14.2.20

Stanislav Štech: Dopis členům školského výboru PSP ČR o novele zákona o pedagogických pracovnících

Z dopisu profesora Stanislava Štecha členům školského výboru PSP ČR vybíráme: "Obracím se na vás v souvislosti s novelou zákona o pedagogických pracovnících, která bohužel postoupila do druhého čtení. Proč bohužel? Procedurálně – vznik novely je (bohužel opět) netransparentní. Chybí řádné projednání ve školské tripartitě. Měl by tedy být vrácen zpět ministerstvu. Nebo se obcházení oficiálních připomínkových míst stane normou?!"


Z dopisu publikovaného na webu Pedagogické komory, z.s., vybíráme:
  1. Tento nejradikálnější zásah do pojetí učitelské kvalifikace za posledních více než padesát let je v rozporu se zjištěními a doporučeními mezinárodních organizací. Zabývám se profesí učitele skoro 30 let, a v OECD nebo v UNESCO zastupuji ČR. Mluví se tam na základě výzkumů a mezinárodních srovnávacích šetření o nutnosti neslevovat z VŠ standardů přípravy a slyším, jak jsme mezi top zeměmi, pokud jde o profesní kvalifikaci učitelů. Jen těžko budu vysvětlovat, proč se poslanecký sbor v ČR rozhoduje podpořit devalvační tendenci v požadavcích na učitelskou kvalifikaci.
  2. To ovšem není nejhorší důsledek navrhované novely. Tím jsou výzkumy dokládající, že kvalifikovanost učitelů souvisí s výsledky žáků. Po případném přijetí projednávané novely ale slzy nad zhoršujícími se výsledky budou vskutku falešné a pokrytecké.

Tato novela je skutečným zmetkem a vzhledem k jejím převážně negativním dopadům vás vyzývám, abyste ji nedoporučili ke schválení.

1 komentář:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Naprosto souhlasím a hlavně doufám, že to pan Štech myslí vážně.

Okomentovat