10.2.20

Zdeněk Sotolář: Manipulace o manipulaci aneb Vtip jako rána na solar pěkně zabolel

Poslední opus Bohumila Kartouse - tentokrát na A2larmu.cz - ukazuje na pomatenost těchto samozvaných expertů. Všude kolem sebe totiž vidí jakési spiknutí. A bojí se vtipů. A to už tu bylo.


„Po internetu koluje vysoce manipulativní srovnání údajné degradace maturit z matematiky od roku 1990,“ píše expert. „Dezinformační taktika u formálně vzdělaných lidí je smutný jev,“ dodává a jako by těmi slovy hodil bumerangem. A zasáhl sám sebe.

Že manipulace? Docela obyčejný vtip. Průměrně vnímavý člověk v něm pozná nadsázku (i kdyby ji neuměl pojmenovat, dokonce ani česky). Jen elfové jako Kartous v tom mohou vidět manipulaci nebo hoax. Možná to pramení z představy, že statečně bojují se skřety někde ve Středozemi.

A nebo to jednoduše je dobrý vtip. Vtip, který trefil do černého. Jako rána na solar. A to bolí, pane Kartous. Nepatřím k praporečníkům jakékoliv maturity, ale vidím kolem sebe tendence k degradaci vzdělávání, kterou nám vnucují všelijací experti a pedagogičtí extremisté unšúlingu.

Neustále se ptám na totéž. Co je vlastně EDUin? A tuhle mě jeden z eduínů odkázal na jejich výroční zprávy. Směšné. Já je čtu. Tam se však pravdy nedoberete. Jen sebevědomé tlachání o vlastní významnosti, nic víc. Je potřeba oblbovat donátory. Ale to se eduínům dlouhodobě daří.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz.

19 komentářů:

Petr řekl(a)...

Panu Sotolář vysadil nějaké pilulky?

Radka H. řekl(a)...

Dobrý den, pane Sotoláři,
je fajn, že se stejným nadhledem a gustem jako vtipy o nedostatečnosti současných žáků (žertujete takto ve sborovně i o těch svých, nebo jen o těch cizích?) přijímáte i vtipy o učitelích. Hlavně s nadhledem, pane učiteli!

Nicka Pytlik řekl(a)...

se stejným nadhledem a gustem... přijímáte i vtipy o učitelích

Tento typ vtipů vnímají pytlici především jako vtipy o učitelích.
A o školství jako celku.
Smíchy se za břicha popadají a hýkají chutě.

Eva Adamová řekl(a)...

Mám pocit, že Petr a Radka buď nečetli supervtipné Kartouzovo vyjádření, nebo ten vtip neznají, anebo nemají smysl pro humor a nadsázku.

I když po přečtení diskuze paní Pokorné s panem Jančaříkem o pár článků níže jsem nabyla dojmu, že ten vtip snad opravdu ani vtipem není, protože se zcela nečekaně bůíží realitě.

Radek Sárközi řekl(a)...

C) A nebo Radka H. pracuje v Eduinu...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Cé je správně. Sdandardní průběh...
Začíná to přes nějakou smyšlenku podlým útokem na těm novým a jedině správným pořádkům nepřizpůsobené učitele, aby po z jejich strany decentním a kultivovaném uvedení věcí na pravou míru následovala nějaká uštěpačná jízlivost s kázáním o sebereflexi. A tak nějak podobně.

Radka H. řekl(a)...

Bu bu bu, čert je tu, pane Sarkozi?

krtek řekl(a)...

Za c) bylo vždycky, že je učitelkou matematiky, teda pokud reklamy nelhaly. A prosím Radku H., aby nestrašila, já jsem na Bu bu bu háklivý, mohl bych se leknout, došlo by k infarktu a to si na triko přece nevezmete ;-)
EDUin není čert, jen organizace, která si přisvojuje práva, která ji ze zákona nepřináležejí.

Radek Sárközi řekl(a)...

Je tedy zde diskutujici Radka H. tiskovou mluvčí Eduinu, nebo není?

https://www.eduin.cz/kontakt/

Jiri Janecek řekl(a)...

