23.2.20

ODS: Nekoncepční práce v oblasti školství může za tristní výsledky v mezikrajovém srovnání

Výsledky maturit ve středočeských středních školách jsou v průměru ve srovnání s ostatními kraji v České republice bídné. Zastupitelstvo Středočeského kraje z podnětu klubu zastupitelů ODS na svém jednání projednalo Zprávu o výsledcích maturitní zkoušky v kraji – mezikrajové srovnání výsledků. Z této zprávy vyplývá, že se Středočeský kraj v roce 2019 umístil v maturitních zkouškách až na 12. místě ze 14 krajů. Větší neúspěšnost u maturitních zkoušek vykazuje už jen Liberecký kraj a Ústecký kraj.


„Je to hrozivý výsledek, který nemá ve Středočeském kraji se svou ekonomickou úrovní a sociální skladbou obyvatel jakékoliv odůvodnění. Je to smutný důsledek nekoncepční práce v oblasti školství a překotných personálních změn na školském odboru Středočeského kraje, který v posledních letech koalice hnutí ANO a ČSSD předvádí. Je to ale hlavně nefér vůči kvalitním ředitelům a dobrým středním školám, kterých je v našem kraji sice dostatek, ale jejichž výsledky nestačí na to, aby se průměr celého kraje držel na akceptovatelné úrovni,“ konstatuje zastupitel Středočeského kraje a bývalý radní pro vzdělávání a sport Jan Skopeček.


Zatímco výsledky gymnázií jsou u maturit velmi dobré a například v matematice jsou středočeská gymnázia druhá v republice, v cizím jazyce pak třetí, tak naopak výsledky odborných škol a nástavbových studií jsou hluboce podprůměrné. V matematice se umístily odborné školy na posledním místě s 39 % neúspěšností a průměrnou známkou 3,8. „Nad tím není možné jen tak mávnout rukou, občané platí prostřednictvím daní do školství nemalé peníze a není možné akceptovat takto hrozivé výsledky. Odborné školy jsou pro rozvoj naší ekonomiky nezastupitelné. Kraj musí odborným školám pomoci nejen s větším objemem investic do vybavení a pomůcek, s metodickou činností, dalším vzděláváním pedagogů, ale musí více sledovat vývoj kvality a případně přistoupit i k systémovým změnám. Je zřejmé, že nejhůře dopadají u maturit obory, které dříve končily výučním listem. Musíme najít odvahu uskutečnit optimalizaci škol a oborů ve Středočeském kraji a z některých maturitních oborů udělat opět obory zakončené výučním listem. Nemá smysl držet maturitní obory, kde bude neúspěšná drtivá většina ročníku,“ dodává Jan Skopeček a vyzývá Radu kraje, aby se konečně probudila a začala školství věnovat patřičnou pozornost, neboť to bude kvalita vzdělání, která rozhodne o úspěchu či neúspěchu celého kraje v budoucnosti.

„Proto budou také koncepční změny ve středočeském školství jedním z hlavních bodů programu ODS pro další období. Středoškolské vzdělávání v našem kraji musí patřit na špici žebříčku, ne na konec,“ říká krajský zastupitel a lídr kandidátky do krajských voleb Martin Kupka.

Zdroj: www.ods.cz/region.stredocesky

3 komentáře:

E.Kocourek řekl(a)...

jedním z hlavních bodů programu ODS

Je dlouhodobě známo, že ODSI mívá VYNIKAJÍCÍ volební program. Stejně dlouhodobě je známo, že důsledně dodržovanou prioritou ODSI je volební program NEPLNIT. ////

Lenka Pokorná řekl(a)...

"Je to hrozivý výsledek, který nemá ve Středočeském kraji se svou ekonomickou úrovní a sociální skladbou obyvatel jakékoliv odůvodnění."

Nic proti pánům z ODS, ale možná by se mohli nad příčinami daného jevu přece jenom trochu zamyslet. A jedno vysvětlení je vcelku nabíledni. Je to právě ekonomická úroveň a sociální skladba obyvatel Středočeského kraje, která žene na maturitní obory i žáky, jejichž intelektuální úroveň jim neumožňuje maturitu zvládnout. Možná by bylo dobré si zpracovat pořádnou analýzu a zjistit si s jakými výsledky ze základky se v tomto kraji žáci na maturitní obory hlásí a kolik jich je na soukromých školách a porovnat to s kraji ostatními a pak teprve plkat.

Jiri Janecek řekl(a)...

Kolik žáků z Prahy-východ a Prahy-západ chodí na střední školy do Prahy?

Jinak nevím... Ta zpráva na mne trochu působí dojmem, jako by podle středočeských radních bylo úkolem státní maturity srovnat kraje podle úspěšnosti...

Okomentovat