18.2.20

Michael Rozsypal, Věra Luptáková: Chudé regiony se vylidňují, lidé pracují na černo, nového kantora tam nedostanete, shrnuje neřešené skvrny Česka sociolog Prokop

Sociolog z PAQ Research Daniel Prokop se pokusil nahlédnout pod pokličku hlavních problémů Česka. Jsou to exekuce, chudoba a beznaděj lidí v některých regionech, nerovný přístup ke vzdělávání, růst populismu nebo mýty o veřejném mínění, které zastiňují realitu.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Sociolog Prokop zjistil i další zajímavost, a to že se mladí a vzdělaní lidé z chudých regionů raději stěhují jinam, třeba v Karlovarském kraji je jen 11–12 % populace vysokoškoláků, zatímco jinde je to cca 40 %.

„Třeba právě na Karlovarsku už hlásí i nedostatek učitelů, 12,5 % kantorů nemá ani potřebnou odbornou kvalifikaci… A co mi říkali ředitelé škol, tak nemají nové učitele ani jak získat, protože se v regionu neuživí jejich partner (partnerka). Rozpočet rodiny učitele totiž obvykle táhne druhý vysokoškolák, a ten tam nesežene stejně dobrou práci jako v Plzni, Praze nebo v Liberci. Struktura místní ekonomiky tak dál znemožňuje nějaká takto jednoduchá řešení.“5 komentářů:

E.Kocourek řekl(a)...

Struktura místní ekonomiky tak dál znemožňuje nějaká takto jednoduchá řešení

Řešením je zvýšit platy učitelů státních škol na takovou úroveň, aby rodinu uživil jeden učitel. Mně to připadá extrémně jednoduché. ////

Asi nějak divně chápu význam slova "jednoduchý" ... ////

Jiri Janecek řekl(a)...

"Sociolog Prokop zjistil i další zajímavost, a to že se mladí a vzdělaní lidé z chudých regionů raději stěhují jinam, třeba v Karlovarském kraji je jen 11–12 % populace vysokoškoláků, zatímco jinde je to cca 40 %."

Vcera jsem zjistil taky jednu zajimavost, a sice ze se sklenena kulicka na naklonene rovine kutali dolu…

Pavel PEŠAT řekl(a)...

Prima, to vše je asi pravda. Tak zorganizujme v Karlovarském nebo Ústeckém kraji besedy po školách, dobrá gymnázia, dobré základky, a ptejme se žáků, co chtějí v životě dosáhnout a co by je udrželo v místě, resp. přimělo k návratu, kdyby studovali v Praze/Brně?

Ivo Mádr řekl(a)...

Tady pomůže jen decentralizace státní správy. Podpora průmyslu a zemědělství mimo Prahu a Brno. Politické strany, kterým se podaří prosadit takovou podporu regionů věštím vítězství ve volbách. "Venkovany" už nebaví ty myšlenky o centralizaci, úřednických čtvrtích a problémech Prahy. Lidé chtějí slušně žít i na východě ČR (mnohými občany Prahy je tato oblast nazývána jako Kamčatka, Čukotka a obyvatelé jako "ti za tou zdí").

mirek vaněk řekl(a)...

Až na ústecku a karlovarsku bude brát vysokoškolák(i učitel) to co za horami v Německu, pak nebudou vysokoškoláci utíkat za lepším a brát s sebou i svoje děti. Co je na tom překvapivého.

Zrovna tak až bude na učňácích taková pohoda a takoví žáci jako na gymnáziu, tak bude i možné na učňák sehnat slušného kantora.

To, že Praha staví další kanceláře a tedy zatím potřebuje spousty všeobecně vzdělaných maturantů a VŠ k jejich zaplnění neznamená, že stejné potřeby mají Dolní Kotěhůlky, které se vylidňují protože 20 let čekají na rychlostní silnici, aby se obyvatelé dostali v reálném čase do práce, byť do montovny či pásovny.

Stačí jen zvednout zadek z ministerské či poslanecké židle a dívat se kolem a používat mozek a klíčové kompetence.

Okomentovat