa.

Nepohneme se? Sláva!
Když tak pozoruji nesvéprávného neználka na ministerském křesle, ve vleku dalších neználků nebo rovnou darebáků a škůdců, raduji se z každého dalšího dne, kdy se české školství "nehýbe z místa". Neboť jsem přesvědčen, že v této situaci bude každá rádoby reforma jenom dalším krokem k likvidaci českého školství. ////

A zcela jasné politické rozhodnutí.

Jaké politické rozhodnutí máte na mysli? Návrat k nějakému společenskému systému, kdy mocipáni za něco zodpovídali? Třeba do feudaalismu? ////

Jana Wallis řekl(a)...

Úplne nerozumím tomu komentáři. Cožpak nejsou vidět ty rozdíly? Já si dovedu představit, co se myslí tím: na jedné straně "Učitelé+, Učitelská platforma / na straně druhé diskutující na webech Česká škola a na Pedagogické info".

Přece jsou učitelé konzervativní, druhým se tu pejorativně říká "progresivisté". Jsou tu zarytí odpůrci neziskovek (zejména Eduinu), což třeba na U+ opravdu nevnímám. Jsou školy tradiční a alternativní, které představují jinou vzdělávací filozofii.

Nerozumím tomu apelu "nerozdělovat". Jeho opakem je totiž spojovat, tedy "házet do jednoho pytle". V čem je užitek předstírat, že pan Kartous a pan Sotolář jsou z jednoho těsta? Apropos když pan Sotolář v minulém blogu psal: Poslední opus Bohumila Kartouse ukazuje na pomatenost těchto samozvaných expertů.

Takže jak to je? Pan Sotolář píše: "dokud se bude hrát tato hra na my a vy... nepohneme se z místa". Ale každý jeden jeho blog podl emého soudu tuhle hru hraje.

Martin Krynický řekl(a)...

Jana Wallis: Zkuste se podívat do starších novin, kdo tuto válku začal. Pan Šotolář to nebyl. To, že EDUINské výstřely vedly část učitelů k tomu, že začala zběsile odmítat každou jeho výtku a s tím i jakékoliv návrhy na možné změny, aby si zachovala pocit vlastní důstojnosti, zatímco druhou část k tomu, že začala z úplně stejných důvodů nekriticky přijímat úplně všechno, se dalo čekat. Ani jedna z těch skupin teď nejedná svobodně, ani racionálně.
Že by mír mohl vyjednat ten, kdo válku začal, si dokážu představit dost těžko.

Petr řekl(a)...

Jak děcka na písku, fakt. "On si začal, bůůůůů!"

Nicka Pytlik řekl(a)...

Že by mír mohl vyjednat ten, kdo válku začal

A proč by to dělal?
Panovník svým nohsledům na pomoc vyslal těžkou jízdu a nadité měšce, a nemálo pěšáků se přechýlilo v naději, že posbírají pár drobků ze štědře prostřené tabule.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jak děcka na písku

Byť otřelé, ale patřičné přirovnání. Uchylují se ti, kterým máslo stéká až za trenýrky.
Na každém pískovišti se najde nemálo roztažných spratků, kteří jiným bábovičky radši rozšlapou, než by si v potu tvářiček svoje uplácali.
A pak běží ječíce si postěžovat, on do mě žduchl. Bé bééé...

Nicka Pytlik řekl(a)...

tvrdí recenzent

Tak snad estét, ne?
Lezou všude. Do státní správy i samosprávy. Rozpoznali, že společnost lze rozložit i přes zkompetentňování. V té dnešní překotně se měnící, trdel a pitomců plné době.
Běžný učitel je k ničemu nepotřebuje. A to je hněte. Tak je nutno učitýlka zrubat řádně, aby se radši podvolil.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Paní Wallis pobývala delší dobu (20 - 30 let?) v zahraničí a nesledovala situaci doma?

Janek Wagner řekl(a)...

Jana Wallis je především anonymní troll, netřeba ho krmit!

Ivo Mádr řekl(a)...

Pane Wagnere, těch několik desítek "aktivistů (expertů na všechno)" maká jako o život, protože jsou placeni od řádku.

Zuzka Růžičková řekl(a)...

Pan bloger má pravdu v tom,že část učitelů je rozdělena v názorech, jen bych tu jednu nenazývala přímo konzervativní. V mých očích jsou to učitelé, kteří po dětech požadují výkony, které jsou měřitelné a také je měří. Na druhé straně učitelé jiní. Je nás 150 tisíc, nemůžeme chtít být všichni na jedné vlně....No a s tou Strategií je to fakt. Pokud si pár lidí někde něco upeče a nestane se to pro všechny/většinu učitelů přijatelné a nevezmou to za své, tak je to jen další plácnutí do vody.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlikům vůbec nevadí, jsou-li zváni konzervativními.
Jsou jevy a děje, které platí tisíce let, a další tisíce budou platit.
Snaží-li se někdo ozvláštnit tu dnešní překotně se měnící dobu jen proto, že má potřebu urvat z této doby, co se jen urvat dá, ať to způsobí cokoli, z pohledu těch tisíců let neznamená prakticky vůbec nic.
Tak hlavně ta změna! Co smysluplného se včera halesně zrušilo, se dnes ještě halasněji zavádí, aby se to zítra prozměnu rozmetalo na padrť.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ze zdánlivě jiného soudku...
Pytlici velmi doporučují ke shlédnutí i dnešní Fokus VM. Je to vyloženě nádhera poslouchat lidi, kteří doopravdy mnohé umějí a mnohé vědí.
Pytliky v závěru vyloženě oslnil pan Cílek, když lehce přizemnil toho tázajícího se a s vysokou mírou pravděpodobnosti budoucího eduinského analytika, který pojal svůj dotaz jako jeden z bodů manifestu středoškolské unie.

krtek řekl(a)...

