20.2.20

Veronika Valíková: Jak mě poslanci nenechali promluvit ve školském výboru

Včera jsem se jela podívat do Sněmovní ulice na jednání školského výboru. Poslanci měli projednávat maturitní novelu, která by mohla vrátit sloh a literaturu školám, ale na poslední chvíli se to nějak komplikuje.


Z komentáře na blogu autorky na iDNES.cz vybíráme:

Vypadá to totiž, že část poslanců ANO nepodpoří novelu svého ministra. Ten chce zrušit povinnost tří maturitních předmětů, která by měla platit od příštího školního roku, a vrátit sloh a literaturu do kompetence škol. Stát by si ponechal pouze testy.

Mnoho poslanců ovšem povinnou matematiku zavést chce, což rozdělilo i poslanecké kluby ODS a ANO. Během rozprav se vylouplo několik pozměňovacích návrhů, nejrozumnější mi přišel ten, který chtěl rozdělit hlasování, aby se matematika řešila zvlášť. Potom ovšem předložili společný návrh poslanci ČSSD a ANO (Kateřina Valachová, Karel Rais a Ivo Vondrák), kteří chtějí odložit povinnost tří předmětů včetně matematiky o dva roky a, což mě vyděsilo nejvíce, ponechat ve státní gesci k testům i ústní zkoušení.

Nejděsivější centralizace v molochu státní maturity z češtiny proběhla za ministrování Kateřiny Valachové, podle mnohých učitelů nejhorší ministryně školství v porevolučním období. Paní ministryně měnila systém, aniž by věděla, jak konkrétně vypadá, zavedla školní seznamy maturitní četby i ten pětadvacetipoložkový jízdní řád, který vede k formálním rozborům. Chtěla jsem tedy vědět, zda jsou se systémem seznámeni ostatní poslanci školského výboru. A vyrazila do Poslanecké sněmovny ČR.

44 komentářů:

Lenka Pokorná řekl(a)...

A to jsou to, paní Valíková, poslanci ze školského výboru, tedy poslanci, u kterých by člověk předpokládal alespoň základní povědomí o fungování našeho školství včetně maturit. Jak to vypadá napříč poslaneckou sněmovnou, to musí být teprve nářez. Vůbec bych se nedivila, kdyby někteří poslanci ani netušili, že část maturity je v gesci státu.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Víte, paní Valíková,

před časem jsem odpověděl O. Botlíkovi na jeho chvástání ve stylu "maturitní věc je uzavřena a rozhodnuta", že chválí dne před večerem. A opravdu: Jak to vypadá, mezi poslanci je dost rozumných lidí, kteří hájí povinnou maturitu z matematiky ne proto, že jí sami kdysi prošli, ale proto, že prostě odmítají koncepci "učitelé to blbě učí, a právě proto maturanti propadají: tudíž to necháme ušolichat na školách". A možná hájí povinnou maturitu z matematiky také proto, že tím hájí vzdělanost národa. Možná také odmítají slevit z nároků jen proto, že část středoškolské populace se nebetyčně fláká a další část na maturitu - a nejen z matematiky - nemá. Konečně soudím, že mnozí poslanci vidí, jak obrovskou konkurenční výhodu mají ti naši maturanti, kteří prokáží výkon ověřitelný, objektivně měřitelný a náročný.
To se samozřejmě týká i češtiny, kde snad bylo již opravdu řečeno vše. Takže vaše opakované hájení návratu hodnocení slohů do domovských škol je přáním dinosaurů, které přejel evropský i světový vlak.

P. S. Nejstrašnější, nejpříšernější ministr školství od r. 1988 je Robert Plaga. Navíc je třtinou ve větru neziskovek se klátící, člověk bez vlastního názoru, držící se funkce zuby nehty, i když na ni naprosto evidentně nestačí.

Valikova řekl(a)...

Zdravím, pane Kostečko. Ano, pan Botlík to občas trochu přehání, ale to máte společné. Proto věřím v rozumný kompromis. Pěkný den.

L.snirch řekl(a)...

"Prokáží výkon ověřitelný, objektivně měřitelný a náročný."

