10.2.20

Vladimír Barák: Špičkových vysokých škol je v Česku jen několik

Daří se českým vysokým školám zvyšovat svou kvalitu? A není studium příliš jednoduché? I na to odpovídá rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který je velkým zastáncem povinné státní maturity z matematiky. „Od ministra školství Plagy a dalších politiků je snaha o její zrušení jen čirý populismus,“ říká.

Z rozhovoru v časopisu TÝDEN vybíráme:

Daří se školám připravovat studenty na novou éru? Na takzvaný Průmysl 4.0?

Chceme-li si zakládat na vzdělanostní společnosti, musíme vedle vědců vychovávat i profesionály. To je k tomu, o čem jsme hovořili dosud. Dalším nezbytným předpokladem je, aby studenti středních škol uměli matematiku na určité úrovni a byli z toho přezkoušeni. To je pro mě povinná maturitní zkouška z matematiky. Ale ta se stává populistickým té- matem. Jestliže Piráti předkládají návrh na zrušení státní maturity z matematiky, přičemž sami sebe prezentují jako stranu informatiků či ekonomů, tak co to má znamenat? Já tedy začnu říkat, ať zrušíme maturitu z angličtiny. Vždyť tu taky určitě část lidí nepotřebuje! Matematika je zkrátka nezbytným základem přirozeného rozvoje člověka, ale tady je proti ní vedena otevřená válka. Na příkladu matematiky se ukazuje, že v dnešní době už opravdu můžeme zpochybnit úplně všechno. A to mi tedy hodně vadí.

Vy jste už v roce 2018 předpovídal, že povinná maturita z matematiky ze zákona opět vypadne. A skutečně, poslanci její zrušení před několika týdny odhlasovali v prvním čtení. Jak jste to tušil?

No samozřejmě! Matematika je totiž typ předmětu, kterému se v současnosti nepřeje. Víte proč? Protože na jedné straně trénuje logiku a na druhé straně jsou to fakta. Výpočet kruhu „neokecáte“, musíte ho znát, musíte mít základy a ty správně použít. Proto to má matematika těžké. Dvacet let se tu vytváří atmosféra, že je strašná, že ji nikdo nezvládne. Tím se živí společnost z médií, od politiků, různých organizací... Kdybych totéž udělal u zeměpisu nebo u cizího jazyka, dosáhnu stejného výsledku: za dvacet let vytvořím vůči tomu předmětu takovou animozitu, že se všichni budou ptát, proč se to tedy vlastně zkouší. Já to označuji za trvalý, dvacet let trvající frontální útok na matematiku. Čelí nařčením, že je těžká, že je nesrozumitelná, že ji snad učitelé špatně učí! A že ji vlastně většina lidí ani nepotřebuje k životu!

Na sociálních sítích často najdeme komentáře, že nějakou rovnici nebo vzoreček nikdy v životě nepoužijeme. A lidé to pak sdílejí a komentují jako diví. Naopak. Matematika je jeden z předmětů, který využijete v každodenním životě. Každý z nás si musí spočítat, kolik si vydělá, kolik utratí, a kolik mu tedy zbude... Co když si půjčím peníze? Kolik té bance zaplatím? V České republice je osm set tisíc lidí v dluhové pasti! Protože si neumělo spočítat jednoduchou trojčlenku... Nepopírám, že otázky, jak učit matematiku a na jaké úrovni bychom ji měli umět, jsou relevantní, ale přestaňme z ní dělat strašáka. Pokud chceme mít vzdělanostní společnost, kde v souladu se světovými trendy budeme přecházet na umělou inteligenci, automatizaci, IT systémy, pak se matematice nevyhneme.

Piráty jste obvinil z populismu. Návrh na zrušení státní maturity z matematiky ale nakonec podal také ministr školství Robert Plaga. I toho viníte z populismu?

Je to populistické ustupování tlaku proti tomu, co by měl být naprosto normální nezpochybnitelný základ: člověk by měl umět psát, číst a počítat. Číst a psát bychom měli umět v mateřském jazyce a v jednom světovém jazyce. Uvědomte si, že ukončení středoškolského studia je také symbolem – zkouška je garantovaná státem. Takže není normální, aby ji stát degradoval.

7 komentářů:

L.snirch řekl(a)...

Jakoby něco z toho, co požaduje rektor, maturita z matematiky chtěla.
Logiku, přemýšlení.
Mluví o přednostech matematiky, ne o přednostech maturity z matematiky.
A netuší, že v tom je zásadní rozdíl.
Pak rektor má svých starostí s Univerzitou dost, po všech průšvizích, chápu, že rovnou útočí, aniž argumentuje věcně.

L.snirch řekl(a)...

Premiér na svém FB:
"„Kdo prodává půllitr točeného piva za 35 korun, teď díky nám vydělá o 3,85 koruny víc. Aniž by pro to musel cokoli udělat. A ten, kdo točené pivo prodává třeba za 45 korun, vydělá dokonce o 4,95 koruny víc.“"
Vidíte, že procenta neumí ani premiér. Nechápe, co je základ.

Eva Adamová řekl(a)...

Kvalita školy se zčásti odvíjí od kvality studentů, ale kde v současnosti brát a nekrást.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Bez kvalitních studentů je kvalita školy té škole tak nějak k ničemu.
Nemůže dost dobře rozkvést a provonět společnost. O plodech ani nehovoře.

Petr řekl(a)...

"Kvalita školy se zčásti odvíjí od kvality studentů, ale kde v současnosti brát a nekrást."

Až budete psát Manifest učitelského alibismu, toto by byla pěkná první věta. Něco jako "Evropou obchází strašilo - strašidlo komunismu" nebo "Nástroj vlády je prvořadým politickým problémem, jemuž čelí lidské společenství."

Lenka Pokorná řekl(a)...

Situace se má tak, že ze škol napříč všemi jejich typy, na kterých se shromažďují slabí a problémoví žáci, při současném nedostatku učitelů ti kvalitnější učitelé, kteří chtějí skutečně učit, prostě a jednoduše odcházejí. A to se prostě na kvalitě školy musí chtě nechtě projevit. Můžeme si o tom myslet, co chceme, třeba, že to je manifest učitelského alibismu, ale taková je prostě realita.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Manifest učitelského alibismu

To jako vyvážení už dávno sepsaného Manifestu žákovského flákánísmu?
Pytlikům vrtá hlavou, proč se věnují takové částky na nákup hráčů, když postačí kvalitní trenér...

Okomentovat