Děkuji Martinu Krynickému za přesný postřeh. Bohužel autoritu, která by dokázala příkopy zasypávat, nevidím. Ono totiž školství vlastně ani moc řízeno není. A očekávat, že to dokážeme zezdola, je čekání na Godota. Představa, že s pány l.snirchem a Pytlíkem si sedneme na pivo a zjistíme, že se vlastně více shodneme, než pohádáme, je sice hezká, ale nereálná.

Pepouš řekl(a)...

Souhlasím, dvě hodinky Fokusu VM utekly jako nic. Je radost poslouchat někoho, kdo má za sebou spoustu zkušeností a ví o čem mluví. Zazněly i další zajímavé myšlenky. Výuka s křídou u tabule, která dá žákovi čas o věcech přemýšlet, místo sledování zběsilé slideshow. Zapisovat si poznámky vlastní rukou, aby se propojila motorika s myšlením. Nezatracování jedné metody na úkor jiných, i frontálka může mít v hodině své místo. Učebnice nevyhovující učitelům vydávané komerčními firmami - mnoho učitelů by to jistě zvládlo lépe, ale nemají na to čas, protože jsou ve třídách a učí děti.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

U těch slideshow by nebylo špatné si uvědomit, kdy ano a kdy ne, abysme s vaničkou nevylévali dítě. Možnosti, které prezentace nabízejí (obecně - myšleno jako velká televize), jsou velké.

Unknown řekl(a)...

Na https://www.oecd.org/pisa/searchresults/?q=motivation je velmi zajímavá studie o tom, jak je důležitá např. píle, výdrž, otevřenost k řešení problémů i motivace k tomu, aby žáci měli dobré výsledky. Pokud už od mala slyší jen to, že učitelé špatně učí, matematiku (přírodopis, chemii...) nebudou žáci nikdy potřebovat, že znalosti jsou nanic a že vlastně je chyba učitele, že žák něco neumí, že pracovní návyk je sprosté slovo, nemá to náhodou vliv na motivaci žáka? A odkud to ty děti slyší? Nemá na to náhodou vliv neziskovka, která prohlašuje, že chce pro všechny to nejlepší?

Petr řekl(a)...

"zajímavá studie o tom, jak je důležitá např. píle, výdrž, otevřenost k řešení problémů i motivace k tomu, aby žáci měli dobré výsledky"

To nepochybně ano. Možná se ale budeme lišit v pohledu na to, kdo má k těmto kompetencím žáky vést. Nemám pocit, že by dostatek českých učitelů uznávalo, že to má být i součást jejich práce (a netvrdím, že učitelé mají být schopni dohnat vše, co si v této oblasti žák neosvojí v rodině)

Nicka Pytlik řekl(a)...

pocit, že by dostatek českých učitelů uznávalo, že to má být i součást jejich práce

To je bezesporu otázka...
Kolik učitelů uznává, že by mělo být součástí jejich práce to, co součástí jejich práce JE.
Když ale vyjde najevo, že k té 'píli, výdrži, otevřenosti k řešení problémů i motivaci k dobrým výsledkům' jsou děti vedeny, je okamžitě oheň na střeše. Nastoupí odborníci na vzdělání, konzultanti, auditoří a v neposlední řadě psychologové, že takhle tedy NE!
Kam by se to přišlo? To už je jen krůček k tomu, aby někoho napadlo to zavádět tak nějak celoplošně.

Petr řekl(a)...

K tomu děti vedeny v nějakém rozsahu být určitě mají, protože mnoho z nich tyto kvality nezíská ryze "přirozenou" cestou (míněno bez vnějších podnětů nějakého druhu). Problém trochu je, pokud si tuhle velmi citlivou a extrémně individuální intervenci chceme přespříliš ulehčovat jednoduchými řešeními, která v praxi často vedou k pravému opaku toho, co je jejich deklarovaným cílem. Konkrétní příklady si dosaďte sami.

Nicka Pytlik řekl(a)...

"Velmi citlivá a extrémně individuální intervence" je namístě tak akorát na Mikuláše, když se řeší, jak až daleko pustit k dítěti čerta.
Na píli, výdrži, problémech a výsledcích nic niterního není. Obavy z jednoduchých řešení prezentují především ti, kteří ona složitá řešení používají tak akorát k zakrytí vlastní neschopnosti cokoli řešit a úspěšně dořešit.
Pytlici si úporně představují běžného trenéra, a jedno jestli hokeje nebo forbalu, který místo řvaní na budoucí hvězdy okresního přeboru volí onu velmi citlivou a extrémně individuální intervenci. Ta nastupuje, až když se přeborník světového věhlasu začne hroutit z přemíry popularity.

Petr řekl(a)...

Prozraďte mi, proč máte potřebu ze sebe stále dělat mnohem většího blba, než jakým jste?

Nicka Pytlik řekl(a)...

proč máte potřebu ze sebe stále dělat mnohem většího blba, než jakým jste?

Ono je to docela jednoduché.
Pytlici nedělají nic jiného, než že nastavují zrcadlo.
Někdo pytliky vnímá jako příjemné společníky, jiný jako arogantní hovada, někdo jako obětavé brachy, jiný jako ještě větší blbce... A přitom každý vidí jen sebe.

Okomentovat