Ne vše, co je důležité, je měřitelné, a mnohé z toho, co je měřitelné, není důležité.
Zdroj citace: Tyranie metrik, Jerry Z. Muller

Státní maturita je v tom přímo ukázkový příklad.

Nicka Pytlik řekl(a)...


Pytlikům pořád vrtá hlavou, proč se už dávno nezrušila jakákoli klasifikace.

Josef Soukal řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Josef Soukal řekl(a)...

Vzhledem k tomu, že média jsou plná všemožných článků od odpůrců maturity všech barev, mi připadá dost nehorázné si stěžovat na nemožnost se potisící vyslovit, za situace, kdy názory a hlavně argumenty jiných jako by neexistovaly. Ostatně když jsme se v otevřeném dopise zasazovali o právo VŠECH být slyšen, mohla se p. Valíková přetrhnout snahou dát všem najevo, že v žádném případě nemluvíme i za ni a její sdružení.

Veronika Valíková řekl(a)...

Myslíte v tom otevřeném dopise, který kritizoval vládní maturitní novelu, pane Soukale? Ten za nás tedy opravu nemluvil. Pěkný večer.

Nicka Pytlik řekl(a)...

nejpříšernější ministr školství

Tak třeba pytlici si nevybavují ministra školství, který by soustavně tupil učitele jen proto, aby zakryl svoji vlastní neschopnost. A který notabene učitelům nikterak výrazně v ničem nepomohl. A dokonce ani žákům!

Josef Soukal řekl(a)...

Ale p. Valíková, k čemu tyhle vytáčky?

Valikova řekl(a)...

Pane Soukale, nerozumím.

Josef Soukal řekl(a)...

A to je právě ten problém.

Jiří Klabal řekl(a)...

Pod Vaše vyjádření, pane Kostečko, se podepisuji! Zajděte s tím do Poslanecké sněmovny...

"Je dost rozumných lidí, kteří hájí povinnou maturitu z matematiky ne proto, že jí sami kdysi prošli, ale proto, že prostě odmítají koncepci "učitelé to blbě učí, a právě proto maturanti propadají: tudíž to necháme ušolichat na školách". A možná hájí povinnou maturitu z matematiky také proto, že tím hájí vzdělanost národa. Možná také odmítají slevit z nároků jen proto, že část středoškolské populace se nebetyčně fláká..."

Veronika Valíková řekl(a)...

Pane Klabale, já nechám matematiku matikářům. Ať se hádají oni.

Vím ovšem, že takto nastavený model maturity z češtiny vzdělanost národa nehájí. Jste češtinář? Podle příspěvků to vypadá, že ano, o četbě jste psal zasvěceně.

Pak vám asi nevadí, že se na školách vytvářejí kánony povinné četby, mnohdy i pevné sady karet. Že v nich sice chybí mnoho skvělých knih, ale často není vůle s těmi seznamy hnout.

Včera jsem projížděla nějaký web s diskusí o maturitní četbě. 75% maturantů řvalo: nečtěte to, na netu je rozborů dost. A ti, kteří četli, nadávali, že měli ve výběru blbé knihy.

Povinná četba nikoho nerozečte. Moje nejsečtělejší studentka, která četla opravdu snad vše, odpovídala na otázku, proč čte: "Protože mě to baví." Pěkný den.

Jakub Žytek řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Jakub Žytek řekl(a)...

Paní Valíková, nemůžu se zbavit dojmu, že ve svých úvahách vycházíte z chybného předpokladu, totiž že stačí zrušit školní seznamy děl a u žáků a studentů smartphonové a instagramové doby nastane rozkvět čtenářství. Příliš tomu nevěřím - především budou číst, "protože mě to baví", jak sama píšete. A bavit je bude třeba právě ten Harry Potter, kterého moc nedoporučujete: přitom je to klasický Bildungsroman a je studentům blízký nejen školním prostředím, ale i problémy, které hlavní hrdinové prožívají a zakoušejí. Je samozřejmé, že studentskou četbu je potřebné kultivovat, ukazovat cestu ke konkrétním tématům i hodnotám a aktualizovat ji - ale taky je, myslím, dobré upozorňovat na to, co je hodnotné v kánonu a proč tomu tak je.