Jiří Munich je syn od Daniela?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Eduin velice manipulativně popisoval před zavedením inkluze, jak skvěle to bude fungovat. Vzal si na pomoc pár trapných přisluhovačů, kteří o inkluzi věděli houby, jen věděli, že to URČITĚ BUDE dobré. praktické a zcela věcné připomínky se nepřijímali. Kdybych byla hodně hnusná, klidně bych tu mohla zveřejnit třeba mailovou diskusi s pane Kartousem, který byl přesvědčen, že můj referát z roku 2016 o komplikacích se vzděláváním LMP žáků na běžných základkách, je nesmysl. A že já, která s těmi dětmi dělala celý život nic nevím, zato třeba pan ředitel z Poběžovic (který pak z té úžasné inkluzivní školy zdrhnul s ostudou) ví víc a já se mám jít přiučit. A podobně si vede Eduin dodnes. Ostatním tématům nerozumím tak dobře, ale ta praxe přetrvává. viz např. poslední článek, kde se píše, že po zavedení nové vyhlášky bude ve třídě méně pedagogů - kdy je brán asistent jako učitel. Takové neznalost je šílená. Eduin má svou politiku, je všude. Kartous se přicucnul k Drahošovi a tato neziskovka postupně získává vliv, který si nezaslouží. OSF je vlezlé už skoro všude a celková propojenost a navázání na dotace z EU je děsivá. Již jsem to probrala ve svém řlánku - Eduin a jiní musí vyrábět problémy tam,kde ani nejsou, musí do všeho strkat čumák, protože pak je dobré přisát se na fondy a dotace a to je přece tak fajn.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Paní Karvaiová,

máte ve všem naprostou pravdu. Něco o té EDUinské partičce vím.

Jenomže tohle všechno vyřeší jen volby. A následně někdo, kdo práskne do stolu a ty pijavice odcucne od zdrojů. A protože učit to neumí, budou víme kde.

Petr řekl(a)...

Ano ano, pijavice odcucnout, ať můžou bafuňáři z Asociace aspoň doufat. Tuze je to žere, že obchod se strachem již tolik nevzkvétá, jako blahé paměti vzkvétal.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Milý pane (tedy jestli jste pán, zbabělej anonyme),

právě členové Asociace se vždycky dokážou uživit tím, co umějí. Totiž učením. A proto jsou vítáni na školách a mají tam výsledky. Na rozdíl od pijavic, které umějí jen vysávat státní rozpočet. Postavte pijavice před třídu a prchnete v děsu. Tedy jestli máte děti, které by pijavicemi - nedejbože - měly být učeny.

Jiří Lukáš řekl(a)...

No však! Ať každý dělá, co umí a za co "je vítán na školách".
Jedni ať učí, jiní ať se snaží, aby "obchod se strachem již tolik nevzkvétal".
Potřeba je obojí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ono jde především o to, kdo se na kdejakém strachu přiživuje a má jej jako záminku k průběžnému a hojnému čerpání. Státní úkol z ní jasně, čerpat za jakoukoli cenu a co to jen jde. Ať se ty peníze dostanou do oběhu co nejdříve. Tomu pytlici rozumějí.
Proč se ale přitom musí soustavně chlístat špína na učitele, pytlikům uniká.

Vít Tomis řekl(a)...

aby "obchod se strachem již tolik nevzkvétal".
EDUin už řeší i globální oteplování? Nebo zatím jen začal podporovat povinnou maturitu z matematiky?

Josef Soukal řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Josef Soukal řekl(a)...

Volně dostupné příspěvky J. Kostečky, zejména z jazykové poradny, zhlédne na stránkách ASČ měsíčně přes čtyři tisíce čtenářů. A odevšad, kde působil, zní, že je nejen profesionál, ale dělá pro žáky a školu mnohem více, než musí. Možná si to nejrůznější podivné existence nedokážou představit, ale prostě je to tak. Po někom zůstává dílo, po jiných jen pocit znechucení.

Okomentovat