Valikova řekl(a)...

Ano, pane Žytku. Jenže kanóny ve školách obsahují, logicky, jen určitý počet knih. Většinou stále stejný. A Vy budete presvedcen, že tam nejsou nejlepší knihy od daného autora, že tam chybí mnoho nositelů Nobelovy ceny, které češtináři neznají, protože často nečtou. Co s tím? Zkoušel jste to někdy změnit? Na konkrétní škole? Je to prostě špatně výsledný systém.

Kromě toho, systém povinen četby a referatů, který jede na katedrách 150 let a je na h...., se přenáší na střední školy. Se studenty se musí číst to, co je může zajímat. Musí se vést diskuse o problémech, které jim mohou být v knihách blizke.

Stávající maturitní model nás vrací zpátky a hází kreativním čestinářům klacky pod nohy. Obávám se, že ho vymyslel někdo, kdo má veliké potíže s matematikou a logikou. A nezná češtinarske kabinety a všeobecnou inklinaci k průměrování.

Valikova řekl(a)...

Sorry, mobil

Valikova řekl(a)...

A k tomu bláznivému Potterovi, což je dětská kniha, že - tenhle nedomyšlený model jeho zařazení umožňuje, stejně jako Rumcajse a Medvídka Pú. Právě proto, že je nedomyšlený.

Postavite- li příčetné otázky, zaměřené žánrově, tematicky či podle jiného klíče postavené (učitele budou v tomto schopnější než úředníci), nikdo z Harryho maturovat nebude. Respektive možná bude, ale v rámci srovnání jiných postav fantasy - Froda, Tyriona, Geralta, Antona (Tolkien, Martin, Sapkovski a ten Rus...)

Valikova řekl(a)...

Lukjanenko: Noční hlídka. A v téhle společnosti bude Harry Potter taaaakhle malinký. Pěkný den.

Valikova řekl(a)...

Mobil ..

Lenka Pokorná řekl(a)...

"... že tam chybí mnoho nositelů Nobelovy ceny, které češtináři neznají, protože často nečtou..."

Tak oni už nečtou ani češtináři? No to už je vážně průšvih.

Valikova řekl(a)...

Vy to nevíte? Proč tedy ty seznamy končí často u autorů, které měla v povinné četbě už naše generace? A jinak-ti, kteří čtou, často nevydrží výuku kateder češtiny.

Valikova řekl(a)...

A zmírní - mnozí češtináři nečtou. Mnozí naopak znají moderní svetovku lépe než lidé na katedrách, kde se světová literatura učí velmi omezené.

Valikova řekl(a)...

Omezeně. Omluva, znaky překrývají jiné znaky.

Valikova řekl(a)...

Zmírním, světovku. Omlouvám se, malé okénko v mobilu. Budu diskutovat už jen z počítače 😁.

Jiří Klabal řekl(a)...

Paní Valíková,

myslím, že řešení bude někde uprostřed. Samozřejmě naprosto souhlasím s tím, že neexistuje jen dvacet či jiný počet těch "jediných správných knih". Uměl bych si představit seznamy třeba stovek knih, z nichž by žáci, popř. učitelé mohli vybírat. Na druhou stranu bych jim rozhodně nenechával úplně volnou ruku, nemají dostatečnou čtenářskou zkušenost, nemají potřebné informace.

Má zkušenost je taková, že žáky přitáhne ke knihám v převážné většině jen učitel, který to od nich vyžaduje. A nemluvím výhradně o povinné četbě, ale například o četbě povinně volitelné, z nichž si může vybírat...

Jiří Kostečka řekl(a)...

Paní Valíková,

jistě se shodneme na tom, že klíčovou činností češtináře a jeho žáků je v literární složce interpretace uměleckého textu. Jestliže horujete proti povinné četbě, můžete mně didakticky osvětlit, jak řešíte situaci, kdy jednu nepovinnou knihu přečetli nejvýš dva tři žáci ve třídě? (Myslím teď během těch čtyř let na SŠ, ne u maturity.) To se mám bavit jen s nimi?

Ono je totiž především na učiteli, aby pro výuku vybral takovou literaturu, o níž je přesvědčen, že je jednak kvalitní, jednak čtivá; a hlavně: kterou má sám rád a v malíčku. A pak ji lze zadat i plošně v dané třídě jako povinnou. Já např. nemusím Goetha a souhlasím s V. Neffem, že Vilém Meister je obludný galimatyáš bez ladu a skladu - tak ho ale žákům necpu, protože moje goethovské hodiny by podle toho dopadly. Když ovšem na Harry Potterovi, ale i na Džuničiró Tanizakim umím ukázat řadu literárně hodnotných postupů (perfektně promyšlená epická linka, dějové zvraty, výborně vykreslená charakteristika postav), rozhodně bude přínosnější interpretovat čarodějnickou či japonskou ságu než Goetha nebo Buddenbrookovy.
V tomhle právě spočívá filozofie i praxe programu Internatioanl Baccalaureate. A český RVP umožňuje řadu jeho pozitiv bez násilí implementovat do českého prostředí. Nemusím taky jistě dodávat, že veškeré eseje se v IB hodnotí v centru, školní hodnocení je buď jen podpůrné, nebo veškeré žádné. A je to tak správné.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tedy pytlici si vždycky mysleli, že školní četba se nekoná z důvodu zábavy, ale pro její souvislost s nějakým podstatným tématem k přemítání.
Což ovšem zábavu nevylučuje.

Valikova řekl(a)...

Jistě, pane Klabale. Proto preferují termín doporučená četba, dávám na výběr z tematických celků i časových období.

Stávající model mi nevyhovuje právě kvůli tomu omezení seznamem - nyní školním, který se mnohde usadil jako četba povinna.

Umím si představit volněji formulované otázky, v jejichž rámci student srovná tři díla. Žánrově, tematické, uzpůsobené škole. Každý student bude reagovat na jiné knihy, nepůjde o rozbor, který se navrčí. Prostě přinese svůj osobní seznam a učitel se bude ptát...

Valikova řekl(a)...

Pan Kostečka: Nejdříve čteme text, dva tři znají, diskutují, ostatní začne téma zajímat a mnozí po knize sáhnou. Základem jsou zajímavé ukázky, otázky, které se dotýkají studentů a dobrovolnost. Knihu ano, ale sami si vyberte, kterou.

Pytlíci: se pletou.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A v téhle společnosti bude Harry Potter taaaakhle malinký.

Proč? Frodo zklamal a nasadil si Prsten. Zachránil ho Glum. Ale Harry se obětoval. Kdo je taaaakhle malinký? Srovnáváte Harryho a Froda, nebo Rowlingovou a Tolkiena?

Valikova řekl(a)...

😁 Konečně debata s odborníkem. Možná to bude Voldemortem a Sauronem. Já to zlo u Rowlingove nevnímám tak silně, nejde mi pod kůži, nebojím se. Harryho zkoušky jsou zkoušky školní, možná nebezpečné, ale já nikdy skutečně nevěřím, že jde o život.

Ale Frodovy zkoušky a rány jsou - moje rány. Já je cítím. Můj prst už Glum ukousl mnohokrát.

Ano, možná jsem se špatně vyjádřila. Harryho vývoj a problémy budou v této hvězdné soustavě po právu odkázány do literatury pro mládež.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Harry ale školu opouští, opuští právě proto, že ho čeká - tam venku a nakonec tam v lese - zkouška nejvyšší. Harry bloudí, je bezradný. To je velice lidské. Proč vlastně Harry Potter tak naštval katolický klerus? Čeho se bál? Mám rád knihy, které dovedou naštvat.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Ad paní Valíková:
"Pan Kostečka: Nejdříve čteme text, dva tři znají, diskutují, ostatní začne téma zajímat a mnozí po knize sáhnou."

- Tedy klobouk dolů, paní kolegyně. Takže když diskutujete se dvěma třemi studenty hodinu o jedné knize a "mnozí" po ní pak sáhnou, znamená to, že tu knihu budete interpretovat další měsíc znovu, až si to ti noví zájemci dočtou? A během těch prvních hodin se skutečně bavíte jen s těmi dvěma třemi, kteří mají titul načtený? Co dělá zbytek třídy?

Tak to už se vážně nedivím, že tolik voláte po tom, aby tohle nikdo zvenčí neviděl.

Valikova řekl(a)...

Pan Kostečka: Pane Kostečko, důležité je vzbudit zájem. Samozřejmě, v maturitní třídě je to jinak. 😀Ale pokud vím, nikde není psáno, že mají studenti číst jednu knihu a v určitém čase ji všichni znát. Nebo ano?

Valikova řekl(a)...

Pane Sotoláři, církev obecně je citlivá na slovo čaroděj. Když jsem několika farářům sdělila, že mám svého Čaroděje, většina z nich lehce znervózněla. Teprve postupně pochopili, že neprovádíme černou magii, ale ztotožňují se s jednou literární postavou. 😉 A k Harrymu- nic proti němu nemám, jen ta obecná, fantasy nadstavba, se mě prostě tolik nedotýká. Narozdíl od PP - tam cítím, že jde i o mně. Prostě každý preferujeme jiné příběhy. Harryho jsem celkem se zájmem přečetla. Ale kdo mě okouzlil - Tyrion. Tomu jsem taky podobná. 😁

Valikova řekl(a)...

Ztotožňuji...mobil.

Valikova řekl(a)...

A čárka po nadstavbě pryč😁

Valikova řekl(a)...

Mě .. omluva, budu zase odpovídat z počítače, v tom miniokně nic nevidím.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Paní Valíková,

překlepy snad každý pozná, netřeba se omlouvat.
Wow, jen se dohaduji, v čem jste podobná Tyrionovi (alespoň z prvních řad). Ale já ho znám pouze z filmu, necítím potřebu tento typ fantasy číst.
Z PP mě nejvíce baví to, co nebylo ve filmu, třeba Tom Bombadil. Ale nemohu říct, že se mě PP nějak osobně dotýká. Zlo/Sauron je jen přerostlej chlápek s palcátem. Nebojím se ho. O křesťanské interpretaci PP jsme spolu už myslím někdy někde něco.
Ad HP: Jen chci - vlastně ani ne Vám, Vy víte, ale ostatním - říci, že i v HP lze něco najít. Zvláště se žáky. Když dokážeme vystoupat na jejich level.
No, a být citlivý na slovo čaroděj, v 21. století, je ... řekněme výmluvné.

Veronika Valíková řekl(a)...

Milý pane Sotoláři,

od konce.

Oni ti faráři, které znám, toho Čaroděje nakonec akceptovali. Neměli jinou možnost. A s Harrym se také neperou.

S Harrym se dá pracovat výborně. Třeba Snape - to je mistrovsky napsaná postava. Nebo ta rigidní učitelka z ministerstva. Brumbál, ač ho mám z archetypálních moudrých starců nejméně ráda...

Zlo v PP je zlo bazální, útočící neustále, kdykoli se může vynořit v kterémkoli hvozdě. Minas Tirith jako lidská duše. Černá brána jako pýcha. A to Frodovo selhání - i v Bibli jich mnoho najdeme. Křesťanské symboly bych nechala na jindy.

Tyrion říká, co ho napadne. Dost si kvůli tomu zkusí. Taky je atyp - liliput s každým okem jiným. To je hned vedle hobita. Handicapovaný jedinec (mám o tom glosu) - v HoT je takových hodně - a všichni hrají důležité party.

Písně ledu a ohně se nebojte. Není to bezcitná sága bez morálky a etiky. Velmi se mi líbila.
https://valikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=713781

Jiří Klabal řekl(a)...

Pane Sotoláři,

"vystoupat k žákům na jejich level" - to se snad dá? To je vzestup? Neklesali bychom snad spíše naopak níž..?

Valikova řekl(a)...

Když čtete dětem krtečka a Ferdu mravence, klesáte níž? Každý věk má své potřeby. Na ZŠ je to Harry Potter, May, Foglar, Ransome, Gabra a Málinka a pak se může přidat ta Austenová, Bronteovky, Dickens a Hugo.

Okomentovat